Προς το περιεχόμενο

Ακουστικα για μπάσο


KERMITT

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα πεζω μπασο με το pandora px5d και ειμαι πολυ ευχαριστημενος...

Το θεμα ειναι οτι σπασανε κατι ακουστικα της πλακας 20 ευρω κανανε, και πρεπει να παρω αλλα..

 

 

Εχω ακουσει οτι κουφενεσαι αν πεζεις με μαπα ακουστικα εσεις ποια μου λετε να πάρω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί κουφαίνεσαι? Αν ήταν έτσι όλος ο κόσμος που έχει mp3 και δεν έχει ακουστικά της προκοπής θα έπρεπε να έχει κουφαθεί. :P :P :P

Πάρε πάλι της πλάκας, αν δεν σε νοιάζει τόσο η ποιότητα ήχου, και παίζε με ένταση η οποία να μην σε ενοχλεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Κοίταξε να βρεις κάτι απο την σειρά K της AKG, (AKG K 141 MK II) που δεν "σπάνε" εύκολα, ημι-ανοιχτού τύπου για πιο σωστή απόκριση στα μπάσα. Η Sennheiser επίσης έχει σωστή γκάμα με πιστό ήχο αλλά όχι για τόσο σκληρή χρήση. Θα σου κοστίσουν γύρω στα 100 ευρώ.

Το θέμα είναι ότι ακούς ακομπρεσάριστο μπάσο και δεν είναι ότι πιο εύκολο για ακουστικά.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι ότι ακούς ακομπρεσάριστο μπάσο και δεν είναι ότι πιο εύκολο για ακουστικά.

Εχω τα akg k171 (Που ειναι κλειστου τυπου) & εχω δοκιμασει και τα κ271 (ή μηπως ηταν τα κ272?). Νομιζω οτι τα κ271 ηταν πιο ξεκουραστα. Οχι οτι με χαλαει η απομονωση που προσφερουν τα κ171.

Και μια δικη μου απορια για καλυτερη ακροαση απο ακουστικα: Ακομπρεσαριστο = μη μιξαρισμενο? Εαν μπει ενα compressor πεταλακι ή ενα Limiter θα εχουμε το επιθυμητο αποτελεσμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλά τα AKG που προτείνονται ειδικά τα AKG K-141 ΜΚΙΙ & Κ-171 MKII ... αλλά εάν ψάχνεις κάτι πιο οικονομικό BEHRINGER HPS5000, τα έχω 2 χρόνια και είναι μια χαρά για χρήση μπάσσου!

 

Give bass a brain!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

1. Τα ημι-ανοιχτού τύπου είναι πιό ξεκούραστα και δεν χρωματίζουν τον ήχο όπως τα περισσότερα κλειστά. Προσωπικά τα προτιμώ κι ας μην απομονώνομαι τελείως από το περιβάλλον.

 

2. Ακομπρεσσάριστο είναι το μπάσο με μεγάλες δυναμικές. Τα μεγάφωνα / ακουστικά για κοινή χρήση "περιμένουν" να αντιμετωπίσουν πρόγραμμα που έχει δεχτεί συμπίεση στο mastering τουλάχιστον, όπου οι δυναμικές αυξομειώσεις είναι ελεγχόμενες αλλά και τα χαμηλά του μπάσου. Το να βαλεις πεταλάκι compressor θα βοηθήσει στον έλεγχο των δυναμικών, αλλά δεν ξέρω αν θα βοηθήσει αυτό που σου αρέσει ν' ακούς.

 

Υ.Γ. Μια χαρά είναι και τα Behringer για αυτό που πληρώνεις.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου