Προς το περιεχόμενο

undressed maple μανικι


fuZZed

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολλοι λενε οτι ειναι Pure το Tung Oil τους, αλλα λιγοι πραγματικα εχουν αγνο.

 

Συνηθως τα μπερδευουν με διαλυτικα για να εχουν καλυτερη διεισδυση στο ξυλο, η αλλες ουσιες.

 

Το δικο μου ειναι 100% καθαρο και δεν αλλαζει καθολου το χρωμα του ξυλου.

 

Συνηθως (αναλογως της υγρασιας) στεγνωνει σε καναδυο μερες, αν και εγω αφηνω περιπου μια εβδομαδα μεταξυ "χεριων".

 

Το απλο λαδι εισχωρει στο ξυλο και το polymerized (το οποιο γινεται με ελεγχομενη θερμανση) καθεται και στην επιφανεια. Το polymerized ενδεχομενως να το αραιωνουν με καποιο διαλυτικο γιατι ειναι παχυρρευστο.

 

Τωρα για το αν το Teak προστατευει καλυτερα απο το Tung, αυτο ειναι προσωπικη εκτιμηση.

 

Η μοναδικη μου "ενσταση" με το Tung Oil ειναι η μυρωδια που αφηνει αφοτου ξεραθει...

 

Αλλα και παλι, αν γινει σωστη εφαρμογη δεν μυριζει σχεδον καθολου.

 

Οταν ειναι φρεσκο μυριζει σαν τηγανολαδο απο τηγανητες πατατες...

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Φυσικα κ εχει μαυρισει αλλα αυτο δεν ειναι κατι ασχημο τουλαχιστον για μενα...Ξεχασα ομως τελειως να ρητησω αν ξερετε με τι να την καθαριζω αλλα θιξατε μονοι σας το θεμα...

Επειδη δε ξερω τη φυση του ξυλου χωρις λουστρο κ φοβαμαι να βαλω το οτιδηποτε, μου προτεινετε να βαλω κατι απ αυτα που αναφερατε;;;;;

παρακαλω πειτε μου γιατι εχει γινει σαν τηγανι!!!!!!!!

Γιατρός!!! Τι γιατρός??  Μετεωρολόγος..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Btw, τα χρωματα που εχει το ΙΚΕΑ (BEHANDLA) εχουν μεσα Tung Oil, λινελαιο και διαφορα ρετσινια πευκου κλπ...

 

Εχουν και ενα διαφανες το οποιο εχει και κερια (Carnauba και κερι μελισσας) συν τα λαδια.

 

Καλο, αλλα δεν ξερω αν κανει για μανικια.

 

Καποτε ειχα κανει την κιθαρα μου μ'αυτο. Κανει ενα satin στρωμα που ψιλογυαλιζει αν θες, ιδιως αν βαλεις paste wax.

 

Αλλα κερι και resonance μαλλον δεν κολλανε και πολυ, κατα τη γνωμη μου...

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικα κ εχει μαυρισει αλλα αυτο δεν ειναι κατι ασχημο τουλαχιστον για μενα...Ξεχασα ομως τελειως να ρητησω αν ξερετε με τι να την καθαριζω αλλα θιξατε μονοι σας το θεμα...

Επειδη δε ξερω τη φυση του ξυλου χωρις λουστρο κ φοβαμαι να βαλω το οτιδηποτε, μου προτεινετε να βαλω κατι απ αυτα που αναφερατε;;;;;

παρακαλω πειτε μου γιατι εχει γινει σαν τηγανι!!!!!!!!

 

Το αλουστραριστο ξυλο καθαριζει με απαλο τριψιμο με ατσαλομαλλο (το πιο ψιλο)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια ατσαλομαλο , και για συντηρηση να βρω ενα απ τα 2 που αναφερατε (το Teak ή το Tung Oil);;;;;;;;;

Γιατρός!!! Τι γιατρός??  Μετεωρολόγος..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομιζω οτι το Teak ισως να ειναι λιγο τοξικο για τον οργανισμο μας.

 

μην το παιρνετε 100% στα σοβαρα αυτο.

 

δεν ειμαι σιγουρος.

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι δεν καταλάβαίνω γιατί δεν βάζεις ένα "κανονικό" λούστρο, αφού και τα λάδια ουσιαστικά για προστασία του ξύλου τα περνάς...για να "αναπνέει" το ξύλο?

Μην ξεχνάς επίσης οτί το λάδι θα κάνει ΑΡΚΕΤΟ καιρο να στεγνώσει.

Εγώ στη θέση σου, αν δεν ήθελα λούστρο όπως πολυουρεθάνη, νιτρο, κλπ,θα περναγα την ταστιέρα με διαφανή γομαλάκα, και θα ήμουν έτοιμος σε 2-3 ώρες

 

Αν πάλι εξακολουθείς να θέλεις το tung ή το τικ oil υπάρχει αυτό το μαγαζί που σε ότι έχω ψωνίσει (οχι tung oil όμως) έχει καλή ποιότητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

παντως ενας φιλος μολις πηρε μια fender του 70κατι με αλουστραριστη (και πολυ μαυρισμενη) maple ταστιερα, και η κιθαρα φαινεται σουπερ! (ιστορια..) αν σου αρεσουν τα relic οργανα, ασ την να μαυρισει τελειως.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι!! σε εμφανιση ειναι πολυ κομπλε.. απλα ψαχνω κ κατι που να τη φερνει λιγο στα ισα της να «αναπνεει» κ λιγο το οργανο...  Ο φιλος σου τη περναει κανα χερακι με τπτ γυαλιστικο;;;;;;;

Γιατρός!!! Τι γιατρός??  Μετεωρολόγος..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου