Προς το περιεχόμενο

Πόσοι,πόσο και τι είδους προθέρμανση κάνετε?


trigga

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν κάνω ζέσταμα για 2 λόγους:

1)Βαριέμαι ::)

2)Δεν παίζω παπαδιές,ούτε καν γρήγορα,οπότε νομίζω πως δεν χρειάζεται... ???

+1

Έτσι,έτσι...

Τα τελευταία χρόνια απολύτως καμία. Δυστυχώς.

 

Παλιότερα έπαιζα χρωματικές μέχρι το δωδέκατο τάστο, 15 λεπτά σε συγκεκριμένο τέμπο ξεκινώντας από τα 40 bpm και την επόμενη μέρα το ανέβαζα 1bpm.

 

Σπαστικό και απαιτεί φοβερή υπομονή στην αρχή αλλά θαυματουργό στα αποτελέσματα.

Κάτι τέτοιο εννοούσα όταν έλεγα οτι βαριέμαι... ;D ;D ;D

Μυστικό:Τα 80's είναι κιτς πλεον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 84
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Έχουμε και λέμε λοιπόν.

 

α)Για αρχή αρμονικές μέχρι το 12 τάστο.Κανονικά, ανάποδα, πάνω, κάτω.

 

β)Ανα χορδή απο το πρώτο τάστο ώς το 12 και με σταθερό τέμπο παίξιμο με όλα τα δάχτυλα(1,2,3,4) και σύρσιμο στο 5ο τάστο μετά με το πρώτο δάχτυλο κ.ο.κ. μέχρι το 12ο τάστο.

 

γ)Κλίμακες μινόρε ματζόρες σε όσες θέσεις ξέρουμε.Κανονικά και με τρόπο α-β-γ-α ή α-γ-β-δ.(1-2-3-1 ή 1-3-2-4)Θέσεις(διαστήματα) των νοτών και τρόπος παιξίματος τους.

 

δ)Ανοίγματα στα δάχτυλα απο το 12ο μέχρι το 5ο το πολύ σε συνδιασμούς δαχτύλων 1-2,1-3,1-4,2-3,2-4.

 

ε)Finger stretch με τις κλίμακες στα 1 και 4 δαχτυλα.[μένουν στη θέση τους όλα τα δάχτυλα και για να φτάσουμε τη νότα που πρέπει τεντόνουμε το δάχτυλο και δεν μετακινούμε σε άλλη θέση όλο το χέρι(δάχτυλα)].

 

στ)Μετά τα βαριά όπλα τα αρπέζια τα καλά.

 

Προσοχή με το τέμπο σιγά-σιγα στην αρχή και με το πέρας της ώρας ανεβαίνουμε αφού ζεσταθούμε.

 

Πρίν απ' όλα αυτά που γράψατε και συμπλήρωσα είναι σημαντικότατο το σώμα μας να αποκτήσει ζέσταμα.Στους καρπούς και στα δάχτυλα πρίν πιάσουμε το όργανο.

 

Για αυτό στο πρώτο πόστ έβαλα και το αρχειάκι που τα λέει τι πρέπει να γίνεται.

 

Με αυτά θα αυξήσουμε αντοχή,ταχύτητα,δύναμη,καθαρότητα(σημαντικότατο).

 

(Ένα λογικό τέμπο, για αρχάριους ειδικά, είναι 60 bpm σε όγδοα και αυξάνεται 5-10 bpm συνήθως)

 

Υ.Γ. Ποιός κάθεται να τα κάνει κάθε φορά γμτ.Απο θεωρία πρώτοι είμαστε όλοι(ειδικά εγώ).

Υ.Γ.2. Συγνώμη για την λεπτομέρεια αλλά θέλω να μοιραστώ τις γνώσεις μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αρχή παίζω όλες τις κλίμακες και arpeggios που γνωρίζω, πρώτα αργά (16α σε 160bpm) και μετά γρήγορα (32α σε 240bpm). Έπειτα παίζω τα 24 Caprices του Paganini συνεχόμενα. Τέλος, παίζω κάποιες απλές φράσεις του Pat Martino, του Allan Holdsworth και του Frank Gambale. Μετά ξυπνάω, πλένω το πρόσωπό μου και φτιάχνω καφέ.  ;D

 

Σοβαρά τώρα, κάνω κάποιες ασκήσεις σαν αυτές που είπε ο trigga (συγκεκριμένα μία επιλογή από το πρώτο βιβλίο του Guthrie Govan), αλλά όχι για πολλή ώρα γιατί τότε δεν πρόκειται για ζέσταμα. Εξάλλου, όσο και να ζεσταθούν τα χέρια μου, πάλι κουλά θα είναι...  :-[

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αρχή παίζω όλες τις κλίμακες και arpeggios που γνωρίζω, πρώτα αργά (16α σε 160bpm) και μετά γρήγορα (32α σε 240bpm). Έπειτα παίζω τα 24 Caprices του Paganini συνεχόμενα. Τέλος, παίζω κάποιες απλές φράσεις του Pat Martino, του Allan Holdsworth και του Frank Gambale. Μετά ξυπνάω, πλένω το πρόσωπό μου και φτιάχνω καφέ.  ;D

 

Εγώ αν προσπαθήσω να ζεσταθώ για κιθάρα με μετρονόμο, θα είναι άχρηστος. Μάλλον... ημερολόγιο θα χρειαστώ. Αλλά η μέθοδος του spimav κάθε άλλο παρά για γέλια είναι - σε μένα δείχνει φανερά την κλασσική παιδεία που έχει (δεν κάνω πλάκα). Όταν έκανα φλάουτο ήταν στην ημερήσια διάταξη, όπως και στο μάθημα. Βοηθούσε πολύ κι ένα γαλλικό βιβλίο του Alphonse Leduc με μικρές ασκήσεις δεξιοτεχνίας για τα δάχτυλα.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μισή ώρα δεξί χέρι, μισή ώρα αριστερό, μισή ώρα βαθύς διαλόγισμός και προετοιμασία για συγκεντρωμένη μελέτη και μετά διάλειμμα μέχρι την επόμενη βδομάδα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν χρειαζεται ιδιαιτερο ζεσταμα απλα οτι κανεις για ξεκινημα πρεπει να ειναι χαλαρο χωρις υπεβολικα ανοιγματα και ταχυτητα.

ετσι μπορεις να εκμεταλευτεις περισσοτερο χρονο για να μελετησεις νεο υλικο,και δεν ..καιγεσαι (απο βαρεμαρα ) στο ζεσταμα..

Παντως λιγο μασαζ στο αριστερο και λιγες διατατικες ασκησεις βοηθουν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου