Προς το περιεχόμενο

Σόλο Σιδηρόπουλου


punksnotdead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το θέμα είναι πόσο θα αντέξεις να είσαι αληθηνός.

 

δηλ. κατσε για να καταλαβω..οποιος βγαζει χρημα απο τη μουσικη ΔΕΝ ειναι αληθινος?? :o

 

 

.Και τελικά ποιός άλλος εκτός απο τον Benson, που αυτό που παίζει πλέον δεν είναι κλασσικό τζάζ αλλά Rnb με στοιχεία τζάζ, έχει κάνει καριέρα στη τζάζ

 

μαλλον αγνοεις ΠΑΝΤΕΛΩΣ την ιστορια της μουσικης που τοσο..αγαπας..

 

ΧΙΛΙΑΔΕΣ τζαζιστες εχουν κανει ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ καριερες...  (με οτι αυτο συνεπαγεται δηλ.δημοσιοτητα και ΠΟΛΛΑ λεφτα)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 41
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

frunobulax Καμμία προσωπική αντιπαθεια δεν έχω, ουτε σχέση βέβαια.Άλλωστε τόνισα στα πρώτα πόστ πως για μένα είναι καλός κιθαρίστας απο αυτά τα λίγα που ξέρω απο τον σιδηρόπουλο.Αυτό αρκεί και μένω εκεί.

 

Απλά μιλάω μέσα απ το πρόσωπο(κακώς όπως φαίνεται) του και για κάποια άλλα θεματα που θιχτικαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι να το λάβεις το πακετάκι εκείνη τη μέρα ρε συ.Άνοιξέ το μετα το λάιβ.Γιατί το ανοίγει στο λάιβ?Για να αυξηθούν οι επιδώσεις σου ή μήπως επειδή έτσι θα σου αρέσεις καλύτερα εσένα?

 

Εγώ το έχω πάρει απόφαση ότι αυτά τα πράγματα είναι μέσα στον τρόπο ζωής αυτών των τύπων εδώ και πολλές δεκαετίες. Οπότε πάντα υπάρχει ένα ρίσκο ότι το καρπούζι θα είναι μάπα...

 

Κάτσε για να καταλάβω τώρα.Όταν παίζετε εσείς ή όταν γράφετε κάτι πρώτα γινόσαστε και μετά παίζετε?Αυτά που ανεβάζουμε εδώ είναι αποτελέσματα μέθης?Στο λάιβ για να παίξετε ρουφάτε τον αγλέορα και μετά βγαίνετε?Αν ναι γιατί το κάνετε?

 

Δεν είπε κανείς ότι είναι σωστό να εμφανίζεσαι κόκαλο πάνω στη σκηνή. Απλά, τέτοια σκηνικά συμβαίνουν συχνά και τα έχουμε συνηθίσει τόσο ωστε να τα αφήνουμε ασχολίαστα...

 

Σε πληροφορω οτι αν υπαρχει ΜΙΑ μουσικη που να εχει σχεση με τα ναρκωτικα αυτη ειναι η ΤΖΑΖ...(το 99,9% των μεγαλων ..τζαζιστων.....ηταν μεσα στο βαπορι απο την Περσια...in fact δεν νομιζω να υπαρχει ΜΙΑ κλασσικη τζαζ ηχογραφηση που οι μουσικοι που παιζουν να ειναι 100% drug free... )

 

+1, αλλα...

Ποιό βαπόρι από την Περσία; Εδώ μιλάμε για πρέζα, για νταβατζηλίκι ωστε να βγουν τα έξοδα για την πρέζα και για χοντρά πράγματα. Π.χ. ο Coltrane στα πρώτα χρόνια ήταν τόσο κόκαλο από την πρέζα πριν τις συναυλίες που σκάλιζε τη μύτη του και έτρωγε τα ευρήματα. Bλέπε αυτοβιογραφία Miles Davis για πολλά τέτοια σκηνικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά ο κιθαρίστας ήταν όντως αυτός ο Σπυρόπουλος....; Εϊχε και άλλους κιθαρίστες ο Σιδηρόπουλος....; (όπως πχ ο Πετριδης που ανέφερε ο φίλος fuZZed)

Ο ίδιος μπορούσε να παίξει τίποτα στην κιθάρα...;

 

Επειδή δεν τον πρόλαβα, θα ήθελα την γνώμη σας, γι'αυτό και οι τόσες απορίες μου, ευχαριστώ..!

 

Εκτός απο τον Νίκο και τον Βασίλη Σπυρόπουλο, αργότερα έπαιζε με τον Πετρίδη και τον Οδυσσέα Γαλανάκη. Το 2ο αυτό δίδυμο ήταν στους απροσάρμοστους.

 

Ο ίδιος ο Σιδηρόπουλος δεν ήταν κιθαρίστας (έπαιζε κιθάρα αλλά όχι στα live). Έχω την εντύπωση πως στο μου' πες θα φύγω παίζει ο Βασίλης Σπυρόπουλος... και στο 69 ο Νίκος....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Superfunk Τελείως ακραίο αυτό.Δεν ισχύει απόλυτά στους επαγγελματίες.Υπάρχουν και οι αγνές προθέσεις πολλές φορές αλλά νομίζω υπερισχύει το ζωτικό θέμα της υπόθεσης.Ο ερασιτέχνης απ την άλλη αν τον παρατηρήσεις θα δείς ότι έχει κάτι παραπάνω εκτός απο φιλοδοξίες για χρήμα και αναδειξη τεχνικής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειλικρινα αδυνατω να καταλαβω ΤΙ ακριβως θες να πεις....

 

Αληθεια σου λεω δεν σε κοροϊδευω..

 

Οι επαγγελματιες μουσικοι ειναι...πουλημενοι?

Οι επαγγελματιες μουσικοι δεν εχουν αγνες ..προθεσεις?

Δεν πρεπει ΠΟΤΕ καποιος μουσικος να βγαλει λεφτα?

Ειναι "ατιμο" να κανεις επιτυχια?

Οι πραγματικα ΜΕΓΑΛΟΙ μουσικοι παραμενουν ερασιτεχνες και αγνωστοι?

Οι επαγγελματιες μουσικοι εχουν καλυτερη τεχνικη απο τους ερασυτεχνες?

 

:o

 

βοηθησε μας λιγακι..

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τώρα τι το ψειρίζουμε τόσο, δεν καταλαβαίνω!!

 

- υπάρχουν καλοί και κακοί μουσικοί που κάποτε μπορεί να βγούν στο live όχι καλά

- υπάρχουν καλοί και κακοί μουσικοί που κάποτε μπορεί να βγούν στο live πιωμένοι

- υπάρχουν όλων των διαφορετικών ιδιωμάτων μουσικοί που είχαν σχέση με τις "ουσίες" (πάσης φύσεως)

- υπάρχουν ηχογραφήσεις live απο καλά ή κακα παιξίματα στα οποία υπήρχε και επιρροή "ουσιών"

- Υπάρχουν κακές ημέρες στο live....! Όπως μια καλή ομάδα παίζει καλό ποδόσφαιρο αλλά έχει και κακες ημέρες... χωρίς να ξέρουμε το γιατί!!!

 

Ρεζουμέ: μην γενικεύουμε!!!! Όλα είναι μέσα στο παιχτήρι!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι επαγγελματιες μουσικοι ειναι...πουλημενοι?(Ζείς απο αυτό άρα το κάνεις και απο υποχρέωση για το στομάχι σου)

Οι επαγγελματιες μουσικοι δεν εχουν αγνες ..προθεσεις?(Σύμφωνα με το παραπάνω μάλλον αρχίζουμε να κοιταμε πιο πονηρά το πράμα)

Δεν πρεπει ΠΟΤΕ καποιος μουσικος να βγαλει λεφτα?(Πρέπει και αφου το αξίζει ναι.Αλλά με ποιά πρόθεση)

Ειναι "ατιμο" να κανεις επιτυχια?(Είναι άτιμο να κάνεις "άτιμα" την (ευκολη)επιτυχία για τα λεφτά και μόνο)

Οι πραγματικα ΜΕΓΑΛΟΙ μουσικοι παραμενουν ερασιτεχνες και αγνωστοι?(Όχι αξίζουν να υπάρχουν για πάντα στην ιστορία)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

frunobulax

Ε ναι έχει ξεφύγει λίγο το πράγμα.Έχει γενικευτεί χωρίς μέτρο σύγκρισης.Άρα έχει χαθεί λίγο το νοημα της "συζήτησης" χωρίς να βγάζει και πουθενά.Απλά αυτές είναι οι απόψεις μου που δεν έχω και την υπέρεμπειρία αλλά απο όσο κόβω λέω.Αν κάνω λάθος δεν ξέρω.

 

Αυτά που υποστηρίζω και τώρα ίσως στο μέλλον να τα κάνω ή και να εξακολουθώ να τα κράζω, δεν ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και παλι δεν σε πιανω απολυτα.. :)

 

παντως υπαρχουν ΧΙΛΙΑΔΕΣ μουσικοι που και επαγγελματιες ειναι και "αγνοι" ειναι και ΜΕΓΑΛΟΙ ειναι και τις καλυτερες προθεσεις εχουν..

 

επισης κακα τα ψεμματα ο ΜΟΝΟΣ δρομος για να γινεις ΟΣΟ ΤΟ ΔΥΝΑΤΟΝ καλυτερος (& ΠΑΡΑΓΩΓΙΚΟΣ) μουσικος ειναι να ασχολεισαι ΜΟΝΟ με τη μουσικη (αρα να εισαι ειτε πλουσιος ,ειτε επαγγελματιας)....με 2ωρες ενασχοληση την ημερα (μετα απο 10 ωρες μεροδουλι μεροφαϊ ...) ΠΟΤΕ δεν θα  βγαλεις το 100% των δυνατοτητων σου...κακα τα ψεμματα...

 

Και αυτο ισχυει αλλωστε για ΟΛΕΣ τις δουλειες/τεχνες...οσο πιο πολυ απασχολεισαι με αυτες τοσο το καλυτερο

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου