Προς το περιεχόμενο

Σόλο Σιδηρόπουλου


punksnotdead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξέρετε ποιός μουσικός παίζει σόλο κιθάρα στα τραγούδια <<Μου πες θα φύγω>> και <<Το '69>> του Σιδηρόπουλου...;

 

Όχι τίποτα άλλο, θα τα παίξω σε μια βδομάδα σε ένα μαγαζί, και από σεβασμό και μόνο πρέπει να ξέρω ποιός κιθαρίστας τα έπαιξε στο CD...!  8) 8)

 

Ευχαριστώ.

The lunatic is on the grass..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 41
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τον σπυρόπουλο τον είδα βόλο σε τζάζ φεστιβάλ μαζί με κάποιους άλλους που δεν τους συγκάτησα.Νομίζω οτι ήταν κ ο μπασιστας του σιδηροπουλου.Ντράμερ και σαξόφωνο(θεός) δεν θυμάμαι.

 

Γράφω γιατί μου έκανε εντύπωση το ότι παρουσιαζόταν για τζάζ και δεν παίζανε ουτε καν φάνκ, όλοι εκτός του πνευστού που τα 'σπαγε.Ειδικά ο σπυρόπουλος που μου έκανε εντύπωση(αρνητική) έπαιζε με μια πεταλιέρα γίγας και είχε κάτι εξωγήινους ήχους(φούλ reverb,delay,overdrive αρκετό κ.α. μαλακίες) κ μελωδίες-θέματα που θύμιζαν αρχάριο στο ρόκ.Σε 4α και 8α να παίζει κάτι ότι να νε μελωδίες πολύ κάψιμο.ΜΕτά όταν ξυπνούσε απ το ταξίδι του έπαιζε και το ηλεκτρικό πιάνο δίπλα του.Μπορώ να πώ ότι στο πιάνο την πάλευε πιο πολύ το σόλο του.Ντάξ απο ακόρντα ήταν κομπλέ.

 

Γενικά ήταν η πρώτη μέρα του φεστιβάλ και απογοητεύτικα, λέω έτσι θα τη βγάλουμε με τέτοιες ποιότητες?Τη Γ@μΗσ@μ3...............

 

Υ.Γ. και όλα αυτά σε αντίθεση με το θρύλο της μπάντας του σιδηρόπουλου και με τις σολάρες που έπαιζε εκεί.Τι έγινε εδω πέρα ?Του Pat MArtino έγινε?(αμνησία και πάλι απ την άρχη και ακόμα καλύτερος)

Υ.Γ.Σόρρυ για το άσχετο του θέματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά και τα δύο αδέλφια (Βασίλης και Νίκος) είναι εξαιρετικά καταρτισμένοι μουσικοί. Από την άλλη, δεν είναι τζαζίστες ενώ επίσης έχουν και τις κακές τους στιγμές όπως όλοι.

 

---------

 

@trigga, μια και θυμήθηκες τον Pat Martino στο άσχετο, πάρε και ένα link

 

http://www.stevekhan.com/once.mp3

 

να δεις τι έπαιζε ο τύπος στα 21 του... :o :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τόοοσο κακή στιγμή πιάα?

Όσο για το αν είναι τζαζίστας η όχι κάποιος γιατί επιλέγει να πάει σε τέτοιο φεστιβάλ που αφορά τη τζάζ και μόνο χωρίς να έχει γνώσεις αυτής της μουσικής?

Το πιο χοντρό όμως ειναι ότι έπαιζε χειρότερα και απο μένα ρε συ.Αν έκανε κανα σόλο ρόκ φούλ ντάξ να το παραδεχτώ.Αλλά αντιθέτως έπαιζε πολύυυυ βασανιστικά πράγμα που επαγγελματίας δεν το κάνει και πόσο μάλλον της κλάσης αυτής.Τέσπα άστο καλύτερα.Ας θυμόμαστε τις παλιές καλές στιγμές τότε γιατι δεν το βλέπω τώρα.

 

Φαινόμενο ο  Pat Martino ρε συ.Τα έχασε όλα και τα βρήκε πάλι μέσα απο τον εαυτό του και σε καλύτερη "έκδοση".Αυτά είναι.Δε γεννιέσαι γίνεσαι.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τόοοσο κακή στιγμή πιάα?

Όσο για το αν είναι τζαζίστας η όχι κάποιος γιατί επιλέγει να πάει σε τέτοιο φεστιβάλ που αφορά τη τζάζ και μόνο χωρίς να έχει γνώσεις αυτής της μουσικής?

 

Έχεις ακούσει ποτέ τη λέξη "αρπαχτή";

 

Το πιο χοντρό όμως ειναι ότι έπαιζε χειρότερα και απο μένα ρε συ.Αν έκανε κανα σόλο ρόκ φούλ ντάξ να το παραδεχτώ.Αλλά αντιθέτως έπαιζε πολύυυυ βασανιστικά πράγμα που επαγγελματίας δεν το κάνει και πόσο μάλλον της κλάσης αυτής.Τέσπα άστο καλύτερα.Ας θυμόμαστε τις παλιές καλές στιγμές τότε γιατι δεν το βλέπω τώρα.

 

Γίνονται αυτά ρε συ. Εγώ π.χ. έχω δει τον αγαπημένο μου Έλληνα ροκ κιθαρίστα (Μπάμπης Παπαδόπουλος) σε συναυλία στο ΑΝ να μην μπορεί να παίξει τίποτα σωστά και να σωριάζεται φαρδύς-πλατύς κάτω στη 1 ώρα της συναυλίας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γίνονται αυτά ρε συ. Εγώ π.χ. έχω δει τον αγαπημένο μου Έλληνα ροκ κιθαρίστα (Μπάμπης Παπαδόπουλος) σε συναυλία στο ΑΝ να μην μπορεί να παίξει τίποτα σωστά και να σωριάζεται φαρδύς-πλατύς κάτω στη 1 ώρα της συναυλίας...

 

+1

υπάρχουν και κακές ημέρες....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχημη λέξη αυτή ρε συ κατάσκοπε ναουμ.Σε μένα ο τύπος μετά απ αυτό έχει πέσει και σαν παίχτης και σαν επαγγελματίας.

Και επίσης αποδυκνύεται δυνατός μ@λ@κ@ς αν πίστευε οτι αυτή η αρπαχτή θα ήταν και απο τις καλές για να θυσιάσει την αξιοπρέπεια-επαγγελματικότητα του.Το λέω αυτό γιατί απο ένα λάιβ των 100 ατόμων απο τα οποία και σπουδαστές οδείων μπήκανε τσάμπα περιμένεις να βγάλεις μια μπάζα είσαι γελασμένος.

Ας πάει να παίξει καμμιά Πέγκυ για να μιλάμε για αρπαχτές.

 

Παρακαλάω το θεό να αρρωστήσει ο κιθαριάρης της Πέγκυς(δε με χαλάει και η Αννα) για να ζήσει και αυτό το παιδί ναουμ.Τι λέμε τώρα

 

Εντιτ:Το πιθανότερο ήταν κακιά στιγμή-διάθεση-όρεξη-εξάσκηση και πειραματισμός στο είδος με κοινό.Μονολεξής λαθνασμένη αυτογνωσία.Υπερενθουσιασμός κτ.λ.(Να μιλάμε και λίγο όμορφα.Να ουμ :P)

 

εντιτ2:Όταν μιλάμε για τζάζ αμέσως ρίχνουμε αγιασμένο νερό στο στόμα μας και δεύτερον δεν περιμένουμε χρηματική αποζημίωση για αυτό που κάνουμε.Είναι απλά κατάθεση ψυχής.Έτσι απορρίπτω την σύγκριση με έναν ρόκερ κιθαριάρι.Και ειδικότερα αν αυτό διαδραματίζεται σε μια χώρα που λέγετε Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) ο σπυρόπουλος είναι δάσκαλος ηλεκτρικής κιθάρας (κάτι έχει να πει αυτό για το παίξιμο του)

 

2) αν είχε πιει κανένα τσιγάρο και τίποτα ξίδια τι περίμενες να παίξει  ;D

 

τελευταία φορά τον είχα δει live στον λόφο του στρέφει σε DIY συναυλία για το στέκι μεταναστών

που έπαιζε με μια γνωστή μου και μιλάμε ότι απλά μου ερχόταν στο μυαλό ο gilmour με τον

τρόπο που έπαιζε

 

ΥΓ σκεφτείτε να μην ήμουν κάφρομεταλάς τι θα έλεγα  ;D

 

ΥΓ2 trigga εσύ είσαι για κανένα live τον παλιών Guns N Roses που πλήρωνες και ένιωθες τυχερός αν

ερχόντουσαν να παίξουν αν έπαιζαν και καλά και δεν σερνόντουσαν ή δεν έπεφταν σε κόμμα απ τις

καταχρήσεις έπαιζες ΛΟΤΤΟ  ;D ;D ;D

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει στο YouTube ενα βίντεο μες τον Slash, που μάλλον έχει πιει τα άντερά του και δεν μπορεί να παίξει το Welcome To The Jungle...! Το χάνει συνεχώς.

 

Ή ένα videoclip από Anathema, οι οποίοι διασκευάζουν το Phantom Of The Opera των Maiden.

Ε, λοιπόν, στο σημείο που μπαίνει η γέφυρα (που έχει την εισαγωγή μπάσου να παίζει τρίηχα) ο μπασίστας προσπαθεί αλλά δεν μπορεί να το παίξει...! Κάνει συνεχώς λάθη, ξαναμπαίνει, και καταλήγει να το παίξει διαφορετικά για να συνεχιστεί το κομμάτι.

 

Υποθέτω, είναι η κακιά η στιγμή πολλές φορές. Κι εγώ αν έπαιζα 200 συναυλίες τον χρόνο, δεν θα μπορούσα να αποδώσω 100% κάθε φορά..!

 

Αλλά άλλο πράγμα αυτό, και άλλο πράγμα η αρπαχτή..!

The lunatic is on the grass..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου