Προς το περιεχόμενο

Triton Rack αντί Le?


neeq

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά θα ήθελα τη γνώμη σας.

Έχω το Triton Le 61, και σε rack τα V synth XT και Kurzweil ME-1.

 

Σκέφτομαι να δώσω το Le και να πάρω το Triton σε rack, ώστε να έχω όλα τα synth μου σε μια rackέρα. Προτιμώ το Triton για τις "καθημερινές δουλειές"  8), αφού το ξέρω καλά και λόγω παλαιότητας μπορώ να το βρω φθηνά.

 

Πιστεύετε ότι αξίζει το κόπο η αλλαγή αυτή? Τι μπορεί να χάσω?

 

Θα ήταν δίκαιη ανταλλαγή του Le μου (με sample expansion) με ένα rack?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων  :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, το πρώτο που θα χάσεις είναι το κλαβιέ του Le αλλά μάλλον αυτό το καταλαβαίνεις και μόνος σου! ;D

Σοβαρά τώρα...

 

Το Triton Rack έχει τη μισή ROM σε σχέση με το Le (32 Mb το Rack, 64 το δικό σου) και απ' όσο θυμάμαι, δεν παίρνει κάρτα μνήμης Smart Media αλλά floppy disk δηλαδή αρχαία πράγματα. Επίσης, δεν έχει SCSI στη stock κατάσταση και πρέπει να το προσθέσεις σαν expansion.

 

Πέρα από αυτά, το Triton Rack είναι σαφέστατα καλύτερο και ορίστε μια μικρή ανάλυση:

1. Παραπάνω RAM για sampling (μέχρι 96 Mb)

2. Περισσότερα διαθέσιμα εφφέ και μάλιστα με 5 insert αντί για μόλις 1 του Le

3. Τρελές δυνατότητες για expansion με κάρτες ήχων ή κάρτες ADAT, MOSS και άλλα.

4. Καλύτερο I/O section, με SPDIF και 4 individual outs.

Και πιθανώς να υπάρχουν και άλλες διαφορές που μου διαφεύγουν.

 

Ειδικά αφού θέλεις να έχεις τα πάντα σε rack, πιστεύω ότι αξίζει η ανταλλαγή. Από εκεί και πέρα τα σκέφτεσαι και αποφασίζεις αν θα κάνεις την κίνηση. ;)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα μικρό λαθάκι που διέφυγε του Alchemist γιατί προφανώς λόγω κεκτημένης ταχύτητας θεώρησε οτι το Le έχει ROM ίδιου μεγέθους με το TR του.

 

Το Triton Le έχει 32Mb ROM σαν το Rack αντί για 64.

 

Το μόνο Le που είχε παραπάνω ROM απο το Rack ήταν το Triton Le 88 το οποίο όμως και πάλι διέθετε 48Mb και όχι 64.

 

Αν βρεις SCSI τότε μην το σκέφτεσαι...αλλιώς ξέχνα τα samples...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί να ξεχάσω τα samples? Δε μπορώ να τα φορτώνω από το floppy ( ;D όντως αρχαία πράγματα)? Σημειωνω ότι προς το παρόν χρειάζομαι ελάχιστου μεγέθους samples (για multisampling μιλάω, γιατί για τα άλλα έχω το V-synth) και αν στο μέλλον χρειαστώ παραπάνω έχω πηγή για να βρώ SCSI συσκευή.

 

Mε τα παραπάνω δεδομένα λοιπόν πιστεύετε ότι αξίζει απ'ότι κατάλαβα.

 

Και δεν κατάλαβα Αλχημιστή αν μου απάντησες ή όποιος άλλος ξερει, θα ήταν δίκαιη μια ανταλλαγη και για ις δυο πλευρές?

 

 

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα floppy χωρά ως γνωστόν 1,44ΜΒ και το Rack γεμίζει με 96 MB. Άρα θεώρησε οτι για να γεμίσεις τη μνήμη του πρέπει να φορτώσεις 66-67 δισκέτες. Και όχι μόνο μια φορά αλλά κάθε φορά που θα το ανοίγεις. Γι αυτό είπα οτι αν αρκεστείς στις δισκέτες σαν media ξέχνα τα samples

 

Επίσης δεν θα μπορείς να φορτώσεις ακέραιο sample που θα είναι μεγαλύτερο απο 1.44MB.

 

Εγώ θεωρώ οτι αξίζει η ανταλλαγή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

I stand corrected για τη ROM, κεκτημένη ταχύτητα όντως... :-[

 

Και δεν κατάλαβα Αλχημιστή αν μου απάντησες ή όποιος άλλος ξερει, θα ήταν δίκαιη μια ανταλλαγη και για ις δυο πλευρές?

Δίκαιη... Τι εννοείς; Κάποιος έχει ένα rack και (προφανώς) προτιμάει να έχει κάποιο synth με κλαβιέ, εσύ θα ήθελες να έχεις όλα σου τα synths σε ένα rack. Πάνω κάτω τα δύο μηχανήματα είναι σε παρόμοια τιμή ως μεταχειρισμένα. Και οι δύο παίρνετε αυτό που θέλετε και σας βολεύει, σωστά; Άρα γιατί να είναι άδικη μια τέτοια ανταλλαγή;

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

I stand corrected για τη ROM, κεκτημένη ταχύτητα όντως... :-[

Δίκαιη... Τι εννοείς; Κάποιος έχει ένα rack και (προφανώς) προτιμάει να έχει κάποιο synth με κλαβιέ, εσύ θα ήθελες να έχεις όλα σου τα synths σε ένα rack. Πάνω κάτω τα δύο μηχανήματα είναι σε παρόμοια τιμή ως μεταχειρισμένα. Και οι δύο παίρνετε αυτό που θέλετε και σας βολεύει, σωστά; Άρα γιατί να είναι άδικη μια τέτοια ανταλλαγή;

 

:) Οκ, μου απάντησες. Απλά δεν ήμουν ποτέ καλός στα μεταχειρισμένα και δε θα ήθελα να αδικήσω εμένα ή τον άλλον με μια ανταλλαγή, και φυσικά να μη με αδικήσει ο άλλος. Να ξέρω με τι διαπραγματεύομαι.  ;)

 

Ένα floppy χωρά ως γνωστόν 1,44ΜΒ και το Rack γεμίζει με 96 MB. Άρα θεώρησε οτι για να γεμίσεις τη μνήμη του πρέπει να φορτώσεις 66-67 δισκέτες. Και όχι μόνο μια φορά αλλά κάθε φορά που θα το ανοίγεις. Γι αυτό είπα οτι αν αρκεστείς στις δισκέτες σαν media ξέχνα τα samples

 

Επίσης δεν θα μπορείς να φορτώσεις ακέραιο sample που θα είναι μεγαλύτερο απο 1.44MB.

 

Εγώ θεωρώ οτι αξίζει η ανταλλαγή

 

Α, νόμιζα ότι γενικά δε γίνεται load από floppy (θα μου πεις, γιατί να μη γίνεται  :-X )

Ναι, για το μέγεθος το γνωρίζω, αλλά όπως είπα και πριν δε με απασχολεί προς το παρόν και δε σκοπεύω να φάω τη ζωή μου με το Triton  ;D

 

Οπότε μάλλον θα το προχωρήσω, όταν κοπάσουν λίγο τα live. Και φυσικά αφού ψάξω κάποιες λεπτομέρειες..

 

Χίλια ευχαριστώ και πάλι παιδιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου