Προς το περιεχόμενο

μια πατέντα ακορντεόν για το pa80.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλε μου οι Βούλγαροι οι Ρουμάνοι και γενικά οι Βαλκανιοι μουσικοί έχουν κάνει αρκετά τέτοια. έχουν κάνει τα ίδια και με το PA-50,60,80, 800, 1X, 1XPRO, ακόμα και με το καινούριο PA2X...

 

O πρώτος που το έκανε σε PA-80 το έκανε 4-5 χρόνια πριν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είμαι τόσο σχετικός με τα πλήκτρα όσο και οι δημόσιοι υπάλληλοι με τους υπολογιστές (ξέρω απλά να τα ανοίγω και να τα κλείνω, και αυτό δεν είναι πάντα σίγουρο) μπορεί κάποιος (πληκτρόβιος ή όχι) να μου πει τι ακριβώς βλέπουμε εδώ;

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ βλέπουμε αλλαγή του κλασικού keyboard (αυτό με τα μαύρα και τα άσπρα πλήκτρα) σε πλήκτρα ακορντεόν.

 

Εγω δεν βλέπω το λόγο να γίνει κάτι τέτοιο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλή φάση πάντως αν ξέρεις απο ακορντεόν.Μήπως ξέρει κάποιος να μου πει που θα βρώ ήχους και ρυμούς για pa50 που αφορούν σκόπια,βουλγαρία ρουμανία?

Όποιος μου στείλει .SET θα ειμαι ευγνώμων.

 

Μόνο τουρκικα βρίσκω/// ??? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφαιρούν το κλαβιέ τα πλήκτρα τελείως απο το όργανο και στη θέση τους βάζουν αυτά που βλέπεις από μπαντονεόν και ακκορντεόν ανάλογα με την περίπτωση. Εκμεταλλευονται και τα 61 πλήκτρα για δεξί ανεξάρτητα απο το γεγονός οτι τρέχουν το arranger με τα ακκόρντα. Το chord scanning στον arranger γίνεται με τα πλήκτρα που έχουν προσθέσει για τα μπάσσα των ακκορντεόν. Εγώ πάλι πιστεύω οτι είναι μια ενδιαφέρουσα μόντα για τους ακκορντεονίστες-μπαντονεονίστες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ομολογώ οτι δεν το εχω ξαναδεί η ξαναακούσει οτι εχουν κάνει κάτι τέτοιο. Είναι όντως για ακκορντεονιστες, θα είναι κορυφαίο,

Ενδιαφέρον.

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω και 1.5 χρονο εχω το Roland FR-7... Η πατέντα απο αποψη ηλεκτρονικής ειναι ΠΑΡΑ πολυ ενδιαφερουσα οντως, απο αποψη παντως ποσο πρακτικο ειναι θα σας πω το εξης...

 

Εχοντας MIDI στο ακκορντεον, το εχω συνδεσει με το Ρα800 και μπορω να κανω ΑΚΡΙΒΩΣ το ιδιο πολυ πιο ευκολα...:

 

1) Ελεγχεις τους ηχους του Ρα απο τη ταστιερα του ακκορντεον (και το αντιστροφο ή και ταυτοχρονα)

 

2) Κανεις Chord scanning απο τα μπασσα του ακκορντεον (ή και παλι απο τη ταστιερα του ακκορντεον)

 

3) Αναλογα με το Mode που βρισκεται το Ρα, μπορεις να ελεγχεις το τεμπο (Start, stop, SynchroStart/Stop, Fill, Ending etc.) και παλι με τα μπασα, ενω με τις επιλογες που εχεις για αλλαγη φωνης στο ακκορντεον, αλλαζουν αντιστοιχα οι φωνες στο Ρα...

 

Δε ξερω να σεταρω καθολου MIDI, παντως με τις εργοστασιακες ρυθμισεις του Ρα και με το FR-7 μπορω τροπον τινα να εχω ακομα και Breath-Controller :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή τυγχάνω και ακκορντεονίστας (κλασικής ταστιέρας όμως) το σύστημα αυτό με τα κουμπιά επιτρέπει σε ένα δεξιοτέχνη να παίξει τουλάχιστον 3 φορές (!) γργορότερα από ότι στο κλασικό κλαβιέ. Επίσης σε αυτή τν ταστιέρα έχεις περίπου δυόμισι φορές περισσότερες νότες στον ίδιο χώρο αλλά και να πιάσεις γρήγορα μακρυνά διαστήματα τα οποία στο άλλο ακκορντεόν το χέρι αδυνατεί να προφτάσει. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι πρέπει πρώτα να μάθεις computer keybord τυφλό σύστημα με ένα χέρι... ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου