Προς το περιεχόμενο

passive ηχεία για home studiaki , σε ενισχυτή mini-hifi , απορία, προτάσεις!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ηρθε ο καιρός να αγοράσω ηχεία, και θέλω την βοήθεια σας γιατι έχω μια απορία.

 

Μέχρι στιγμής βολεύομαι με ένα mini hi fi της phillips το c399, το οποίο με βόλευε σαν σύστημα, γιατι εκεί έχω συνδέσει την κάρτα ήχου. οπότε έχω απο εκεί τον ήχο του pc, το ραδιόφωνό του, το cd player του και πάνω στην κάρτα και το tritonaki όπότε όπως καταλαβαίνετε ολα περνάνε απο εκεί.

 

τα μαμά ηχεία του είναι παραδόξως καλά για γενική χρήση αλλά όσων αφορούσε το triton φυσικά τα βλέπουν όλα, συντονίζουν , μπερδεύουν, χαλια.

 

Ο ενισχυτής του λέει απο πίσω 220 -230v , 50hz, 175watt

 

Τωρα καθότι άσχετος με το θέμα ηχείων, οπότε μπορεί να λέω και βλακεία, μπορώ να συνδέσω σε αυτο παθητικά ηχεία, όπως τα behringer b-2031P, για να γλυτώσω το κόστος των ενεργών και να διατηρήσω και τα υπόλοιπα που έχω πανω στο μινι?

 

Δεν ψάχνομαι γενικά για το απόλυτο ηχητικό αποτέλεσμα, απλά για κάτι καλύτερο για τον εξοπλισμό μου,

 

Γίνεται αυτό??

 

Αυτά πώς συνδέονται , κανονικά με τις απολήξεις των καλωδίων που βγάζει ο ενισχυτής του mini?

 

Τι watt ηχεια χρειάζομαι αν τελικά γίνεται αυτό σύμφωνα με τις προδιαγραφές του mini hi -fi

 

Τι άλλο να προσέξω αν τελικά γινονται αυτά?

 

Αυτά!

 

 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστή η λογική σου, μπορείς να συνδέσεις παθητικά ηχεία στον ενισχυτή με καλώδιο για ηχεία στους αντίστοιχους ακροδέκτες +/-, μόνο που πρέπει να έχεις και αντίστοιχα impedance - νομίζω πως δεν ισχύει αυτό.

 

Το ηχοσύστημα σου είναι το FW-C399; Αν ναι, τα ηχεία του είναι στα 6 Ohm, και οι οδηγίες λένε να μην συνδέσεις ηχεία με μικρότερο impedance (Τα behringer b-2031P είναι στα 4 Ohm). Έξοδος του ενισχυτή στα specs >= 6 Ohm

 

Ειλικρινά όμως δεν ξέρω τι θα συμβεί να τα συνδέσεις - αν δηλ θα υποφέρει κάτι από τα δύο ή θα έχεις μάπα ήχο ή απλά τίποτα... Ελπίζω να μην σε μπέρδεψα περισσότερο  :)

 

Όσο για τα Watt, η συνήθης συμβουλή είναι να έχεις μεγαλύτερη ισχύ στον ενισχυτή απ'ότι στα ηχεία - δουλεύοντας τον ενισχυτή πιο χαμηλά (έτσι ώστε να μην κλιπάρει πχ σε peaks) προστατεύεις τα ηχεία.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πράγματι αυτό έχω, τωρα για τα ohm με προβλημάτισες ρε φίλε. Τι να κάνω?

 

thanks,

 

να δούμε μήπως εχει και κάποιος άλλος καμια γνώμη.

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο ότι βλέπω , αυτά μπορούν να εχουν μέχρι 150watt ισχύ.

 

Και για την αντίσταση , αυτό σημαίνει οτι θα βράσει ο ενισχυτής??

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι αν είναι λιγότερα τα watt απ τα ηχεία και επίσης λιγότερα τα ohm θα πάρεις να μπέχρινγκερ σε κάρβουνο έκδοση σε λίγο καιρό και αφού τα τερματίζεις σε ένταση και βογκάνε.

 

Ο ενισχυτής ίσα-ίσα που δεν θα ζορίζεται και καθόλου με λιγότερα ohm και watt στην πλάτη του για να τα τροφοδοτίσει.

 

Δεν σε πέρνω στο λαιμό μου αλλά αυτό το πράγμα το έχω δοκιμάσει απο κοντά σε 2-3 στερεοφωνικά και τα ηχεία καίγονται σαν πατάτες στο τηγάνι.

 

Αυτό που λέει ο nickel σαν συμβουλή στο τέλος εγώ ανάποδα το έχω ακούσει-διαπιστώσει.Να είναι τα ηχεια μεγαλύτερα σε wwatt γιατί τα καίει πιο άνετα ο ενισχυτης τα ίσα η μικρότερα, ειδικά αν τα παίζεις στα τέρματα συνέχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να πάρω ρε παιδιά ωστε να κάνω την δουλειά μου , με λίγη ποιότητα και οικονομικά? lol

 

Πειτε καμια πρόταση,

 

Μάλλον ηταν βλακεία ο τιτλοσ

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε ένα καλύτερο ηχείο απ τα μαμάτα αλλά μην κοιτάς σε μόνιτορ.Εκτός αν πάρεις ενεργά.

Κοίτα κλασσικά πράματα sony,mony,fony,skatony.Με καταλαβαίνεις.

Στην τελική αν δεν τα χεις κάψει αυτά που έχει η μαμά γιατί τα αλλάζεις αφου τόσο καιρό είναι στην παρέα σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο nickel πολύ καλά τα λέει. Ο Μικρός ενισχυτής στέλνει αδιάβαστα μεγάλα ηχεία, διότι κλιπάρει ευκολότερα. Σε οριακές καταστάσεις, όχι σπάνιες, κατά το κλιπάρισμα η κυματομορφή εξόδου του είναι περίπου τετραγωνική,  και η ισχύς στις μέσες-ψηλές είναι πολύ μεγάλη, με αποτέλεσμα να παίρνεις τα tweeter στο χέρι. Ειδικά με ενισχυτές του είδους όλα σ'ένα. Θέλει προσοχή.

 

Νομίζω ότι αν είναι λιγότερα τα watt απ τα ηχεία και επίσης λιγότερα τα ohm θα πάρεις να μπέχρινγκερ σε κάρβουνο έκδοση σε λίγο καιρό και αφού τα τερματίζεις σε ένταση και βογκάνε.

 

Ο ενισχυτής ίσα-ίσα που δεν θα ζορίζεται και καθόλου με λιγότερα ohm και watt στην πλάτη του για να τα τροφοδοτίσει.

 

Δεν σε πέρνω στο λαιμό μου αλλά αυτό το πράγμα το έχω δοκιμάσει απο κοντά σε 2-3 στερεοφωνικά και τα ηχεία καίγονται σαν πατάτες στο τηγάνι.

 

Αυτό που λέει ο nickel σαν συμβουλή στο τέλος εγώ ανάποδα το έχω ακούσει-διαπιστώσει.Να είναι τα ηχεια μεγαλύτερα σε wwatt γιατί τα καίει πιο άνετα ο ενισχυτης τα ίσα η μικρότερα, ειδικά αν τα παίζεις στα τέρματα συνέχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα

α)Τα 175W  σε mini hifi  κινουνται στην σφαιρα της επιστημονικης φαντασιας (15-20 με το ζορι [w RMS 8 om] )  Τα 175 ειναι τα γνωστα ¨διαφημιστικα¨ watt.

 

β)Τα ηχεια δεν καιγονται επειδη ο ενισχυτης ειναι παραπανω Watt αλλα επειδη δεν εχει ρευμα να τους δωσει , κλιπαρουν και παπαλααα

 

γ)Ο ενισχυτης ΔΕΝ ειναι γεννητρια ρευματος ,  τα ηχεια ζητουν ρευμα αν εχει τους δινει , αν οχι  καιγονται

 

Συμπερασμα  οι μικροι ενισχυτες καινε τα ηχεια και οχι οι μεγαλοι

 

...γηρασκω αει διδασκομενος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εαν ο ενισχυτης βγαζει 6 Ω εγω σου λεω οτι και τα ηχεια πρεπει να ειναι τοσο.

 

εαν ειναι παραπανω θα σου καψει τον ενισχυτη

 

εαν ειναι λιγοτερα θα καουν τα ηχεια

 

βρες ηχεια με ιδια αντισταση για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου