Προς το περιεχόμενο

Κιθάρα με Godin-o-Kramer-o-ΒΡΑΧΑΤΟΕΙΔΕς look


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οσο αφορα στον ηχο ακουσε το blue jean blues(zz top) και μετα ελα να μου πεις αν παιζει η οχι καλα καθαρα το μαονι με τους διπλους,αν πουμε δε για τα βρωμικα εκει πια εξαρταται απο σενα ποσο βρωμυλος εισαι...   

 

http://www.guitarplayer.com/article/top-dog/Mar-04/1044

 

"I recall using that STRAT on “Blue Jean Blues,” and I had it going through the amp and also direct into the board. You’ll notice it’s a very clean sound on that song. We were actually just warming up, and the engineer said, “Gee, this is different, why don’t we explore that tone a little bit?” My amp at the time was a 1969 100-watt Marshall. It wasn’t a plexi, it had a gold-anodized face, and I ran it into a 4x12 cabinet loaded with Celestion greenbacks."

 

:) :) :) :)

 

οχι τιποτα αλλο αλλα ειμαι υπερ-φανατικος οπαδος του Reverend (B.F.Gibbons) ο οποιος ΟΝΤΩΣ βγαζει ΤΟΝ Les Paul ηχο....(αν και χρησιμοποιει τοσες πολλες διαφορετικες κιθαρες που ποτε δεν ξερεις με τι πραγματικα παιζει....:) )

 

Εγώ με explorer τον έχω θαυμάσει....

Superfunk πάλι μας εξέπληξες....

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 54
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

    Με συγχωρειτε αλλα αυτο το thread ειναι υποδειγμα κακων απαντησεων.......Μεχρι στιγμης αν λαβουμε υποψιν το αρχικο σου ποστ (και την επικεφαλιδα αυτου του ποστ) τοτε ουτε μια απο τις κιθαρες που σου εχουν προταθει  δεν ανταποκρινεται σε αυτο που λες οτι ψαχνεις. Σα να πηγες στο εστιατοριο να ειπες θελω ενα γλυκο και να σου απαντα ο σερβιτορος ναι, αλλα εχουμε και σκορδαλια. ;D ;D ;D ;D ;D Κατα συνεπεια εχει δικιο ο Jasemeister που λεει οτι σου προτεινουμε τις κιθαρες που θελουμε εμεις και οχι αυτες που θελεις εσυ.

 

      Αν παντως τελικα αποφασισες και λοξοδρομησες στην πορεια προς gibson (που δεν εχει και τοσο πολυ σχεση με  kramero-βραχατοειδες look) τοτε θα σου ελεγα τουλαχιστον αρχικα να περιορισεις το ψαξιμο σου μεταξυ των λιγοτερο ιδιοτροπων μοντελλων της......Κι αυτο γιατι οσο καλες και αν ειναι οι firebird και οι Junior δεν παυουν να ειναι αρκετα "ιδιοτροπα" μοντελλα με περιορισμενη απηχηση (δεν λεω οτι ειναι κακο αυτο, απλα σε εναν που πλησιαζει για πρωτη φορα τη gibson ισως φανουν περιεργες) και που δεν ειναι τελικα αυτο που πιθανολογω με βαση τα γραφομενα σου οτι εχεις στο μυαλο σου.......

 

   

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως εμπερδευθην σφοδρα , αλλα και δεν μπορω να κανω τιποτα μεχρι το επομενο μου ταξιδι στην αθηνα...ειδωμεν...

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Oι Gibson βγαζει αρκετες ΠΟΛΥ καλυτερες κιθαρες απο τη LP με διπλους .

Η προσωπικη μου γνωμη ειναι οτι οι πλεον ενδιαφερουσες Gibson κιθαρες ειναι κατα σειρα

1.Firebird  (με αλλαγμενους ομως με Seymour Duncan mini humbuckers)

2.Les Paul jr (με Ρ90 & wrap around bridge)

3.ES125

4.ES 335 (345,347,355)

5.SG special (με Ρ90 & wrap around bridge) ;)

 

Προς SF.

Αν εξαιρέσεις το 4, όλες οι άλλες είναι ότι και οι jaguar - jazzmaster για τη fender. Δηλαδή όχι αυτό που χαρακτηρίζει την εταιρεία.

 

"Παραδόξως" όμως, όλες αυτές χαρακτηρίζονται από πριμαριστό, (για Gibson) σχεδόν ή τελείως μονοπήνιο ήχο, που όλως "παραδόξως" πάλι... είναι και το σήμα κατατεθέν σου!  ;D ;D ;D

 

Αν έκανες εταιρεία κατασκευής κιθάρας θα είχες τουλάχιστον... πολύ συγκεκριμένο ήχο!  ;)

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως δεν πρότεινα καμιά κιθάρα... με ρώτησαν για τις Lp, απάντησα για τις Lp.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αν πηγαίνεις για SG, τότε οπωσδήποτε την Standard και όχι την συγκεκριμένη sg special.

Η standard σε αυτή την τιμή είναι μια καλή και τίμια λύση, έχει όλα τα "λούσα" μιας sg, ακούγεται όπως μια κανονική sg και πουλιέται πάντα σε καλή τιμή.... η άλλη, η faded special, είναι αρεκτά πιο φτηνιάρικη... Υπάρχουν εξαιρετικά μοντέλα sg special και αυτή δεν είναι ένα απο αυτά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντε να σιγονταρω και εγω αν ειναι να παρεις Gibson με διπλους παρε την SG  ;D

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου