Προς το περιεχόμενο

Κιθάρα με Godin-o-Kramer-o-ΒΡΑΧΑΤΟΕΙΔΕς look


Προτεινόμενες αναρτήσεις

;D ;D ;D 8) ??? ::) :P :o ;D ;D :D ;)

 

ΑΝ ΔΕ ΓΡΑΦΕΙ ΠΑΝΩ FENDER ΠΕΤΑ ΤΟ!!!

 

-φιλε νικο......-

 

http://www.thomann.de/gr/gibson_lpstudio_ch_wr.htm

 

μεχρι αυτα μπορω να δωσω.τα αξιζει?????????????????????????????

 

οχι δεν αξιζει....

 

γενικα μη ρωτας ...εμενα για Les Paul με διπλους γιατι τις θεωρω τελειως  μονοδιαστατες κιθαρες,υπερβολικα κομπρεσαρισμενες και "περιοριστικες" μια και δεν εχουν καθαρα (τουλαχιστον οπως τα εννοω εγω δηλ. λειτουργικα μεσα στη μπαντα/ηχογραφηση) αλλα και τα βρωμικα τους ειναι του τυπου "να παρουμε την πολη" και απευθυνονται σε "guitar heroes" (τους οποιους αντιπαθω σφοδρα....),ακομα και η καλυτερη απο δαυτες που εχω παιξει (μια custom του 69 την οποια μου εκλεψαν) μονο για γκαζια και "σολιδια" εκανε  :) και μεσα στη μπαντα ισοπεδωνε τα παντα.(βεβαια αν παιζεις μονος σου στο σπιτι δεν θα εχεις προβλημα αλλα οφειλω να στο πω μια και ξερω οτι δεν εισαι μονο bedroom player)

 

γενικα κατα την ταπεινη μου γνωμη ειναι κιθαρες για...."ροκιες" & ως γνωστον οι...ροκιες με κανουν να ανακατευομαι...& να αλλαζω χρωμα...:)

 

τα μοντελλα με ΤΡΕΙΣ μαγνητες δε ειναι η ΕΠΙΤΟΜΗ της αποτυχημενης κιθαρας (μονο ο Dr Jekyll θα μπορουσε να σκεφτει ενα τετοιο wiring scheme.... :))

 

Oι Gibson βγαζει αρκετες ΠΟΛΥ καλυτερες κιθαρες απο τη LP με διπλους .

 

Η προσωπικη μου γνωμη ειναι οτι οι πλεον ενδιαφερουσες Gibson κιθαρες ειναι κατα σειρα

 

1.Firebird  (με αλλαγμενους ομως με Seymour Duncan mini humbuckers)

2.Les Paul jr (με Ρ90 & wrap around bridge)

3.ES125

4.ES 335 (345,347,355)

5.SG special (με Ρ90 & wrap around bridge)

 

;)

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 54
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Θα έρθω να συμφωνήσω με τον superfunk, σε σχέση με την Les Paul Studio.

Δεν αξίζει όχι.

Σε αυτά τα χρήματα, οφείλεις να κινηθείς στην αγορά των μεταχειρισμένων.

 

Πάντως, αν ψάχνεις Gibson που να προσομοιάζει σε ήχο τις Fender, νομίζω είσαι σε λάθος δρόμο.

 

Παρόλα αυτά, εγώ καταθέτω την ιδιαίτερη αδυναμία μου στην Gibson SG Standard.

Πολύπλευρη κιθάρα, αλλά κ πάλι καθαρά Fender δεν έχει.

 

Οι κιθάρες που αναφέρει ο Superfunk, είναι ιδανικές "εναλλακτικές" προτάσεις της Gibson που να συνδυάζουν ποιότητα/τιμή...

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη ειμαι κατοχος strat,tele,kai les paul διαμορφωσα την εξης ταπεινη αποψη.Οι gibson γενικα ειναι υπερτιμημενες κιθαρες.Σαφως η ποιοτητα κατασκευης ειναι και ηταν παντα ανωτερη απο αυτη της fender(αλλοστε ο στοχος του leo ηταν να φτιαξει κατι απλο και πρακτικο με ηχο διαφορετικης φιλοσοφιας απο την κραταια τοτε gibson) ωστοσο αυτο σε πολλες περιπτωσεις δεν δικαιολογει τις ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΑΚΡΙΒΕΣ τιμες της εταιριας ,για να μην μιλησουμε για τις τιμες της εδω αντιπροσωπειας...(η δικια μου μια les paul standard premium plus εχει σε τιμη καταλογου σχεδον 4900€!!!! οσο ενα αυτοκινητο δηλ........)

Οσο αφορα στον ηχο ακουσε το blue jean blues(zz top) και μετα ελα να μου πεις αν παιζει η οχι καλα καθαρα το μαονι με τους διπλους,αν πουμε δε για τα βρωμικα εκει πια εξαρταται απο σενα ποσο βρωμυλος εισαι...    Με δυο λογια αν μιλαμε για ενα νορμαλ οργανο(χωρις δηλαδη κεραμικους μαγνητες κτηνωδη ταστα και διαφορα αλλα)ισχυει οτι και για ολες τις κιθαρες δηλ.ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΑΙΞΕΙΣ ΤΑ ΠΑΝΤΑ με τις αναλογες ρυθμισεις απο ενισχυτη-πεταλια κλπ

Ειναι με δυο λογια το αλλο στρατοπεδο ο αλλος κοσμος αν θελεις παντα σε σχεση με τις αγαπημενες μου strat-tele.Στο χερι σου ειναι(κυριολεκτικα) να την προσαρμοσεις σε σενα και οχι να σε προσαρμοσει αυτη.Τελος μην ξεχνας και το θεμα της μεταπωλησης .Κανεις δεν βγηκε χαμενος απο το λογοτυπο gibson η fender στο headstock.Nα το παρεις το κοριτσι...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε spimav_z

 

Επειδή σε βλέπω να παίρνεις την κιθάρα που θέλουμε ΕΜΕΙΣ και όχι ΕΣΥ, προτείνω να βγεις στη γύρα και να δοκιμάσεις ότι κιθάρες γενικά μπορείς να βρεις.

 

Όταν λοιπόν κατασταλάξεις σε κάποιες που σου κάθονται, τότε θα είναι η ώρα να σου δώσουμε συμβουλές (όσοι βέβαια θα έχουν την απαραίτητη εμπειρία).

 

;)

 

If the shit fits, wear it  8)

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο αφορα στον ηχο ακουσε το blue jean blues(zz top) και μετα ελα να μου πεις αν παιζει η οχι καλα καθαρα το μαονι με τους διπλους,αν πουμε δε για τα βρωμικα εκει πια εξαρταται απο σενα ποσο βρωμυλος εισαι...   

 

http://www.guitarplayer.com/article/top-dog/Mar-04/1044

 

"I recall using that STRAT on “Blue Jean Blues,” and I had it going through the amp and also direct into the board. You’ll notice it’s a very clean sound on that song. We were actually just warming up, and the engineer said, “Gee, this is different, why don’t we explore that tone a little bit?” My amp at the time was a 1969 100-watt Marshall. It wasn’t a plexi, it had a gold-anodized face, and I ran it into a 4x12 cabinet loaded with Celestion greenbacks."

 

:) :) :) :)

 

οχι τιποτα αλλο αλλα ειμαι υπερ-φανατικος οπαδος του Reverend (B.F.Gibbons) ο οποιος ΟΝΤΩΣ βγαζει ΤΟΝ Les Paul ηχο....(αν και χρησιμοποιει τοσες πολλες διαφορετικες κιθαρες που ποτε δεν ξερεις με τι πραγματικα παιζει....:) )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε spimav_z πριν πάρεις την τελική απόφαση δοκίμασε και μια firebird...

 

Και μια συμβουλή: μην σνομπάρεις τις Epi...  ;)

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο αφορα στον ηχο ακουσε το blue jean blues(zz top) και μετα ελα να μου πεις αν παιζει η οχι καλα καθαρα το μαονι με τους διπλους,αν πουμε δε για τα βρωμικα εκει πια εξαρταται απο σενα ποσο βρωμυλος εισαι...   

 

http://www.guitarplayer.com/article/top-dog/Mar-04/1044

 

"I recall using that STRAT on “Blue Jean Blues,” and I had it going through the amp and also direct into the board. You’ll notice it’s a very clean sound on that song. We were actually just warming up, and the engineer said, “Gee, this is different, why don’t we explore that tone a little bit?” My amp at the time was a 1969 100-watt Marshall. It wasn’t a plexi, it had a gold-anodized face, and I ran it into a 4x12 cabinet loaded with Celestion greenbacks."

 

:) :) :) :)

 

οχι τιποτα αλλο αλλα ειμαι υπερ-φανατικος οπαδος του Reverend (B.F.Gibbons) ο οποιος ΟΝΤΩΣ βγαζει ΤΟΝ Les Paul ηχο....(αν και χρησιμοποιει τοσες πολλες διαφορετικες κιθαρες που ποτε δεν ξερεις με τι πραγματικα παιζει....:) )

AMAN!Tι κεραμιδα ηταν αυτη!Κι εγω που νομιζα τοσα χρονια...Παντως βγαινει αυτος ο ηχος πολυ πιο πειστικα με les paul ιδιως σε χαμηλες εντασεις. Να σκασεις superfunk! Oσο για τον billy...ενας απο τους αγαπημενους μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα

Καλα  , μερικες φορες δεν μπορω να σας καταλαβω . Ο ανθρωπος ειναι ξεκαθαρος , λεει "εχω καραφτιαγμενη strat και θελω Gibson "

Τι καθαρα και αστραφτερα του λετε ?  αν θελει καθαρα θα παιξει με την strat του , αλλα τι ? .....ολο την καραγκουνα θα παιζει ??  ;D

 

 

Βιον ανθοσπαρτον και κιθαροσπαρτον  :D

...γηρασκω αει διδασκομενος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε συνδυασμό 2 διπλών για Les Paul με ωραία καθαρα και φοβερά rock γκάζια με χαρακτήρα μου αρέσουν πολύ:

 

1. Οι Burstbuckers (2 στο neck και ο 3 στο bridge),

 

2. Seymour Duncan Jazz + JazzBlues (εν συντομία JB), και

 

3. Οι μαγνήτες της LP Classic.

 

Οι burstbuckers μου αρέσουν πιο πολύ γιατί είναι "αλήτικοι" ενώ οι Jazz+JB είναι κάπως πιο πολιτισμένοι.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου