Προς το περιεχόμενο

Ποια ειναι η γνωμη σας για τη μουσικοκριτικη και γενικοτερα για καθε κρ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντα είχα την εξής απορία για τους κριτικούς (κυρίως κινηματογράφου, αλλά όχι μόνο):

 

Αφού (υποτίθεται ότι) ξέρουν ποια είναι τα "πρέπει" και τα "δεν πρέπει" ενός καλού έργου (κομματιού/ταινίας/πίνακα/γλυπτού κλπ κλπ), γιατι ΠΟΤΕ και ΚΑΝΕΝΑΣ κριτικός δεν έχει παρουσιάσει έστω και 1 έργο ο ίδιος για να δείξει στους υπόλοιπους το σωστό δρόμο βρε αδερφέ...?

 

wondering.gif

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κριτικες εχω σταματησει να διαβαζω απο τοτε που στο ΒΗΜΑ η νοσοκομα Μπέτι πήρε 5 αστερια

 

Τσοντίτσα είναι αυτή Πέτρο ή τζάμπα χάρηκα; :-X

http://www.imdb.com/title/tt0171580/

 

Tαινιούλα της σειράς που επειδή ήταν ανεξαρτητη παραγωγη,τους επιασε ο πονος να την υποστηρίξουν και να τη χαρακτηρισουν αριστουργημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναλαμπή.

 

Τα Χριστούγεννα του 2001 βγήκε στις αίθουσες το 1ο μέρος της τριλογίας του Άρχοντα των Δαχτυλιδιών. Ο Δανίκας στα "ΝΕΑ" είχε κυριολεκτικά κεντήσει στη στήλη του, και ανάθεμα αν είχε τίποτα να πει για την ταινία. Η κριτική του είχε αναλωθεί ουσιαστικά σε ατάκες μεταμοντέρνου λογιοτατισμού εναντίον του σεναρίου (δηλ. του βιβλίου κατ'ουσία). Θυμάμαι ακόμα το "η ανθρωπότητα αποφάσισε να εναποθέσει τις τύχες τις στην τσέπη ενός Αγγλοσαξωνικού κουτσουνιού".

 

Εκείνο το "μισθωτός γραφιάς" στο mail που του είχα στείλει πρέπει να έτσουξε. ;D

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντα είχα την εξής απορία για τους κριτικούς (κυρίως κινηματογράφου, αλλά όχι μόνο):

 

Αφού (υποτίθεται ότι) ξέρουν ποια είναι τα "πρέπει" και τα "δεν πρέπει" ενός καλού έργου (κομματιού/ταινίας/πίνακα/γλυπτού κλπ κλπ), γιατι ΠΟΤΕ και ΚΑΝΕΝΑΣ κριτικός δεν έχει παρουσιάσει έστω και 1 έργο ο ίδιος για να δείξει στους υπόλοιπους το σωστό δρόμο βρε αδερφέ...?

 

wondering.gif

Έλα μου ντε. Αυτό είναι που μου τη δίνει περισσότερο και στρουμφίζομαι.Μάλλον το μπλα μπλά είναι πιο εύκολο από την πράξη.

Προσωπικά αντιπαθώ τους κριτικούς σε κάθε είδος τέχνης, μουσική, σινεμα,μαγειρική...κλπ.

Η κριτική δεν μπορεί να είναι αντικειμενική, αφού εξ ορισμού είναι υποκειμενική.

Κρίνω με το δικό μου αυτί και ας έχει πάρει ο ΩΡΛ μου, ασφαλιστικά μέτρα εναντίων μου ;D ;D

Εκείνο το "μισθωτός γραφιάς" στο mail που του είχα στείλει πρέπει να έτσουξε. ;D

Και καλά έκανες, άντε γιατί πήξαμε στο Advanced Bullshitology.

Τσάμπα καίει η....κονσόλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιαυτό κι εγώ σπανίως κριτικάρω τις δουλειές παιδιών που ανεβαίνουν στο νοιζ, εκτός από περιπτώσεις που πραγματικά μου άρεσαν, ή είχα να πω κάτι γύρω από τον "ήχο" της. Ποιος είμαι δλδ που θα κριτικάρω τη δουλειά ως ιδέα κάποιου;

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναλαμπή.

 

Τα Χριστούγεννα του 2001 βγήκε στις αίθουσες το 1ο μέρος της τριλογίας του Άρχοντα των Δαχτυλιδιών. Ο Δανίκας στα "ΝΕΑ" είχε κυριολεκτικά κεντήσει στη στήλη του

 

Eιδικα ο συγκεκριμενος ειναι..........εμετικος..............αν το εργο δεν εμπνεεται απο τις αρχες και αξιες των στεππων της Σιβηριας τοτε δεν αξιζει. ::) ::) ::) ::) ::) ::)...........

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κριτική που κάνετε στους κριτικούς είναι πολύ υποκειμενική και ελάχιστα στοιχειοθετημένη  :P

Με άλλα λόγια, νομίζω υποπίπτετε σε σφάλματα τα οποία προσάπτετε στους κριτικούς...

 

Έχω κερδίσει πολλά και ουσιαστικά πράγματα από κριτικές, ενώ ορισμένες είναι απολαυστικές ακόμα και όταν διαφωνώ με τις ιδέες και τα συμπεράσματα του γραφόντα. Από κει και πέρα, κρατώ ότι μου είναι χρήσιμο ή ευχάριστο και πετάω ότι μου είναι άχρηστο. After all, κανένας δε με υποχρεώνει να διαβάζω τα γραφόμενα του, πόσο μάλλον να συμφωνώ...

 

Αφού (υποτίθεται ότι) ξέρουν ποια είναι τα "πρέπει" και τα "δεν πρέπει" ενός καλού έργου (κομματιού/ταινίας/πίνακα/γλυπτού κλπ κλπ), γιατι ΠΟΤΕ και ΚΑΝΕΝΑΣ κριτικός δεν έχει παρουσιάσει έστω και 1 έργο ο ίδιος για να δείξει στους υπόλοιπους το σωστό δρόμο βρε αδερφέ...?

 

Κανείς κριτικός που σέβεται τον εαυτό του και τους αναγνώστες του δε θα ισχυριστεί ποτέ οτί ξέρει ποια είναι τα "πρέπει" και "δεν πρέπει".

Όσον αφορά το δεύτερο σκέλος, θα παραφράσω μια γνωστή ρήση:

Όσοι μπορούν, πράττουν. Όσοι δε μπορούν, κάνουν κριτική.  ;D ;D

("those who can, do. those who can't, teach" το πρωτότυπο)

 

off-topic:

 

Η κριτική του είχε αναλωθεί ουσιαστικά σε ατάκες μεταμοντέρνου λογιοτατισμού εναντίον του σεναρίου (δηλ. του βιβλίου κατ'ουσία).

 

Δεν έχω διαβάσει την κριτική, αλλά η εναντίωση στο σενάριο δε συνεπάγεται εναντίωση στο βιβλίο καθώς δεν έχουν και μεγάλη σχέση  :o  Περίμενα μια πιο true στάση από σένα, Eala Earendel engla beorhtast  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eιδικα ο συγκεκριμενος ειναι..........εμετικος..............αν το εργο δεν εμπνεεται απο τις αρχες και αξιες των στεππων της Σιβηριας τοτε δεν αξιζει. ::) ::) ::) ::) ::) ::)...........

 

Καλά, κοίτα, σε γενικές γραμμές δεν έχω εντοπίσει άλλα τόσο τραβηγμένα κρούσματα του Δανίκα, απλά το συγκεκριμένο μου έμεινε λόγω της ερωτικής σχέσης που έχω με το έργο του Tolkien γενικά (εξ'ού και το...άβολο nickname). Και κάπου εδώ εντοπίζω το πιό βασικό πρόβλημα των κριτικών γενικά: Πώς προσεγγίζεις ένα έργο κάποιων αξιώσεων, που κινείται έξω από αυτά που αρέσουν σε σένα ή αυτά που εμπειρικά "ακτινογραφείς" εύκολα;

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω διαβάσει την κριτική, αλλά η εναντίωση στο σενάριο δε συνεπάγεται εναντίωση στο βιβλίο καθώς δεν έχουν και μεγάλη σχέση  :o  Περίμενα μια πιο true στάση από σένα, Eala Earendel engla beorhtast  ;)

 

Θα ήταν τόσο χρήσιμο να παρεμβάλλω κανένα δοκίμιο σχετικό με τις διαφοροποιήσεις κειμένου-σεναρίου; Μια φράση επιγραμματική ήταν, διαφωτιστική του αντικειμένου για τους μη μυημένους-που προφανώς δεν μπαίνουν στο Noiz για να εμβαθύνουν στο αν ο Aragorn προφέρει σωστά το "u-chebin estel anim" στην ταινία. ;)

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω με όλους.  :)

Ιδιαίτερα με την επισήμανση του boukaw7,  ότι δηλαδή να διαβάζεις μουσικο-κριτική σήμερα είναι κάπως σαν να έχεις σύστημα πλοήγησης με GPS και να σταματάς στο περίπτερο για να να ρωτήσεις "πως θα βγείς στην Κατεχάκη".  :)

 

Από την άλλη, -π.χ. για κιθάρες- δεν είναι εύκολο να σχηματήσεις εικόνα για θέματα όπως π.χ. η ποιότητα κατασκευής βλέποντας απλά τις φωτογραφίες του κατασκευαστή. Σε αυτή την περίπτωση πρέπει να βασιστείς σε πληροφορίες από τρίτους, και καλύτεροι "τρίτοι" για μένα σε αυτή την περίπτωση είναι αυτοί που γνωρίζω προσωπικά και που εμπιστεύομαι την παρατηρητικότητα και την αισθητική τους.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου