Προς το περιεχόμενο

Acid, latency και άλλα


simboy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Μα και βέβαια παίζω με Midi , τις λούπες τις θέλω μόνο όσο αφορά τον τομέα των drums των ρυθμών άντε και κάνα εφφέ από εκεί και πέρα παίζω μέσω Midi

Οπότε για να επανέλθουμε στο θέμα ( μη μας το μεταφέρουνε κι όλας ) :)

Εγώ δουλεύω με ACID 5 και κάποια VST όπως edirol quartet , orchestra, atmosfaire ,hypersonic και άλλα

Ελπίζω να μην το επιβαρύνω πολύ

Το σπαστικό είναι ότι εκεί που κοιτάω τους ήχους μετά από 5-10 επιλογές δεν παίζει τίποτα και πρέπει να το ξανανοίξω πάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ποιό ποστ ? γιατί δεν το βρίσκω :(

Ηθελα να ρωτήσω το εξής

"Πως μπορώ να ρυθμίσω τον Buffer έτσι ώστε να έχω το ελάχιστο δυνατό latency και την καλύτερη απόδοση ήχου ?

Με κάποιο τρόπο μπορεί να γίνει νομίζω αλλά δεν ξέρω πως"

Μπορώ εδώ ή πρέπει σε άλλο θέμα να γράψω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα τα synthia που λες ότι χρησιμοποιείς χρησιμοποιούν ηχογραφημένα δείγματα,οποτε φαντάσου τη μνήμη(ram) σου τρώνε το καθένα από αυτά.Δοκίμασε να παίξεις με NI FM7 ,προσομοίωση του DX7 της yamaha)και με το NI Ρro53.

Είναι ελαφριά και πολύ ποιοτικά.

Όσο για το καινούριο post.Πήγαινε στον πινακα ελεγχου,άνοιξε το audio HQ και μετά το asio.Και ρύθμισε το sta 10 ms (για το cubase).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα τα synthia που λες ότι χρησιμοποιείς χρησιμοποιούν ηχογραφημένα δείγματα' date='οποτε φαντάσου τη μνήμη(ram) σου τρώνε το καθένα από αυτά.Δοκίμασε να παίξεις με NI FM7 ,προσομοίωση του DX7 της yamaha)και με το NI Ρro53.

Είναι ελαφριά και πολύ ποιοτικά.

Όσο για το καινούριο post.Πήγαινε στον πινακα ελεγχου,άνοιξε το audio HQ και μετά το asio.Και ρύθμισε το sta 10 ms (για το cubase).[/quote']

 

Δηλαδή το κάθε πρόγραμμα θέλει τι δική του ρύθμιση για το latency ?

Αντε να ξέρω εγώ το acid που θέλει δηλαδή ......

Ευχαριστώ πολύ θα το κοιτάξω σπίτι και θα μπω από το σπίτι ίντερνετ ώστε να ρωτήσω πάλι κάτι αν μπερδευτώ

Και για ευχαριστώ σαν δίνω το παρακάτω λινκ

 

http://www.music-boss.com/freeware.htm

 

Δεν τα έχω δοκιμάσει μεν αλλά ίσως να είναι και καλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραίο ωραίο το "ποστακι"!(το delay lama δοκιμάστε,τα σπάει)

Το λοιπό-

η ρύθμιση ισχύει για όλα τα προγράμματα που χρησιμοποιούν asio drives και στην συγκεκριμένη περίπτωση την κάρτα ήχου σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραίο ωραίο το "ποστακι"!(το delay lama δοκιμάστε' date='τα σπάει)

Το λοιπό-

η ρύθμιση ισχύει για όλα τα προγράμματα που χρησιμοποιούν asio drives και στην συγκεκριμένη περίπτωση την κάρτα ήχου σου.[/quote']

 

Εμενα μπορείτε να μου πείτε γιατί κρασάρει ?

Εκεί που παίζω κάνει λες και κόλησε το cd δηλαδή παίζει συνέχεια ασταμάτητα παρόλο που έχω κλείσει και το ACID και τα midi και όλα αυτό συνεχίζει μέχρι να κάνω restart ?

Αμ το άλλο το κουφό

Γράφω κανονικά σε ένα κανάλι Midi και μετά στην αναπαραγωγή δεν παίζει παρόλο που έχει γραφτεί και αν πάω στο φάκελο που τα αποθηκεύει τα αρχεία θα ακουστεί μια χαρά !!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου