Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για Σύνθι


Angelos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα περιγράψω παρακάτω αυτό που θέλω να κάνω και αν μπορείτε προτείνετε κάποια συνθι που να έχουν αυτή την δυνατότητα, αν έχουν. Δεν εχω εμπειρία απο καθαρόαιμα συνθι γιαυτό συγχωρήστε μου τυχόν λάθος διατύπωση.

 

Θέλω να μπορώ να δημιουργήσω ένα ήχο (ή τόνο) σε μία συγκεκριμένη συχνότητα (πχ 440 Hz) και μετά να προσθέσω αρμονικές συχνότητες στα διαστήματα που θα επιλέξω (όχι στην συγκερασμένη κλίμακα) σε όποιο ποσοστό θέλω.

 

Επίσης να ορίσω την καμπύλη της βασικής κυματομορφής και των επιμέρους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα προσπαθησω να σε βοηθησω, αν και δεν ειμαι απολυτως σιγουρος οτι θα με καταλαβεις.

Αν καποιοι αλλοι χρηστες γνωριζουν καλυτερα, παρακαλω διορθωστε με.

 

Θέλω να μπορώ να δημιουργήσω ένα ήχο (ή τόνο) σε μία συγκεκριμένη συχνότητα (πχ 440 Hz)

Θελεις ημιτονοειδη κυματομορφη για αυτο. χρησιμοποιησε μια  Sine.

 

μετά να προσθέσω αρμονικές συχνότητες στα διαστήματα που θα επιλέξω (όχι στην συγκερασμένη κλίμακα) σε όποιο ποσοστό θέλω.

 

Εφοσον θελεις εσυ να ορισεις τα διαστηματα και τις εντασεις των αρμονικων, τοτε θα πρεπει να προσθετεις sine wave forms στα διαστηματα και στις εντασεις που θελεις.

Κανενα αναλογικο/virtual analog synth δεν σου προσφερει τετοια πολυφωνια, οποτε πρακτικα ειναι αδυνατο.

Η λυση βρισκεται σε synths με additive synthesis.

 

Επίσης να ορίσω την καμπύλη της βασικής κυματομορφής και των επιμέρους.

Η καμπυλη της τελικης κυματομορφης  οριζεται απο την βασικη κυματομορφη και τις εντασεις/διαστηματα των αρμονικων.Εφοσον εισαι  αναγκασμενος να χρησιμοποιησεις sine (δεν υπαρχει αλλη κυματομορφη που να μην περιεχει αρμονικες),  αυτο που θες , πιστευω οτι αντικρουει την  πρωτη σου αναγκη.

 

Ενα καλο synth για αυτην την δουλεια πρεπει να ειναι το Kawai K5000S, αλλα δυστηχως δεν εχω εμπειρια με το συγκεκριμενο και δεν μπορω να σου εγγυηθω οτι θα σου κανει αυτο που θες.

Ελπιζω να βοηθησα λιγο. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 DX-7 yamaha με 6 & Elka EK-44 με 8 γεννητριες.

Μπορεις να εχεις εως και την 15η αρμονικη και αποκλιση του +/- 0.3

Βεβαια ο βασικος σου τονος θα ειναι στη συγκερασμενη. Το elka εχει την δυνατοτητα να

κουρδισεις και ''στην χαραμαδα'' του Χιωτη.

Και στα 2 οριζεις την περιβαλουσα για καθε γεννητρια.

 

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε hardware Kawai K3(που αν και δεν ειναι additive σου δινει την δυνατοτητα να φτιαξεις μια κυματομορφη με αυτο το τροπο και να τη σωσεις),Κ5 και K5000

 

Υπαρχουν βεβαια και λυσεις σε software για εξασκηση γιατι θελει πολυ ψαξιμο και χρονο μεχρι να μαθεις το αθλημα

 

http://www.kvraudio.com/get.php?mode=results&st=f&q=additive

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε hardware Kawai K3(που αν και δεν ειναι additive σου δινει την δυνατοτητα να φτιαξεις μια κυματομορφη με αυτο το τροπο και να τη σωσεις),Κ5 και K5000

 

Υπαρχουν βεβαια και λυσεις σε software για εξασκηση γιατι θελει πολυ ψαξιμο και χρονο μεχρι να μαθεις το αθλημα

 

http://www.kvraudio.com/get.php?mode=results&st=f&q=additive

 

Αυτά φαίνονται ενδιαφέροντα, αλλα δεν καταφέρνω με τίποτα να τα κάνω download. Με βγάζει συνέχεια και κάποιο ασχετο site.

Βέβαια προτιμώ το hardware ... αλλα θα μπορούσα να πειραματιστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε software υπάρχει και αυτό

 

http://zynaddsubfx.sourceforge.net/

 

που είναι δωρεάν και με δυνατή additive engine (έχει και subtractive και άλλα πολλά) αλλά το interface του είναι λιγο πολύπλοκο...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου