Προς το περιεχόμενο

Tascam fw-1082 & Ableton live


marijunoid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά!

 

Πρόσφατα αγόρασα τη Tascam fw-1082 και έχω φάει τρελλό πακετάκι...

 

Σύμφωνα με το manual μπορώ να δημιουργήσω ομάδες από 8 κανάλια η κάθε μία. Το να οδηγήσω (πχ) 8 κανάλια από το ableton στα 8 faders της tascam είναι εύκολο. Αν θέλω όμως να δημιουργήσω μία 2η ομάδα, με άλλα 8 κανάλια (πχ 9-16 στο ableton) πως γίνεται αυτό χωρίς να μπερδεύονται τα faders στη tascam?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξέρω για το Ableton γιατί την έχω δουλέψει μόνο με Cubase και Nuendo

αλλά για να πας στη επόμενη οκτάδα πατάς το δεξί βελάκι από τα 2 που γράφουν BANK

τα οποία βρίσκονται ακριβός δίπλα από το MASTER fader της κάρτας

 

ελπίζω να βοήθησα και να μη κατάλαβα άλλα αντί άλλων

 

ΥΓ Ψάξε να βρεις τους τελευταίους drivers και πέρνα και το hotfix για την firewire(αν θες πμ να στα στείλω)  ;)

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξέρω για το Ableton γιατί την έχω δουλέψει μόνο με Cubase και Nuendo

αλλά για να πας στη επόμενη οκτάδα πατάς το δεξί βελάκι από τα 2 που γράφουν BANK

τα οποία βρίσκονται ακριβός δίπλα από το MASTER fader της κάρτας

 

ελπίζω να βοήθησα και να μη κατάλαβα άλλα αντί άλλων

 

ΥΓ Ψάξε να βρεις τους τελευταίους drivers και πέρνα και το hotfix για την firewire(αν θες πμ να στα στείλω)  ;)

 

Σ'ευχαριστώ φίλε μου για την απάντηση... αλλά δυστυχώς το πρόβλημά μου είναι ότι δε φαίνεται να δουλεύει η επιλογή των banks στο ableton. Αυτό που έχω κάνει είναι assign κάθε κανάλι του ableton ξεχωριστά σε κάθε fader της tascam. Αυτό όμως μπορεί να γίνει για μέχρι 8 κανάλια  :-[

 

Πάντως αν μπορείς να μου στείλες το hotfix θα το ήθελα  :D

 

Το setup που έχω είναι ως εξής:

Control Surface1: Mackie Control και τα ins/out είναι fw1082 control και το remote είναι on.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου