Προς το περιεχόμενο

Υπάρχει Σωστό & Λάθος;


Grigoris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητέ μου αϊπροτοκολ, πόσο δίκιο έχεις...  ;)

Εκείνο το καλοκαίρι του '00 ήμουν σαφώς λίγοτερο σοφός από ότι είμαι τώρα ...  ::)

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Αγαπητέ μου αϊπροτοκολ, πόσο δίκιο έχεις...  ;)

Εκείνο το καλοκαίρι του '00 ήμουν σαφώς λίγοτερο σοφός από ότι είμαι τώρα ...  ::)

 

kwstas79.... μη μου πεις.... ήσουν αυτός που κλαψούριζε: "Να ανάψουμε τα φώτα να οργανωθούμε" ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστό & Λάθος:

Μια ερώτηση για τις πεποιθήσεις του καθενός απέναντι στη ζωή.

 

Έτσι όπως το θέτεις, είναι πολύ γενικό το θέμα - ό,τι πρέπει δηλαδή για να γράψει ο καθένας την αμπελοφιλοσοφία του.

 

Υπάρχουν πράγματα και καταστάσεις που επιδέχονται αυτούς τους χαρακτηρισμούς (σωστό/λάθος) κι άλλα που όχι.

Το ποια είναι τα μεν και ποια τα δε, επαφίεται στην ευφυΐα και την ευαισθησία του καθενός.

 

Το πρόβλημα ξεκινάει όταν κάποιος δρα για τα πάντα γύρω του μόνο με τον (α) ή μόνο με το (β) τρόπο.

Στην (α) περίπτωση (όταν δηλ πιστεύεις ότι όλα είναι "σωστό/λάθος"), δε θα αργήσεις να γίνεις στενοκέφαλος, δογματικός, ρατσιστής, φασίστας κλπ

Στη (β) περίπτωση (όταν δηλ. δε δέχεσαι πουθενά αυτούς τους χαρακτηρισμούς, πιστεύεις ότι δεν υπάρχει αντικειμενικότητα κλπ), είσαι ένας εύπλαστος βλάκας (που συνήθως πιστεύει ότι είναι και "ανοιχτόμυαλος").

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aλλο ενα ναι απο μενα.Αναλογα βεβαια με την οπτικη γωνια θεωρησης των πραγματων,τις εμπειριες και το ποσα χαμπαριαζεις ή θες να χαμπαριασεις(πανω στην θεωρηση του ειναι σωστου-λαθους ο στρουθοκαμηλισμος δινει και παιρνει) ο αξονας σωστου λαθους μεταβαλεται,αλλα απο την παγκοσμια(βιολογικη?) ηθικη οριζονται καποια ορια που εαν εχεις διαθεση να τα αμφισβητεις ή πλητεις επικινδυνα ή εχεις προβλημα.Σιγουρα την κοινωνια διεπουν και καποιοι απαρχαιωμενοι καμενοι αγραφοι κανονες,αλλα αυτοι δεν σχετιζονται με την ηθικη για την οποια μιλησα πριν.

 

Σε αλλο επιπεδο τωρα(ΟΧΙ ΗΘΙΚΟ)

σιγουρα υπαρχουν πρακτικα σωστοι και λαθος τροποι για την επιτευξη απλων και πιο συνθετων (η ευτυχια ας πουμε)στοχων.Οι τροποι ειναι δυνατον να εξοατομικευθουν(εντος καποιων οριων παντα).Μαλιστα οταν ειμαι με ενηλικους ανθρωπους που αρνουνται (για προφανεις η μη λογους) να αντιμετωπισουν λογικα απλες καταστασεις πραξεως- αποτελεσματος (μπουμπη αν ριξεις το αυγο απο τον 3ο θα σπασει,αν εχεις πνευμονια πρεπει να παρεις αντιβιωση)εξοργιζομαι και χανω καθε ιχνος ψυχραιμιας και σεβασμου στον συνομιλητη μου.Ειδικα αν αυτες οι θεσεις υποστηριζονται απο φιλοσοφηματα για αναπηρους (ξερεις αυτα που ο ανοητος λεει με χαρκτηριστικα αφελη στομφο και ο μη ανοητος ακουγοντας τα νιωθει ναυτια) .......ΟΤΙ ΚΑΙ ΑΝ ΠΕΙΣ ΜΠΟΜΠΟ ΤΟ ΑΥΓΟ ΑΠΟ ΤΟΝ 3ο ΣΠΑΕΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ μου αϊπροτοκολ, πόσο δίκιο έχεις...  ;)

Εκείνο το καλοκαίρι του '00 ήμουν σαφώς λίγοτερο σοφός από ότι είμαι τώρα ...  ::)

 

kwstas79.... μη μου πεις.... ήσουν αυτός που κλαψούριζε: "Να ανάψουμε τα φώτα να οργανωθούμε" ?

 

Όχι αγαπητέ Χαρίλατρε, δεν είναι τόσο απλά τα πράματα...

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα μαθηματικά υπάρχει σωστό και λάθος, στον έρωτα όμως όχι.

 

Ειδικά άμα περιλαμβάνει μπανάνα.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να η χρυσή ερώτηση: όσοι απάντησαν πχ οτι πιστεύουν πως δεν υπάρχει σωστό και λάθος, θεωρούν σίγουρα την απάντησή τους σωστή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να η χρυσή ερώτηση: όσοι απάντησαν πχ οτι πιστεύουν πως δεν υπάρχει σωστό και λάθος, θεωρούν σίγουρα την απάντησή τους σωστή?

 

Έλεος.

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιταχτε ,για να μη κουραζεστε...υπαρχει το ΣΩΣΤΟ (δηλ.αυτο που λεω ΕΓΩ ) και το ΛΑΘΟΣ (δηλ.αυτο που λενε οσοι διαφωνουν ΜΑΖΙ μου).... :)

 

Βεβαια επειδη πιστευω βαθια στη ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ εχετε ΟΛΟΙ δικαιωμα να λετε ΕΛΕΥΘΕΡΑ τη γνωμη ΜΟΥ... :) ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου