Προς το περιεχόμενο

Warmoth Strat Copy (πολλες φωτο)


alderbody

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλορίζικη φίλε!

Πολύ όμορφη!

 

Μια ερωτησούλα...

Η μόνωση που έχεις κάνει στα ηλεκτρικά είναι με φύλλα χαλκού.. σωστά?

Που μπορούμε να τα βρούμε κ πως τα τοποθετούμε στη κιθάρα?

 

 

Coil tape θα βρείς στο stewmac.com αλλά και σε άλλα site με parts

 

Ένα ενδιαφέρον site για οδηγίες είναι αυτό http://www.guitarnuts.com/wiring/shielding/tele.php

 

Alder μεγειές κι από μένα! Μην τους ακούς για το άσπρο, είναι το καλύτερο χρώμα!!! Αν δεν βαριέσαι σε κάποια στιγμή πόσταρε και λεπτομέρειες για την διαδικασία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 41
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Η μόνωση που έχεις κάνει στα ηλεκτρικά είναι με φύλλα χαλκού.. σωστά?

Που μπορούμε να τα βρούμε κ πως τα τοποθετούμε στη κιθάρα?

 

http://www.thomann.de/gr/goeldo_el900_profi_shield_screen.htm  ;)

 

 

Συγχαρητήρια κι από μένα!

Περαστικά και να'σαι καλά να φτιάξεις κι άλλες κούκλες!  ;)

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως στο μελλον οταν "κατσουν" τα ξυλα...

 

Το είχα ρωτήσει και παλιότερα που το είχε αναφέρει κάποιος άλλος, αλλά δεν πήρα απάντηση...

Τι σημαίνει "κάθονται τα ξύλα" πρακτικά; Ή αλλιώς τι σημαίνει "στρωμένη κιθάρα" ;

 

(Ειλικρινά ρωτάω, δεν ειρωνεύομαι...)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον αρχικα εχω να πω πως το κιθαρονι ειναι υπεροχο εμφανισιακα....!!

και επειδη ειμαι και καινουριος στο νοιζ...

παρακαλω οσους ξερουν  να μου πουνε που μπορω να βρω ενα kitaki...για να φτιαξω και εγω την δικια μου strat...!

ξερω οτι εχει ενα guitar kit στο thomman...αλλα δεν θελω μπλεξω με τραπεζες...

παραγγελνω μονο απο musicstore που εχει αντικαταβολη...

οποτε ριχνετε προτασεις για guitar kit απο ελλαδα....κατι φθηνο ενοειται...γιατι θα ειναι και η πρωτη μου κατασκευη....

 

Rock..Dust..Light..Star

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το περι wc με χορδες δεν εχεις αδικο φεντεριαρη, αλλα ειμαι απο τους ανθρωπους που τη γουσταρω τη χεστρα μου...  ;D  ;D  ;D

 

Μη ξεχνας οτι οι περισσοτεροι απο μας, εκει μεσα ...αντρωθηκαμε !!!!

;D  ;D  ;D

 

 

ΧΑχαχαχα.......ηρωικες εποχες..... ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ελπιζω να μην παρεξηγηθηκες.......αλλα ειναι πιο δυνατο απο μενα.......στη θεα sunburst, ασπρου και (ΟΗ ΜΥ GOD  8) 8) 8) 8) 8)) antigua sbrst, βγαζω αφρους.... ;D ;D ;D ;D ;D ;D

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως στο μελλον οταν "κατσουν" τα ξυλα...

 

Το είχα ρωτήσει και παλιότερα που το είχε αναφέρει κάποιος άλλος, αλλά δεν πήρα απάντηση...

Τι σημαίνει "κάθονται τα ξύλα" πρακτικά; Ή αλλιώς τι σημαίνει "στρωμένη κιθάρα" ;

 

(Ειλικρινά ρωτάω, δεν ειρωνεύομαι...)

 

Φανταζομαι θα εννοει ο φιλος μας  οτι αφου μολις τωρα συναρμολογησε την κιθαρα θα περιμενει να δει τη συμπεριφορα του μπρατσου με τις χορδες στο "μικροκλιμα" του χωρου του.

 

Η "στρωμενη" κιθαρα ειναι μια ΤΕΡΑΣΤΙΑ μπουρδα ελληνικης προέλευσης που οφειλεται,μαλλον,στο γεγονος οτι τα ...χρονια τα παλιά (που ο ...κοσμος δεν ειχε πονηρια.. :)) ελαχιστοι ανθρωποι ηξεραν τη λεξη SET UP & οι "μαστορες" στην Ελλαδα ξερανε μονο απο μαντολινα και μπουζουκια.

 

Οποτε οποιος ηταν τυχερος και καποια στιγμη αλλαζε ταστα στη κιθαρα του,του εκαναν επιτελους και ενα βασικο σετ απ και βεβαια η κιθαρα του επαιζε καλυτερα απο τον αλλων των δυσμοιρων που εμοιαζε με...τοξο...

Οποτε εβγαινε ο μυθος οτι η κιθαρα ειχε ''στρωσει" απο το ..πολυ....παιξιμο...:) (μη πω τιποτα αλλο πρωϊνιατικα :)  )

 

Στρωμενη κιθαρα ΦΥΣΙΚΑ και ΔΕΝ υπαρχει,υπαρχουν μονο καλοσεταρισμενες και ασεταριστες κιθαρες.... 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως στο μελλον οταν "κατσουν" τα ξυλα...

 

Το είχα ρωτήσει και παλιότερα που το είχε αναφέρει κάποιος άλλος, αλλά δεν πήρα απάντηση...

Τι σημαίνει "κάθονται τα ξύλα" πρακτικά; Ή αλλιώς τι σημαίνει "στρωμένη κιθάρα" ;

 

(Ειλικρινά ρωτάω, δεν ειρωνεύομαι...)

 

Φανταζομαι θα εννοει ο φιλος μας  οτι αφου μολις τωρα συναρμολογησε την κιθαρα θα περιμενει να δει τη συμπεριφορα του μπρατσου με τις χορδες στο "μικροκλιμα" του χωρου του.

 

 

Right on!  :)

 

περιμενω να προσαρμοστει το ξυλο με την ταση των χορδων πλεον.

 

Και επειδη εχω ενα υγρομετρο στο χωρο που αναπαυονται τα "χρυσα μου" ξερω οτι η κακομοιρα θα τα δει ολα, γιατι απλα η υγρασια εδω "παιζει" σημαντικα.

 

Κατα τ' αλλα, οπως πολυ σωστα ανεφερε ο SF, ειναι ολα θεμα καλου η κακου setup.

To "καλο" η "κακο" βεβαια πικοιλει απο παικτη σε παικτη, ετσι?

Ενα πχ δικο μου σεταπ με, ας πουμε, τεραστιο Action, σε σενα μπορει να φανταζει εντελως λαθος που ενδεχομενως να θελεις "μεταλλαδικο" action με τις χορδες να σερνονται...

Παντως, για ολους ισχυουν μερικα πραματα standard, οπως λχ το σωστο intonation.

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Swampashbody (όπως δικαιωματικά λέγεσαι πλέον  :D) το κουκλί σου είναι υπέροχο και σε νιώθω απόλυτα με το...wc  ;D ;D ;D

 

Άλλη χάρη έχει το άσπρο με maple ταστιέρα  ;)

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλορίζικη φίλε!

Πολύ όμορφη!

 

Μια ερωτησούλα...

Η μόνωση που έχεις κάνει στα ηλεκτρικά είναι με φύλλα χαλκού.. σωστά?

Που μπορούμε να τα βρούμε κ πως τα τοποθετούμε στη κιθάρα?

 

 

Thanks!

 

Εγω το δικο μου το πηρα απο τον Banzai(ταινια), αν και ειχα και λιγο απο παλιοτερα που ειχα παρει απο Warmoth(πλατυ+μεγαλο φυλλο).

 

Το Link στο guitarnuts ειναι το καλυτερο στο web γιατι ειναι και οι πρωτοι που το λανσαραν στο ευρυ κοινο.

 

Οπωσδηποτε, ομως, κανε και Star grounding για καλα αποτελεσματα.

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Swampashbody (όπως δικαιωματικά λέγεσαι πλέον  :D) το κουκλί σου είναι υπέροχο και σε νιώθω απόλυτα με το...wc  ;D ;D ;D

 

Άλλη χάρη έχει το άσπρο με maple ταστιέρα  ;)

 

Thanks Jase!

 

χεχε...  ειχες δεν ειχες μου το αλλαξες το ονομα!... ειπαμε, θα φτιαξω ενα ακομα αccount στο noiz και θα ειναι το alter ego μου!  ;D

 

WC Strats, rule!...  8)

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου