Προς το περιεχόμενο

BFD Vs Addictive Drums


johndelover

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πάντως το addictive σε αντίθεση με το bfd δεν έχει option λειτουργίας πλήρους drum mapping ειδικά για e-drums(κάτι που οι παραγωγοί του addictive υπόσχονται να το διορθώσουν στο μέλλον)(δηλ. μπορείς  να αναθέσεις ήχους του e-drum σου στο addictive αλλά δεν υποστηρίζεται π.χ λειτουργία hi-hat controller για πλήρη έλεγxο όλων των ήχων του hi-hat e.t.c)

 

Μα εμένα δουλεύει κανονικότατα ο hihat controller με τα addictive...

???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Είμαι λίγο άσχετος με τα συγκεκριμένα προγράμματα και sorry αν σας ξενερώνω αλλά ψάχνω κάποιο πρόγραμμα προσομοίωσης τυμπάνων στον υπολογιστή με βασική του λειτουργία το γράψιμο κομματιών (beats για τραγούδια), αποτύπωση ιδεών κ.τ.λ. Κάτι σαν to guitar pro αλλά αποκλείστηκα για drums. Τώρα υποθέτω ότι το addictive drums είναι κάτι σαν και αυτό που περιέγραψα αλλά πιο επαγγελματικό και με ήχο πιστό στα αληθινά τύμπανα(άκουσα τα samples από το site της xln audio). Επίσης δε μπορώ να διαθέσω πλήκτρα με έξοδο midi οπότε ότι κάνω με το πληκτρολόγιο και τον πόντικα του υπολογιστή! Αν μπορέσει κάποιον να με διαφωτίσει θα του είμαι ευγνώμον. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως το addictive σε αντίθεση με το bfd δεν έχει option λειτουργίας πλήρους drum mapping ειδικά για e-drums(κάτι που οι παραγωγοί του addictive υπόσχονται να το διορθώσουν στο μέλλον)(δηλ. μπορείς  να αναθέσεις ήχους του e-drum σου στο addictive αλλά δεν υποστηρίζεται π.χ λειτουργία hi-hat controller για πλήρη έλεγxο όλων των ήχων του hi-hat e.t.c)

 

Μα εμένα δουλεύει κανονικότατα ο hihat controller με τα addictive...

???

δεν το λέω εγώ φίλε μου-στο φόρουμ των addictive το διάβασα ,

http://www.xlnaudio.com/forum/viewtopic.php?t=827

όπου διάφοροι γκρινιάζουν ότι το drum mapping του hi-hat opening δεν γίνεται καλά μέσα από τα addictive και ο υπεύθυνος της xln audio τους απαντά ότι θα διορθωθεί σε επόμενες εκδόσεις(ο controller hi-hat είναι φυσικό να δουλεύει,γιατί τον αναθέτεις σε midi controler,αυτοί γκρινιάζουν για κάτι εφφεδάκια που μπορείς να κάνεις με το hat όπως να παίξεις "άρση" (δεν βρίσκω πιο πρόσφορο όρο) του hat και για το positional sensing...προφανώς των dual trigger pads)

 

Όσο για το θέμα BFD vs Addictive επειδή τα έχω αγοράσει και τα 2 κι έχω ασχοληθεί αρκετά και με τα δύο-

γι'αυτό που ζητάς Guerilla τα Addictive θα σε καλύψουν πλήρως-μιας και θα έχεις έναν ΠΟΛΥ πειστικό(για επαγγελματικό;;δεν ξέρω τι ακριβώς εννοείς-αυτό είναι κάτι σχετικό)-ήχο και μάλιστα πολύ πιο έυκολα από τα BFD που τα θεωρώ σαν ήχους TOP αλλά θέλουν πολύ-πολύ δουλέιά για να κάτσουν σε μία μίξη καλά!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Amorphosynth ευχαριστώ για την απάντηση. Χαρακτηρίζοντας το addictive drums πιο επαγγελματικό εννοούσα την υποκατάσταση των αληθινών τυμπάνων από το addictive drums σε ηχογραφήσεις,live κ.λ.π. λόγω του πολύ πιστού του ήχου. Μήπως μπορείς να μου πείς από πού μπορώ να το αγοράσω(εκτός του site) και πόσο κοστίζει? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι λοιπόν τα Addictive είναι πολύ αληθοφανή δες κι αυτόν τον τύπο που έχει trigg-άρει τα e-drums του με το addictive

 

Δυστυχώς στην Ελλάδα δεν το έχω βρει σε μαγαζί(και νομίζω προς το παρόν δεν υπάρχει στην Ελλάδα,από όσο γνωρίζω),εγώ το παρήγγειλα από ένα από τα site τα οποία ευρέως αναφέρονται στο noiz(δεν χρειάζεται να σου πώ ποιο θα κατάλαβες ποιο είναι) και γενικά κοστολογείται μαζί με φπα στα 199 ευρώ-και επιπλέον πληρώνεις και τα έξοδα αποστολής!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Δυστυχώς στην Ελλάδα δεν το έχω βρει σε μαγαζί(και νομίζω προς το παρόν δεν υπάρχει στην Ελλάδα,από όσο γνωρίζω)

 

Ποιο ελληνικό μαγαζί να τα φέρει τη στιγμή που όλος ο κόσμος έχει αυτό και όχι μόνο, σπασμένο...?

 

Η μήπως δεν θα έπρεπε να το αναφέρω προσποιούμενος οτι δεν υπάρχει πειρατεία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά αυτό είναι άλλο θέμα άσχετο πιστεύω με αυτό που συζητάμε

 

αλλά μη το βλέπεις έτσι γιατί όλα κυκλοφορούν σπασμένα και όμως υπάρχουν στα μαγαζιά όπως το nuendo cubase κλπ

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Δυστυχώς στην Ελλάδα δεν το έχω βρει σε μαγαζί(και νομίζω προς το παρόν δεν υπάρχει στην Ελλάδα,από όσο γνωρίζω)

 

Ποιο ελληνικό μαγαζί να τα φέρει τη στιγμή που όλος ο κόσμος έχει αυτό και όχι μόνο, σπασμένο...?

 

Η μήπως δεν θα έπρεπε να το αναφέρω προσποιούμενος οτι δεν υπάρχει πειρατεία?

 

Καλά ντε μη βαράς!Ποιος σου είπε ότι δεν υπάρχει πειρατεία;Εγώ απάντησα στον άνθρωπο ότι θα το αγοράσει αναγκαστικά από το εξωτερικό!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου