Προς το περιεχόμενο

line 6 pod xt live


fender17

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια σας...θελω να αγορασω την line 6 pod xt live και θα ηθελα την γνωμη σας! ισχυει οτι εχει ψυφιακο ηχο?? και ακομη, πιστευετε οτι μια gt8 ειναι καλυτερη?? ??? ??? ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αν σε ηχογραφήσει κάποιος, που ξέρει την τέχνη, με το Pod, πολύ λίγοι άνθρωποι στον κόσμο θα μπορέσουν να καταλάβουν αν έπαιζες με λάμπα ή με modelling.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σε ηχογραφήσει κάποιος, που ξέρει την τέχνη, με το Pod, πολύ λίγοι άνθρωποι στον κόσμο θα μπορέσουν να καταλάβουν αν έπαιζες με λάμπα ή με modelling.

αυτό ισχύει με οτιδήποτε εξοπλισμό χρησιμοποιήσεις (ακόμα κ με ένα metal zone  :P)

 

XTL ή GT-8

Έχει πολυσυζητηθεί αυτο το θέμα...

Δεν υπάρχει καλυτερο (το καθένα έχει τα + και τα -  του)

Σε γενικές γραμμές θα αναφέρω το + του καθενός (αν κανεις ενα search θα βρει πολλες πληροφοριες)

XTL (πολυ ''ακριβες'' modelling και καλες προσωμοιωσεις καμπινών)

GT-8 (πολυ καλά fx ή πιο παραμετροποιήσιμη (αυτο δεν ειναι κατ αναγκη καλο...)

 

Και με τις 2 μπορεις να βγαλεις πολυ καλο ήχο

Και οι 2 πασχουν απο την ψηφιακίλα (fizz)

 

Ελπιζω περισσοτερο να βοήθησα απ ότι να μπερδεψα...

-=Dream Within A Dream=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, αν δεν το θες για live, πάρε το pocket που έχει βγάλει η Line 6. Τα κάνει όλα και συμφέρει. Εγώ έχω ένα Pod XT για το σπίτι και το pocket για το εξοχικό. Όταν πήρα το pocket, είδα πόσο τζάμπα λεφτά ήταν το "μεγάλο".

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο το ψηφιακο φιζζ που λετε (το οποιο το καταλαβαινω)

 

δεν μπορει να μειωθει δραματικα με ενα EQ πριν περασει το σημα στο τελικο σταδιο (π.χ. το return του effects loop ενος ενισχυτη ή την καρτα ηχου) ????

 

εγω που χρησιμοποιω το toneport αφου ηχογραφισω τα καλουδια μου παταω ενα τελικο eq στο cubase με ενα κοψιματακι κοντα στα 10 khz και στρωνουν τα παντα.

http://www.neobux.com/?r=Evarian

βγάλτε λεφτάκια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά άκουσα και τις δύο και πήρα το xt. Μπορεί να ακούσεις πολλές απόψεις περί παραμετροποιήσεων και εφέ και χίλια δυό πράγματα, αλλά στην τελική θες πρωτίστως να παίξεις κιθάρα και όχι να γκομενιάζεις με το manual και τις αρχές της ηχοληψίας. Το xt με μηδέν ψάξιμο στην αρχή θα σου δώσει αξιοπρεπή ήχο, ενώ στη συνέχεια καθώς θα το ψάχνεις θα δεις ότι μπορεί να κάνει πολλά περισσότερα από τα presets του.

Επίσης τα clips που υπάρχουν στο site της line 6, ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα, οπότε αξίζει (αν δεν το έχεις κάνει ακόμα) να τα ακούσεις. Το βασικότερο όμως είναι να τα ακούσεις και τα δύο, αν και δεν μπορείς νομίζω να βγάλεις συμπέρασμα με 5 presets που θα ακούσεις.

Κυρίως το live, είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ εύχρηστο στα live, τόσο πολύ που καταντάει βαρετό :D :D

 

Dreamers come and go, but a dream's forever

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες μου τι μουσική παίζεις να σου στείλω κανα κλιπ από το xt. Αν θες στείλε πμ

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mscmkr να σαι καλα για το ενδιαφερον και γενικα ευχαριστω πολυ! :D ναι τα εχω ακουσει τα βιντεακια! λπν μ αρεσει να παιζω blues,hard rock οπως και metal... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου