Προς το περιεχόμενο

Δέμα από Αμερική...?? (help)


F_Rots

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους..

Μια ερώτηση έχω να κάνω (όποιος ξέρει ας βοηθήσει)... ??? :)

 

Έχω ένα Nord lead το οποίο μου το χάρισε ο ξάδερφος μου από Αμερική..

Πρέπει λοιπον να το φέρω Ελλάδα...

Μήπως ξέρει κανείς τρόπο για να μην χρεωθώ στο τελωνείο ??

Πρέπει να το φέρω ως GIFT ??

Πως πρέπει να του πω να το στείλει..(με ΕΛΤΑ-ΤΑΧΥΜΕΤΑΦΟΡΕΣ) ?

Και αν ναι πως το ζητάει απο Αμερική ??

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τυχόν απάντηση....

Φ,

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει αναλυθεί ίσως και πάνω από 1000 φορές το τι μπορεί να παίξει με δέμα από αμερική και με τυχόν "υπερπήδηση" των διαφόρων φόρουν.

 

Μισή ματιά στο "Η αγορά" θα σε πείσει

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν,

Διάβασα όλα τα θέματα που αφορούν και σχετίζονται με το "θέμα" μου..

Απλά επειδή βλέπω θέματα που έχουν καταχωρηθεί το 2003 / 04 / 05 / 06 / 07

θέλω (όποιος δεν βαριέται) να μου γράψει απλά και περιληπτικά το τι "τρέχει" την

παρούσα φάση στο τελωνείο (και φυσικά είναι και Χριστούγεννα)..

Δηλαδή :

::)

1).Nord Lead = 5 - 7 κιλά..

 

2).Ξάδερφος, ο οποίος μπορεί να μου στείλει το δέμα ως gift ή low price parcel..

----------------------------------------------------------------------------

Απάντηση :

 

1).Επιλογή USPS Ems (?), Global Express Mail, Express Mail® International των USPS (?) ή τι άλλο...?

{ποιά είναι ίδια απο τα παραπάνω...}  ???

(Για αποφυγή ζημιών και καθυστέρησης τελωνείου τι να επιλέξω απο αυτές τι υπηρεσίες) ?

 

2).Gift + insurance (100 $ or 50 $), μόνο insurance ? (μικρότερη από 100 $) ?

(για να μην φάω δασμούς/φόρους στο τελωνείο τι να επιλέξω..και αν φάω πόσο..λιγότερο και περισσότερο) ?

 

Fedex + UPS τρώνε πανηγυρικά άκυρο (έτσι και αλλιώς)... :-X

Ζητάω απλά για την περιπτωσή μου, 2 μικρές και περιληπτικές απαντήσεις...

 

Ευχάριστω και πάλι προκαταβολικά..

 

Φ,

 

;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν διαβασεις ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ θα δεις οτι απανταμε ΚΑΙ σε αυτα που ρωτας.

 

Τελος παντων επειδη ειναι...Χριστουγεννα ας σε βοηθησουμε λιγο...

 

Η ΜΟΝΑΔΙΚΗ σου επιλογη ειναι το USPS INTERNATIONAL EXPRESS MAIL SERVICE (εχει site αν το ψαξεις θα βρεις μεχρι και ποσο θα σου κοστισει)

 

ΔΩΡΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΓΙΑ ΤΑ ΤΕΛΩΝΕΙΑ (υπαρχει μονο ΔΗΛΩΜΕΝΗ ΑΞΙΑ δηλ. η αξια που θα δηλωσει ο ΑΠΟΣΤΟΛΕΑΣ)

 

Τυπικα ΦΟΡΟΥΣ/ΔΑΣΜΟΥΣ θα πληρωσεις χοντρικα 25% πανω στην τιμη CIF (δηλ.στα ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΑ+ΔΗΛΩΜΕΝΗ ΑΞΙΑ) αν αυτη ξεπερνα τα 50 ευρω.

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τέλος, δηλωμένη αξία = το ποσό που θα ασφαλιστεί το δέμα και θα πάρεις σαν αποζημίωση σε περίπτωση ζημιάς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ενα μικρο τιπ.......αν το στειλεις με τον τροπο που σου υπεδειξαν οι δυο προηγουμενοι την περιοδο των Χριστουγεννων εχεις ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ πιθανοτητες να μην πληρωσεις τελωνειο.......ειδικα στις γιορτες τα ταχυδρομεια, οι τελωνειακοι τρεχουν και δεν φτανουν και τα περισσοτερα δεματα περνανε χωρις καν να ασχοληθουν μαζι τους.

 

Στατιστικα θα σου πω τι συμβαινει σε εμενα......εχω φερει απο αμερικη περισσοτερα απο 30 δεματα με USPS EMS τα οποια κοστιζαν απο 100$ εως 6000€....Σε κανενα, και ξαναλεω σε κανενα δεν πληρωσα τελωνειο (οχι δεν εχω γνωστο εκει). Τις φορες που εστειλα με courier (UPS, DHL, κλ.π) πληρωσα παντα........

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ΔΩΡΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΓΙΑ ΤΑ ΤΕΛΩΝΕΙΑ (υπαρχει μονο ΔΗΛΩΜΕΝΗ ΑΞΙΑ δηλ. η αξια που θα δηλωσει ο ΑΠΟΣΤΟΛΕΑΣ)

 

 

Τυπικά, όταν λέμε ΔΩΡΟ (GIFT) εννοούμε μηδενική αξία (αυτό γράφουν στο πράσινη ετικέτα με τα στοιχεία που κολλάνε στο πακέτο), δεν είναι προϊόν συναλλαγής / αγοραπωλησίας δηλαδή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ΔΩΡΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΓΙΑ ΤΑ ΤΕΛΩΝΕΙΑ (υπαρχει μονο ΔΗΛΩΜΕΝΗ ΑΞΙΑ δηλ. η αξια που θα δηλωσει ο ΑΠΟΣΤΟΛΕΑΣ)

 

 

Τυπικά, όταν λέμε ΔΩΡΟ (GIFT) εννοούμε μηδενική αξία (αυτό γράφουν στο πράσινη ετικέτα με τα στοιχεία που κολλάνε στο πακέτο), δεν είναι προϊόν συναλλαγής / αγοραπωλησίας δηλαδή...

 

Aυτό ισχύει για τα Αμερικάνικα Ταχυδρομεία, όχι για το Ελληνικό Τελωνείο!

 

Στατιστικα θα σου πω τι συμβαινει σε εμενα......εχω φερει απο αμερικη περισσοτερα απο 30 δεματα με USPS EMS τα οποια κοστιζαν απο 100$ εως 6000€....Σε κανενα, και ξαναλεω σε κανενα δεν πληρωσα τελωνειο

 

Ε μάλλον σε σας κάτω στην Αθήνα μπορεί να γίνεται ψηλό ότι νάνε, εδώ στα Τελωνεία Θεσσαλονίκης δεν περνάει ούτε καρφίτσα χωρίς να πληρώσει δασμούς και μέσα στις Γιορτές ακόμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου