Προς το περιεχόμενο

T.A.D Tubes!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια προειδοποιηση γιατι λεμε τα καλα αλλα τα κακα πρεπει να λεγονται ακομα περισσοτερο.

 

ΜΗΝ ΑΓΟΡΑΖΕΤΕ ΛΥΧΝΙΕΣ T.A.D,τον τελευταιο καιρο (ειδικα στα ΠΡΟ-ΕΝΙΣΧΥΤΙΚΑ μοντελλα & στις EL84 ) πετυχαινω εξαιρετικα κακης κατασκευης λυχνιες οι οποιες καιγονται στο αψε σβυσε..... (σε διαφορους ενισχυτες οχι μονο σε εναν) απορω που ο Τ.A.D δεν το εχει παρει χαμπαρι..

 

ΜΑΚΡΙΑ λοιπον απο οτιδηποτε EL 84 φερει τη φιρμα T.A.D......

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 167
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κριμα γι αυτο, καθως εγω ειμαι υπερευχαριστημενος απ αυτες(ειναι πανω απο 1 ετους βεβαια). βρισκω το ηχοχρωμα τους εξαιρετικο και σκοπευα να ξαναπαρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κριμα γι αυτο, καθως εγω ειμαι υπερευχαριστημενος απ αυτες(ειναι πανω απο 1 ετους βεβαια). βρισκω το ηχοχρωμα τους εξαιρετικο και σκοπευα να ξαναπαρω.

 

Στο περι ηχοχρώματος, αλλάζοντας τις TAD με JJ δεν άκουσα καμια διαφορά...!!! Δεν ισχυρίζομαι πως οι μεν ή οι δε έχουν καλύτερο ήχο, απλά εμπιστεύομαι περισσότερο τις JJ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω αλλαζοντας τις τελικες με jj ακουσα εναν εντελως διαφορετικο ενισχυτη. εχασε ριζικα τον χαρακτηρα του. δεν εγινε κατι κακο, αλλα κατι αλλο γι αυτο και ξαναβαλα τις tad. αναφερομαι παντα σε  Laney vc-15.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως τα τελευταια batches ειναι για τα πανηγυρια,δεν ξερω απο που τις παιρνει (νομιζω κινεζικες ειναι οι EL84 & ρωσικες οι 12ΑΧ7) αλλα τα "περι διαλεγμενων λυχνιων " που ισχυριζεται ο...γιατρος ειναι μαλλον φουμαρα....

 

συγκεκριμενα

 

σε εναν VOX AC30,μπηκε ενα πληρες retube set πριν απο συναυλια και στη μεση ακριβως τη συναυλιας καηκαν οι 3 απο τις 4 τελικες....

 

στον Harley Benton μου ,εβαλα μια EL84 & μια 12ΑΧ7 ,η 12ΑΧ7 τα επαιξε μεσα σε 2 μερες...

 

στον KOCH μου ,ολοκαινουργιος με εργοστασιακες EL 84 TAD,τα εφτυσαν σχεδον αμεσως...

 

Οι 6L6 του ειναι σαφως καλυτερες (υποπετυομαι οτι ειναι Svetlana για αυτο και ειναι καλες) παντως τις εχω και στο Boogie μου & σε εναν Ampeg μπασου και εχουν βγει καλες... 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

........πανω που ημουν ετοιμος......γιατι ετσι?? ενταξει ειναι κινεζικες αλλα υποτιθεται οτι τις περναει απο διαλογη.

 

Παντως προσφατα αντιμετωπισα προβλημα αξιοπιστιας τοσο με τις JJ οσο και με μερικες electroharmonix (που μου αρεσουν ιδιαιτερα λογω του λαμπερου τους ηχου)............

 

Παντως το θεμα των λυχνιων ειναι ακομα ενα προβλημα της ελληνικης αγορας ως προς την διαθεσιμοτητα διαφορων τυπων και εταιρειων, και ειναι κριμα γιατι οι TAD ειναι απο τις λιγες που φερνει ενα μαγαζι του κεντρου. Οσοες φορες εψαξα οι μονες που καταφερα να βρω ειναι GT (relabeled sovteks) και τις TAD..............

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως ειναι τεραστιο το προβλημα..

 

Που ειναι οι παλιοι καλοι καιροι που εκανες μια βολτα στα ...ηλεκτρομαγαζα της Κυψελης και εβρισκες NOS SYLVANIA & GE σε εξευτελιστικες τιμες?... :(  (ειχα παρα πολλες αλλα δυστυχως πλεον μου τελειωσαν......)

 

ΚΑΜΜΙΑ σχεση οι παλιες λυχνιες με τις καινουργιες τοσο κατασκευαστικα οσο και ηχητικα...

 

Απλα μια και ΟΛΕΣ οι νεες λυχνιες φτιαχνονται στα ΙΔΙΑ εργοστασια καλο ειναι οσοι ισχυριζονται οτι τις ''επιλεγουν" να το ΚΑΝΟΥΝ και να μη μας δουλευουν .....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως που έχω τον studiotone εδώ και 1,5 μήνα με τις TAD  παίζει μια χάρα!! Ισως είναι καλές και κακές παρτίδες λαμπών!!

Universally Unknown

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβως το θεμα ειναι ομως οτι αυτο που ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ειναι η 'επιλογη" που κανει ο ...γιατρος (αλλοιως πας και παιρνεις με τα μισα λεφτα SOVTEK & καθαρισες....) 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου