Προς το περιεχόμενο

To duplicate or not?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα παιδιά, αυτό τον καιρό ηχογραφώ σπίτι μου κάποια κομμάτια και έχω μια απορία : ας πούμε ότι έχω γράψει σε ένα track μια κιθάρα. Όταν κάνω duplicate (στο cubase) και τοποθετώ το όμοιο track κάτω από το original στο ίδιο κανάλι δε γίνεται τίποτα. Όταν το βάλω σε άλλο κανάλι, η ένταση ανεβαίνει, και, δεν ξέρω αν είναι ιδέα μου, αλλά νομίζω πως αποκτάει και παραπάνω όγκο. Η ερώτησή μου είναι, αξίζει κανείς να κάνει duplicate ένα τμήμα που θέλει να βγει πιο μπροστά στη μίξη, ή με χρήση EQ και σωστή μίξη μπορούμε να χουμε το ίδιο αποτέλεσμα? Είναι κάτι που συνιθίζεται και υπάρχουν καθόλου μειονεκτήματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με dublicate αποκτά όγκο η κιθάρα ιδικά αν πειράξεις και ελάχιστα τον χρόνο γίνετε πολύ τούμπανο

γενικότερα πειραματίζεσαι και βλέπεις τι σου αρέσει κανόνες δεν υπάρχουν

ότι έχει το ίδιο πράγμα 2 φορές σημαίνει ότι θα ανέβει το volume φυσιολογικό είναι

 

κάνε πειράματα και ότι σου αρέσει κράτα το  ;)

 

εγώ βάζω την κιθάρα L80 στο ένα κανάλι και την άλλη R80 στο άλλο κανάλι

στη μια πειράζω και ελάχιστα το eq

 

ΥΓ αντί να κάνεις dublicate είναι καλύτερο να ξανά παίξεις το κομμάτι (αν δεν βαριέσαι)

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός από αυτά, αν μιλάς για 1 μόνο μέρος από αυτό που έγραψες στην κιθάρα, τότε μπορείς με αυτοματισμό είτε στο volume να το σηκώσεις λίγο στη μίξη, στο τμήμα αυτό.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε βαριέμαι καθόλου  ;D , αλλά στο συγκεκριμένο track έχω ήδη άλλη μια κιθάρα σαν δεύτερη φωνή, οπότε φαντάζομαι ότι μαζί με τα υπόλοιπα όργανα αν ξαναπαίξω την ίδια θα γίνει ψιλοχαμός..Όταν λες R80, L70 αναφέρεσαι στα pan ή ότι δίνεις μια μικρή καθυστέρηση στη μια εκ των δύο για να πετύχεις κάτι σαν chorus? Αυτοματισμό? Δεν σκαμπάζω και πάρα πολλά, οπότε μπορείς να μου το κάνεις πιο λιανά, όπως λένε στο χωριό μου, φίλε boukaw?  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο παν αναφέρεται ο jmone.

 

Κοίτα για τον αυτοματισμό, απλά όταν έρθει το επίμαχο σημείο, πατάς εκεί στο κανάλι στο παράθυρο του inspector 1 + που υπάρχει στη δεξιά γωνία του. Από κει θα σου πεταχτούν κάποια άλλα με μια ευθεία γραμμή, με το 1ο να γράφει volume και το επόμενο pan κλπ... Ε απλά θα ζωγραφίσεις την καμπύλη όπως θες στο επίμαχο σημείο και άκου το κατόρθωμά σου.

 

Πάντως στο help του cubase τον αυτοματισμό (όλη τη διαδικασία) την περιγράφει λεπτομερέστατα και με σχετικά απλότητα. Οπότε διαβάζοντάς το σε λιγότερο από 10 λεπτά θα καταλάβεις τι παίζει!

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά, αυτό τον καιρό ηχογραφώ σπίτι μου κάποια κομμάτια και έχω μια απορία : ας πούμε ότι έχω γράψει σε ένα track μια κιθάρα. Όταν κάνω duplicate (στο cubase) και τοποθετώ το όμοιο track κάτω από το original στο ίδιο κανάλι δε γίνεται τίποτα. Όταν το βάλω σε άλλο κανάλι, η ένταση ανεβαίνει, και, δεν ξέρω αν είναι ιδέα μου, αλλά νομίζω πως αποκτάει και παραπάνω όγκο. Η ερώτησή μου είναι, αξίζει κανείς να κάνει duplicate ένα τμήμα που θέλει να βγει πιο μπροστά στη μίξη, ή με χρήση EQ και σωστή μίξη μπορούμε να χουμε το ίδιο αποτέλεσμα? Είναι κάτι που συνιθίζεται και υπάρχουν καθόλου μειονεκτήματα?

 

αυτο που εκανες απλως διπλασιασε την ενταση (+3 db) και δεν εδωσε καθολου ογκο. σου φανηκε.

αν προκαλεσεις καθυστερηση στο ενα τρακ και διαφορες αλλες αλλαγες ,μπορεις  οντως να προκαλεσεις αλλαγη σε κατι που δεν εχει σχεση μονο με την ενταση.

υπαρχει ενα προσφατο ιδιο θεμα στο νοιζ . ψαξε το λιγο , απαντησαν αρκετοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο που εκανες απλως διπλασιασε την ενταση (+3 db) και δεν εδωσε καθολου ογκο. σου φανηκε.

αν προκαλεσεις καθυστερηση στο ενα τρακ και διαφορες αλλες αλλαγες ,μπορεις  οντως να προκαλεσεις αλλαγη σε κατι που δεν εχει σχεση μονο με την ενταση.

υπαρχει ενα προσφατο ιδιο θεμα στο νοιζ . ψαξε το λιγο , απαντησαν αρκετοι.

 

Ολόσωστο αυτό με τα 3dB. Αν x ένταση τότε έστω y=10log(x) τα dB ισχύος της. Αν 2x ένταση τότε

y' =10log(2x) = 10log2 + 10logx = 10*0.3 + y = (3 + y)dB. :)

 

Ο επιπλέον όγκος είναι απλά εντύπωσή μας λίγω παραπάνω έντασης...Πάντως ο πειραματισμός

φέρνει τα πιο επίπονα μεν αποτελέσματα αλλά από την άλλη μαθαίνουμε. Με μία καλή μείξη

και καλό panning θα μάθεις να χωράς περισσότερες κιθάρες από όσες τώρα νομίζεις...

Πάντα θα υπάρχει ένα μικρό κενάκι ;D ;D ;D

 

ΥΓ: Το θέμα που αναφέρεται ο φίλος boody μάλλον είναι αυτό:

http://www.noiz.gr/index.php?topic=152134.0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλό duplication δεν κάνει καμία απολύτως διαφορά παρά μόνο στην ένταση, όπως προαναφέρθηκε. Αν πεταξεις και ένα ΜΙΚΡΟ delay όμως, ή ίσως αν αλλάξεις και ΛΙΓΟ το EQ και το panning (αυτό όχι απαραιτήτως μόνο "λίγο" ;D) θα έχεις extra όγκο. Αν θες να κάνεις καλή δουλειά γράψε 2-3 φορές το track κανονικά, αν όμως θες απλά να πειραματιστείς λίγο ή να κάνεις ένα πρόχειρο demo, το κόλπο αυτό για όγκο είναι κλασσικό και επαρκές :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

xε χε μπραβο theoniki αλλα βγαινει και πιο ευκολα

αν βαλεις 10log (2*χ/χ) = 10log2 = 3  (οπου 2χ εβαλα την διπλασια ενταση απο την ενταση αναφορας εστω χ)

:)

καλα ειμαστε και πολυ επιστημονες εδω μεσα , δεν ειμαστε παιξε γελασε...! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α και κατι αλλο . αν μιλαμε για ακουστικη ισχυς spl τοτε βγαινει +6db γιατι ειναι 20log(2x/x)

πω πω μετα απο αυτο χρειαζομαι μερικες βδομαδες αδεια να ξεκουραστει ο εγκεφαλος μου... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου