Προς το περιεχόμενο

Λυχνίες korg


depas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειας σας παίδες.....

 

Ηθελα κάποιος να μου απαντήσει στην απορία σχετικά με την ακριβής λειτουργία των λυχνιών που είναι τοποθετημένα σε κάποια μοντέλα της korg που έχω παρατηρήσει και όχι μόνο....

Μήπως έχει να κάνει τίποτα σχετικά με την τροφοδότηση του οργάνου ή σχετικά με την απόδοση του ήχου???

 

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΤΕ ΤΙ ΕΝΝΟΩ!!!!

 

Με εκτίμηση

    DePAs...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

δεν καταλαβαμε και δεν εχω δει ποτε στη ζωη μου keyboard Korg με ...λυχνιες... :o

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

triton5.l.jpg

 

παράθεση από το sound on sound για το korg triton extreme:

 

Korg's Valve Force tube circuit (first seen on the latest Electribe phrase-composition devices) provides a surprise that's more subtle than the casing's colour change' date=' but it's just as visually striking when it's switched on. It's housed behind a prominent plastic blister erupting from the front panel, and its blue LED backlighting ensures that you'll know it's in-circuit even if you can't hear the result. The valve itself hardly glows: it seems Korg have developed some electronics that extract all the device's valviness without driving it very hard. Good for device longevity, I'm sure, but no fun if you'd like to see the blighter working! And working it is: the blister gets warm. Though only one tube is specified (each Electribe featured a pair), it seems that a single valve can be coaxed into processing stereo audio. [b']Valve Force is available for master or insert processing, and can be applied to audio entering the Extreme via its audio inputs.[/b]
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

first seen on the latest Electribe phrase-composition devices

 

νεωτατα κολπα λοιπον,προφανως δινει καποια "ζεστασια" στον ηχο ειδικα αν ειναι το τελευταιο "πραγμα'' που βλεπει το σημα πριν  βγει απο το synth (σε στυλ Vox Tonelab η οποια ετσι κι αλλοιως ανηκει στην KORG) 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην ουσία δίνει μια μικρή ντόπα "αναλογικής ζεστασιάς" αν μπορώ να το θέσω έτσι. Δεν έχει αισθητό αποτέλεσμα σε όλους τους ήχους και θα πρέπει να παίξεις και λίγο με τα 4 ποτενσιόμετρα που ελέγχουν τις παραμέτρους της. Σε μπάσους ήχους όμως κάνει δουλειά όσον αφορά το extreme. To γεγονός οτι τα αποτελέσματα της κρίνονται απο μερικούς ανύπαρκτα ίσως οφείλεται στη διάρκεια ζωής που θέλησε να δώσει η Korg η οποία διατείνεται οτι η λάμπα έχει διάρκεια ζωής 10 χρόνια minimum. Ακόμα και κάποιος να μην τη χρησιμοποιεί είμαι σίγουρος οτι θα σπαστεί αν την εχει καμμένη!

 

Eγώ που διαθέτω το όργανο θεωρώ οτι έχει αποτέλεσμα. Απλά θέλει και λίγο υπομονή.

 

Φιλικά Νίκος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς το Sound On Sound αναλώνεται μονάχα στο look και όχι στη λειτουργικότητα της λυχνίας.

 

Αν έχω καταλάβει καλά εκτελεί χρέη προενίσχυσης όποτε το θελήσει ο κάτοχος.

Μπορεί να χρησιμοποιηθεί κατά τη διάρκεια κατασκευής ενός sample ή/ και κατά τη διάρκεια της αναπαραγωγής.

 

Γενικά ωραίο concept.

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως έχει να κάνει τίποτα σχετικά με την τροφοδότηση του οργάνου ή σχετικά με την απόδοση του ήχου???

 

Τι ακριβώς εννοείς τροφοδότηση του οργάνου;; Η λυχνία στο Triton Extreme είναι στο τέλος του signal path. Μπορείς να την χρησιμοποιήσεις για να δώσεις μια περισσότερο αναλογική χροιά στους ήχους, είτε στους εσωτερικούς είτε εξωτερικούς, να το χρησιμοποιήσεις δηλ. τρόπον τινά σαν DI. Προφανώς και επηρρεάζει τον ήχο, από πολύ έως λίγο.

 

Πολλοί λένε ότι εκτελούν χρέη μικρής λάμπας για μόστρα!

 

Δεν είναι καθόλου μόστρα, είναι κανονικότατη αναλογική λυχνία, το μοντέλο είναι 12AU7 τύπου dual-triode vacuum.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι καθόλου μόστρα, είναι κανονικότατη αναλογική λυχνία, το μοντέλο είναι 12AU7 τύπου dual-triode vacuum.

 

Ακριβώς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου