Προς το περιεχόμενο

Λυχνίες korg


depas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

η Korg χρησιμοποιεί στα πλήκτρα της σχεδόν παρόμοια πατέντα με αυτή της Vox Tonelab η οποία έχει συνσχεδιαστεί από την Korg. Διαφορά στον ήχο έχει αλλά όχι τρελή. Όπως είπε κι ο korg_nikos φαντάσου τη σαν ένα φίλτρο για να γλυκάνει την "ψηφιακίλα" του dsp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Nα προσθέσω και γώ το σχόλιο μου για τις λάμπες?

 

Γνώμη μου είναι ότι έχει παραγίνει το θέμα λάμπας σε οτιδίποτε κυκλοφορεί ρε παιδιά.Σε λίγο θα βγάλουνε και μοκέτα για σαλόνι με λάμπες στην προενίσχυση του καλοριφέρ και τελικές για το πάτωμα.

 

Πόσο δηλαδή να ζεστάνει ένα ψηφιακό όργανο μια λάμπα?Και γιατί δεν είναι καταχονιασμένη πουθενά στα άβυτα του korg ή του κάθε korg αλλά είναι κρεμασμένη σαν μπάλα στο δέντρο?

 

Δεν ξέρω πολλά για την τεχνολογια και τον ήχο αλλά παρατηρώ τα τελευταία 3-5 χρόνια οτι αν θα βγάλουν κάτι θα πρέπει να έχει και λάμπα πάνω.Μήπως γίνεται για να πιάνουν και το vintage αγοραστικό κοινό και μόνο με τη λογική ότι το όργανο που θα πάρει θα έχει τα ψεγάδια του παρελθόντος με την πιο αισχρή λειτουργική τους μορφή?Αλλά και τους νέους που θέλουν να καυχιούνται για την απόδοση του οργάνου τους λόγω των λυχνιών ενώ στην πραγμάτικότητα δεν είναι τπτ παραπάνω απο ένα στολίδι?

 

Υ.Γ.Ενιωσα οτι ήθελα να καταθέσω τη γνώμη μου μιάς και έχει πυκνώσει στην κεντρική σελίδα το θέμα λάμπα απο πολλες μεριές.Ίσως κάνω και λάθος αλλά έτσι μου φαίνεται.Εδώ ειμαι για να διορθώσετε τις εσφαλμένες μου απόψεις ουτως ή αλλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+10 trigga

 

Δεν είναι καθόλου μόστρα, είναι κανονικότατη αναλογική λυχνία, το μοντέλο είναι 12AU7 τύπου dual-triode vacuum.

 

Όχι εννοώ ότι είναι σαν την λαμπα της tonelab. Υπάρχει απλά για να λέει ότι υπάρχει. Μην κοροϊδευόμαστε μεταξύ μας. Αν ήταν να προσδίδει αναλογική χροιά μια τέτοια μπλε φωτιζόμενη λαμπίτσα, τότε το andromeda και τα πετάλια ας πάνε στον κάλαθο των αχρήστων.

Απλά η μαμά korg εκμεταλλεύεται την όλη μανία με την αναλογικότητα και πέταξε την δικιά της "σύλληψη"....

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά εμένα είπα οτι δίνει μια μικρή ντόπα "αναλογικής ζεστασιάς" δανειζόμενος έναν όρο που στην ουσία μόνος μου δημιούργησα για να περιγράψω όσο καλύτερα μπορώ την εμπειρία που έχω απο τη χρήση της.

 

Σαφώς και δεν κάνει το triton να ακούγεται σαν αναλογικό αλλά ουτε υπάρχει απλά για να υπάρχει.

 

Το θέμα εγκειται στο πως ορίζει ο καθένας όρους όπως αναλογική χροιά, ζεστασιά,...ή ντόπα που είπα εγώ.

 

Για να εξακριβωθεί τι ακριβώς εννοεί ο καθένας θα έπρεπε να κατσουμε όλοι οι "παρατηρητές" πάνω απο το όργανο και σύμφωνα με αυτό που ακούμε να εκθειάζουμε τις απόψεις μας.

 

Εγώ ξέρω οτι ενεργοποιώντας τη λάμπα στο extreme μου και παίζοντας με παραμέτρους input trim, ultra boost, tube gain και output level έχω από μηδαμινές εως σημαντικές διαφορές ανάλογα με τον ήχο.΄

 

Μπορεί να μην έχει τα αποτελέσματα ενός αναλογικού σύμφωνοι αλλά δεν μπορώ να πω οτι δεν κάνει τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά θα κάνει αυτό που κάνουν όλα τα λαμπάκια αυτού του τύπου.Δηλαδή μια λειτουργία equalization με επιπτώσεις και στον θόρυβο αφού θα τους δίνει και gain.Πάλι καλά που είναι και παραμετροποιήσημη η συγκεκριμένη και μπορείς και να την απενεργοποιήσεις αν δεν κάνω λάθος.

 

Και όλο αυτό ως προς τί?Αν θές πραγματικά να επέμβεις στον ήχο θα πάρεις έναν καλό προενισχυτή ή τελικό ενισχυτή λαμπάτο αναλογικό.Και πάλι ψίλους στα άχυρα βασικά αλλά να λέμε πως έχουμε κι αυτό το μηχανημα που κάνει δουλειά καλύτερη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα ντε και πάλι συμφωνώ με trigga και θα επιμείνω λίγο ακόμη περί εμπορικού τρικ (αλλιώς γιατί να φωτίζεται κιόλας, αν όχι για να τονιστεί ότι υπάρχει; ) το όλο θέμα με αυτήν την λάμπα, καθώς το ίδιο πράμα το κάνουν και μάλιστα πολύ καλύτερα διάφορα εφε ή μερικά πολύ απλά plugs (ωχ δεν πιστεύω το τελευταίο να είναι απαγορευμένη έννοια ε; )

 

Αλλιώς φταίω εγώ που όσες φορές και να το πείραζα (το έχει μια κολλητή μου το extreme και το έχω σκαλίσει καμπόσες φορές, καθώς αυτή είναι preset player το όρνιο!) δεν καταλάβαινα κάτι σαν λάμπα!!! Τες πα απόψεις, που όλοι μας ξέρουμε σαν τι είναι...

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος είπε οτι η λάμπα του extreme ρε παιδιά κάνει οτι κάνουν dedicated μονάδες όπως λαμπάτοι ενισχυτές κτλ?

 

Και δηλαδή τι να κάνουμε τώρα που η Korg την έβαλε στο όργανο? Να πούμε οτι είναι μ@λ@κία?

 

Δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν οτι αντικαθιστά λαμπάτο ενισχυτή αλλά έχω ακούσει τη διαφορά που δημιουργεί γιατί διαθέτω το όργανο. Eπίσης η διαφορά αυτή περνάει και στην ενίσχυση και στη μίξη ενός live η studio setup

 

Δεν κάνει θαύματα αλλά κάτι κάνει.

 

Και προς Θεού κανένας που θέλει να επέμβει στον ήχο δεν ξεκινάει απο τη λάμπα!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά μιλάμε ότι είναι απάτη το φωτάκι και ίσως αποτρέψουμε και κάποιον απ το να χάσει κάποια χρήματα.

Εσύ κάλλιστα μπορείς να το χαίρεσαι το όργανο σου και να παίζεις με το λαμπάκι που διαθέτει.

 

Λέμε ότι αυτό που προσφέρει είναι ανούσιο και μπορείς να το πετύχεις και μέσω ενός απλού plugin αν είναι αναγκαίο για μια ηχογράφηση διότι σε κάποιο λάιβ αυτή η χειρουργική επέμβαση ούτε κάν θα φανεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι πληκτροφονιάδες που παίζουν με μπόλικο ντιστόρσιον θέλουν οπωσδήποτε λάμπα για να τους κάνει κούκου; Σοβαρά μιλάω.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα είναι και marketing tool για την Korg αλλά κάτι θα πρέπει να κάνει για να έχει η Korg τη δικαιολογία υπόστασης της πάνω στο synth. Tώρα όσον αφορά το blue glowing χρωματάκι ε...μη μου πείτε οτι δεν υπάρχουν τύποι που δίνουν σημασία και σε αυτές τις βλακείες...

 

Να θυμίσω οτι σε αυτό εδώ το forum έχω δει τύπο να ρωτάει απόψεις μας για synth και στο τέλος απαιτούσε να του προτείνουμε ένα που να έχει και ωραίο παρουσιαστικό σχεδιαστικά

 

Επίσης έχω δει τύπους που βγάζουν τα καπάκια απο τα digital outputs για να φαίνεται το κόκκινο χρωματάκι στην έξοδο απο πίσω. Ε...όταν υπάρχουν τέτοιοι αγοραστές οι εταιρίες πάντα θα βασίζουν το marketing σε τέτοιες αηδίες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου