Προς το περιεχόμενο

Παρουσίαση :Harley Benton TE-20HH SBK


sonicapg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας,

 

εδω θα παρουσιασω εν συντομία τη Harley Benton TE-20HH SBK ,μια Tele με 2 humbuckers

τα  Specs :

  • Basswood body
  • Bolt-on maple neck
  • Roseacer fretboard
  • DOT fretboard inlays
  • Neck profile: modern C
  • Scale: 648 mm
  • Fretboard radius: 305 mm
  • Nut width: 42 mm
  • 22 Frets
  • Pickups: 2 humbuckers
  • 1 x Volume and 1 x tone control
  • 3-Way switch
  • DLX TE bridge
  • Double-action truss rod
  • DLX DieCast machine heads
  • Black hardware
  • Strings: .010 "- .046"
  • Colour: Matt Black

Εμφάνιση : το πρώτο πράγμα που πρέπει να πω είναι ότι η κιθάρα ειναι πολύ πιο ωραία από ότι δείχνει στις φωτογραφίες.Το μαύρο που κυριαρχει ,την κάνει να ξεχωρίζει εύκολα.Σε καμμία περίπτωση δε θα έλεγε κανείς οτι αυτη η κιθάρα ειναι φτηνή κρίνοντας απο την εμφάνιση.Αν μια άλλη ακριβή κιθάρα είχε πολλαπλάσια τιμή και την ίδια εμφάνιση δε θα με δυσαρεστούσε καθόλου.Απειροελάχιστες ατέλειες στο χρώμα τις οποίες πρώτα ψιλάφησα και μετά είδα δε με ενοχλούν καθόλου.

Λαιμός / τάστα : εδω έχουμε ενα άνετο modern C λαιμό με ασυνήθιστα όμορφη εμφάνιση ,άνετο στο παιξιμο. η ταστιέρα στη συγκεκριμένη ειναι που καλοφτιαγμενη χωρις να εχω κάποιο παράπονο.

Μαγνήτες και ήχος : εδώ τι να γράψω έχει δύο humbuckers ,με αρκετά δυνατή έξοδο και πολύ ικανοποιητικό ήχο.Ενδεχομένως αν κάποιος ψαχνει hot pickups να τους αλλάξει αλλά για τους ήχους tele και όχι μόνο ειναι πολυ καλοί και δεν έχω παράπονα.

Κλειδιά : εδώ ειναι σίγουρα το αδύνατο σημείο στη συγκεκριμένη κιθάρα ,δυστυχώς σε σχέση με τα υπολοιπα ,τα κλειδιά ειναι φτηνά αξιοπρεπή ,αλλά και τίποτα παραπάνω.Σίγουρα θα βάλω ενα σετάκι Grover.

Γενικότερα ,πέρα απο την εμφάνιση η κιθάρα που ήρθε σε μένα ( η δικιά μου κόπια δηλαδή) μου φαίνεται πολύ καλοφτιαγμένη.Υπηρχαν 2 σακουλάκια με σιλικόνη πάνω στη ταστιέρα ,προσεγμένα συσκευασμένη.

Για την κιθάρα πλήρωσα 105 ευρώ.Και αυτό που έχω να πω ειναι ότι αν στο headstock είχε ενα μεγάλο ονομα ,φαντάζομαι οτι το ίδιο ακριβώς όργανο δε θα δυσαρεστουσε κανενα ,το αντιθετο θα λεγα και ας είχε πολλαπλάσια τιμή.Αναβαθμίσεις που θα αξιζαν ενδεχομένως ειναι black chromium parts ,και split coil modification.

Ο ήχος της ,out of the box ,ειναι πάρα πολυ ικανοποιητικός ήχος Telecaster. Τόνισα το telecaster ,γιατι όπως προανέφερα μπορεί κάποιος να θελει πιο hot μαγνήτες

 

  • Like 4
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλόπαιχτη φίλε. Να πω ότι αγόρασα και εγώ την ίδια κιθάρα πριν από 2 εβδομάδες (προφανώς χωρίς να την χρειάζομαι για λόγους GAS...)

Συμφωνώ με όλα που έγραψε ο συνφορουμίτης παραπάνω (μανίκι, εμφάνιση, κλειδιά κλπ)

Να προσθέσω ότι ήρθε με ψηλό action αλλά με απλή ρύθμιση και βασικό setup ήρθε σε πολύ καλά επίπεδα. 

Επειδή ασχολούμαι της άλλαξα 2 ποτενσιόμετρα και την έκανα ένα fret leveling - crowning (έχω την πολυτέλεια να το κάνω μόνος μου)  και τώρα είναι αεροδρόμιο.

Οι μαγνήτες στα καθαρά είναι πάρα πολύ καλοί. Στα βρώμικα μου φαίνονται λίγο μουντοί για τα γούστα μου. Αξιοπρεπέστατοι.

Μάλλον θα βάλω ένα σετ GFS dream 90 που έχω και κάθεται για χρόνια.

 

Για 105 ευρώ είναι κλεψιά.

 

Επεξεργασμένο από neokosmi
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου