Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέας κονσόλας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το κακό λοιπόν με αυτήν την κονσόλα (νόμιζα οτι τη διαθέτεις) είναι το εξής.

 

Κάνει εσωτερική δρομολόγηση των εφφέ κατευθείαν στην main χωρίς να περνούν απο τις sub. Δεν υπάρχει κλάδος εσωτερικός που να στέλνει το σήμα απο τα εφφέ στις sub. Το dry signal πριν φτάσει στη main περνά απο τις sub ενώ το wet signal φτάνει κατευθείαν στη main οπού "περιμένει" να προστεθεί με το dry που έρχεται απο τις sub πριν βγει μιξαρισμένο έξω.

 

Ναι αλλα ετσι κι αλλιως ΔΕΝ θα ηταν σωστο να δρομολογησεις ενα AUX ,ουσιαστικα, στα sub, πολυ απλα γιατι ΔΕΝ εχει λογικη. Εσυ για καποιους λογους θελεις να το κανεις. ΑΛΛΑ δεν εχει λογικη αυτο!

 

Μπορεις, οπως πολυ σωστα λεει και o boody, να κανεις ενα καναλι με καθαρο fx, οπως θα εκανες με ενα εξωτερικο effect unit... Επιστροφη του fx σε ενα καναλι και απο κει δρομολογηση στο master ή στα sub.

Tώρα αν δημιουργήσω κανάλι εφφέ μέ εξωτερικό κλάδο (καλώδιο) και το στείλω σε κάποια sub τότε το εφφέ θα προστίθεται σε όλη τη μίξη. Μήπως αντι για την sub πρέπει να το στείλω σε είσοδο insert του επιθυμητού καναλιού στο οποίο θέλω να το εφαρμόσω? Με αυτόν τον τρόπο η μίξη dry/wet θα γίνει στο "audio" κανάλι άρα θα περάσει αναγκαστικά απο την Sub.

 

Αυτο δεν το καταλαβαινω... Εννοεις πως το fx θα στελνεται στο main out δυο φορες μια απο AUX και μια μεσω sub στο οποιο εχεις δρομολογησει το fx channel;

 

 

Παρολαυτα, ισως τελικα να μην σου κανει η συγκεκριμενη κονσολα μιας και εχει λιγο πιο "live" προσανατολισμο και οχι τοσο "recording". Μην ψαχνεις αυτα που εχεις στο μυαλο σου με βαση την κονσολα, εφοσον δεν την εχεις αγορασει ακομα... Ψαξε την κονσολα με βαση αυτο που εχεις στο μυαλο σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 43
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Zombie Tone μπορείς να εξηγήσεις step by step το εξής?

 

Εστω έχεις στο κανάλι 1 μια πηγή (έστω synth). Aυτό είναι το dry signal. Θέλεις λοιπόν να χρησιμοποιήσεις παράλληλα ενα ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ εφφέ.΄

 

Εξήγησε πως θα φτιάξεις το fx channel (γραψε τι συνδέσεις θα κάνεις) και που θα προσθέσεις το wet signal προκειμένου να γίνει mix με το dry και όλο μαζί να αναχθεί στiς SUB 1-2 ΠΡΙΝ παει στο main out.

 

Ζητώ να είσαι περιγραφικός για να είμαι σίγουρος οτι έχω κατανοήσει πλήρως αυτό που προτείνεις

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να μην είναι λογικό να ηχογραφείς με εφφέ αλλά όταν είσαι αναγκασμένος να υλοποιήσεις μια εφαρμογή η οποία σου βάζει κάποιους περιορισμούς είσαι αναγκασμένος να εξαντλήσεις οποια δυνατότητα σου δίνει το set up σου. Σκέψου επίσης οτι θέλω να συγκρίνω διάφορες μεθόδους εφαρμογής εφφέ σε ηχογράφηση πριν καταλήξω ποια θα χρησιμοποιήσω.

 

Γι αυτό το λόγο πειραματίζομαι γιατί στο project μου δεν θέλω απαραίτητα την "καθως πρέπει" studio ποιότητα (τουλάχιστον όχι σε όλη τη μίξη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε συ υπαρχει αλλη λυση (τωρα μου ηρθε για να πω την αληθεια) σε αυτο που λες. εχω κατανοησει αυτο που λες περι διπλου mixαρισματος του wet  στην main mix . απλα δε θα ανοιξεις καθολου το knob που γραφει "to main mix" στο εφε. αυτο λογικα δε θα κοψει το εφε απο την efχ send  αλλα θα την κοψει  τελειως απο την main mix οποτε θα εχεις dry σημα μονο μια φορα απο το "fx channel" που λεγαμε πριν. τι λες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Zombie Tone μπορείς να εξηγήσεις step by step το εξής?

 

Εστω έχεις στο κανάλι 1 μια πηγή (έστω synth). Aυτό είναι το dry signal. Θέλεις λοιπόν να χρησιμοποιήσεις παράλληλα ενα ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ εφφέ.΄

 

Εξήγησε πως θα φτιάξεις το fx channel (γραψε τι συνδέσεις θα κάνεις) και που θα προσθέσεις το wet signal προκειμένου να γίνει mix με το dry και όλο μαζί να αναχθεί στiς SUB 1-2 ΠΡΙΝ παει στο main out.

 

Ζητώ να είσαι περιγραφικός για να είμαι σίγουρος οτι έχω κατανοήσει πλήρως αυτό που προτείνεις

 

Οκ...

Λοιπον...

Με βαση την εικονα που ποσταρες απο πανω...

Εστω οτι χρησιμοποιεις ως input καναλια τα πρωτα 10 μικροφωνικα... Στο καναλι 9 και 10 θες να περασεις ενα βαθος απο την εσωτερικη μηχανη εφφε. Απο το EFX 2 (post aux) λοιπον των καναλιων 9 και 10 στελνεις προς το εσωτερικο εφφε. Απο το EFX 2 SEND απο οπου βγαινει ΜΟΝΟ το βαθος (δηλαδη το επεξεργασμενο σημα) επιστρεφεις σε ενα input channel π.χ. το 11. Εκει τωρα πια εχεις το wet σημα σου το οποιο φυσικα μπορεις να στειλεις στα sub, στο main output και γενικα να το διαχειριστεις οπως ενα οποιοδηποτε αλλο σημα εισοδου πανω στο mixer. Η μιξη του wet με το dry σου δινει το τελικο σου σημα το οποιο και, μιξαρισμενο πια στελνεις στο L-R.

 

Κατανοητο μεχρι εδω;;;

 

 

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως το το EFX 2 ΔΕΝ το κανεις assign στο main mix! Οπως ηρθε τελικα και στον boody! Αν και λιγο καθυστερημενα!

 

Boody! Αδιαβαστος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Boody Συμφωνώ αλλά θα ήθελα αν μπορείς να μου περιγράψεις τη συνδεσμολογία έτσι ώστε να:

 

1. Eχω ένα όργανο στο channel 1 (dry)

2. Eχω ενα fx channel (εστω το 2) στο οποίο θα έχω ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ fx απο τον processor της κονσόλας (wet)

3. Πως θα γίνουν add αυτά τα 2 σήματα και θα αναχθούν στις sub 1 και 2 δεδομένου οτι δεν υπάρχει εσωτερική δρομολόγηση των fx στις sub.

 

Tα παραπάνω τα ρωτάω για να ελέγξω αν εγώ κάνω κάτι λάθος.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Απο το EFX 2 (post aux) λοιπον των καναλιων 9 και 10 στελνεις προς το εσωτερικο εφφε.

 

Φαντάζομαι εννοείς το pot FX 2 (int) της κάθε φέτας 9 και 10.

 

Άρα τα faders 9 + 11 μας δίνουν το dry/wet mix της πηγής 9 και τα

10+11 το αντίστοιχο dry/wet mix της πηγής 10.

 

Τα λέω καλά μέχρι εδώ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου