Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με Alesis 16 multimix usb.


aldebaran1986

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδες.

Εχω αυτη τη κονσολα συνδεμενη με το pc και οποτε κλικαρω το rec στο προγραμμα για να γραψει, βγαζει θορυβο

οχι humming αλλα εναν τυπο ψηφιακου oscilation σαν αυτον που κανουν τα delays οταν παραφορτωνονται.

Το κανει μονο οταν εχω συνδεμενα στη κονσολα line σηματα που προερχονται απο ενισχυτες μπασου, keyboards η οταν παιρνω τη monitor εξοδο της κονσολας και τη συνδεω στο PA για να ακουγεται ο τραγουδιστης.

 

Η κονσολα ειναι συνδεμενη μονο στο pc για να ηχογραφει live τη προβα.

 

Για αρχη αυτο που εκανα ηταν να βαλλω DI στο μπασο και σταματησε σε μεγαλο βαθμο αλλα αν ανεβασω το gain του καναλιου του μπασου αρχιζει και ψιλοακουγεται παλι.

Μετα εγραψα μονο με μικροφωνα τη προβα και δεν υπηρχε κανενας θορυβος οποτε καταλαβαινω οτι το προβλημα εμφανιζεται με τη συνδεση σε active συσκευες.

 

Το ερωτημα ειναι πως μπορω να το διορθωσω η αν εχετε να προτεινετε καποια λυση.   

Η χρηση isolation box μηπως βοηθησει? Ειναι λογικο να το κανει αυτο?

 

Ευχαριστω προκαταβολικα η οποια απαντηση καλοδεχουμενη.

 

Play loud 'till neighboors start cryin'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εγώ έχω την 8άρα και κατευθείαν τα όργανα πάνω με guitar rig και δεν έχω θέμα. Με ενισχυτή υποθέτω οτι πρέπει να δείς το gain του καναλίου να είναι πολύ χαμηλά γιατι στέλνει ηδη δυνατό σήμα ο ενισχυτης εκτος αν παίζουν τπτ θέματα γειώσης που αυτά δε τα γνώρίζω καλά ας σου πούνε οι ποιό ειδικοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω την 8άρα και κατευθείαν τα όργανα πάνω με guitar rig και δεν έχω θέμα. Με ενισχυτή υποθέτω οτι πρέπει να δείς το gain του καναλίου να είναι πολύ χαμηλά γιατι στέλνει ηδη δυνατό σήμα ο ενισχυτης εκτος αν παίζουν τπτ θέματα γειώσης που αυτά δε τα γνώρίζω καλά ας σου πούνε οι ποιό ειδικοι.

Ευχαριστω για την απαντηση φιλε Νικο θα το ψαξω.

Να σου κανω μια ερωτηση απο περιεργεια μονο... με τη κονσολα σου ηχογραφεις κανονικα 8 ξεχωριστα καναλια? Το ρωταω επειδη τη δικια μου δε μπορεσα να τη κανω να γραψει ετσι και αναγκαστικα γραφω μονο το main mix(stereo).

 

Play loud 'till neighboors start cryin'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ποιο DAW γραφεις ?

 

Στο cubase 5 αλλα επειδη δε γνωριζω σχεδον τιποτα σε τετοια θεματα το παρατησα και γραφω στο nero.

Επειχηρησα να κανω update στο firmware της κονσολας αλλα καθε φορα που παει να φορτωσει τους drivers βγαζει σφαλμα. Ο υπολογιστης βρισκει τη κονσολα σαν audio codec στο πινακα ελεγχου και οχι με το μοντελο σαν τις αλλες συσκευες που εχω εγκατεστημενες... ειναι οκ αυτο?

 

Ευχαριστω  :)

Play loud 'till neighboors start cryin'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

Κανονικά θα έπρεπε να βλεπεις τα καναλια ολα διαθέσιμα στο cubase σαν in channels. Πρέπει πρώτα να βάλεις τους σωστούς drivers.Οχι firmware ( αστο για αργοτερα αυτο). Θα πρπει να το βλέπεις σάν συσκευή. Αφου τα καταφέρεις με αυτο τότε διάβασε το manual του cubase για recording. Αν δέν γνωρίζεις πώς να στήσεις το setup με cubase και κονσόλα είναι θέμα διαβάσματος. Αν δείς οτι καταλαβαίνεις αυτα που δαβάζεις και κάνεις το "στήσιμο" όπως πρέπει και δέν βλέπεις κανάλια ή έχεις αλλα προβλήματα τότε μπαίνουμε σε λεπτομέρείες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

Κανονικά θα έπρεπε να βλεπεις τα καναλια ολα διαθέσιμα στο cubase σαν in channels. Πρέπει πρώτα να βάλεις τους σωστούς drivers.Οχι firmware ( αστο για αργοτερα αυτο). Θα πρπει να το βλέπεις σάν συσκευή. Αφου τα καταφέρεις με αυτο τότε διάβασε το manual του cubase για recording. Αν δέν γνωρίζεις πώς να στήσεις το setup με cubase και κονσόλα είναι θέμα διαβάσματος. Αν δείς οτι καταλαβαίνεις αυτα που δαβάζεις και κάνεις το "στήσιμο" όπως πρέπει και δέν βλέπεις κανάλια ή έχεις αλλα προβλήματα τότε μπαίνουμε σε λεπτομέρείες.

Εχω κατεβασει drivers απο το site της Alesis και κανενας δε δουλεψε... Εχω windows7 μηπως αυτο φταιει?

Μηπως εχεις καποιο link για drivers? Σε ευχαριστω και παλι γιατι ημουν ετοιμος να αγορασω αλλο μηχανημα... ::) 

Play loud 'till neighboors start cryin'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω κατεβασει drivers απο το site της Alesis και κανενας δε δουλεψε... Εχω windows7 μηπως αυτο φταιει?

Μηπως εχεις καποιο link για drivers? Σε ευχαριστω και παλι γιατι ημουν ετοιμος να αγορασω αλλο μηχανημα... ::) 

 

Οτάν λές δεν δούλεψε κανένας τι εννοεις? για τα win 7 εχει συγκεκριμένους στο site της Alesis. Τι ακριβώς σου βγάζει δλδ οταν κανεις install?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτάν λές δεν δούλεψε κανένας τι εννοεις? για τα win 7 εχει συγκεκριμένους στο site της Alesis. Τι ακριβώς σου βγάζει δλδ οταν κανεις install?

Αυτους κατεβασα ::) Λοιπον οταν συνδεω τη κονσολα, στον πινακα ελεγχου την ονομαζει Usb audio codec και τη χαρακτηριζει απροσδιοριστο. Οταν ανοιγω το exe αρχειο που κανει την εγκατασταση των drivers μου ανοιγει κανονικα το προγραμμα με μια εικονα και μια μπαρα που μου λεει να περιμενω... δε προλαβαινει να παει μεχρι τη μεση και βγαζει error: timeout-0x0005 

Δε καταλαβαινω τι γινεται...

Play loud 'till neighboors start cryin'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτους κατεβασα ::) Λοιπον οταν συνδεω τη κονσολα, στον πινακα ελεγχου την ονομαζει Usb audio codec και τη χαρακτηριζει απροσδιοριστο. Οταν ανοιγω το exe αρχειο που κανει την εγκατασταση των drivers μου ανοιγει κανονικα το προγραμμα με μια εικονα και μια μπαρα που μου λεει να περιμενω... δε προλαβαινει να παει μεχρι τη μεση και βγαζει error: timeout-0x0005 

Δε καταλαβαινω τι γινεται...

 

Πήγεναι control panel -> Hardware and Sound -> Sound.  εκει στο playback tab απο κάτω τι γράφει? πές μου ολα οσα σου γράφει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου