Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Volume Pedal...


progster

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε όλους!!!Είμαι νέος εδώ  ;)και σκέφτηκα να postάρω κι εγώ το πρώτο μου θέμα που αφορά την αγορά volume pedal...Μέρες που είναι σκέφτηκα ότι έπρεπε κάτι να αγοράσω κι εγώ σαν δώρο στον εαυτό μου... ;DΎστερα από αρκετές μέρες διαλογισμού και εσωτερικής αναζήτησης σκέφτηκα να αγοράσω επιτέλους ένα Volume Pedal για να γεμίσει ο κενός χώρος στη βαλίτσα με τα pedals...Κατέληξα μετά από αρκετό ψάξιμο στα εξής:

 

http://www.musicstore.de/is-bin/INTERSHOP.enfinity/WFS/MusicStore-MusicStoreShop-Site/en_EN/-/EUR/ViewProductDetail-Start;pgid=TOZgS6fSSQS00000000000000000F2uQrN6d?CatalogVideo=&ProductUUID=3bPVqHzldE8AAAESTsZ_Z_G5&CatalogCategoryID=Ll3VqHzlafsAAAEVeB1Wf70R&JumpTo=OfferList

 

http://www.musicstore.de/is-bin/INTERSHOP.enfinity/WFS/MusicStore-MusicStoreShop-Site/en_EN/-/EUR/ViewProductDetail-Start;pgid=TOZgS6fSSQS00000000000000000F2uQrN6d?CatalogVideo=&ProductUUID=FJXVqHzlgUIAAAEWrsprlMO0&CatalogCategoryID=Ll3VqHzlafsAAAEVeB1Wf70R&JumpTo=OfferList

 

http://www.musicstore.de/is-bin/INTERSHOP.enfinity/WFS/MusicStore-MusicStoreShop-Site/en_EN/-/EUR/ViewProductDetail-Start;pgid=TOZgS6fSSQS00000000000000000F2uQrN6d?CatalogVideo=&ProductUUID=t5_VqHzm1lAAAAETysQvRWdi&CatalogCategoryID=Ll3VqHzlafsAAAEVeB1Wf70R&JumpTo=OfferList

 

Θα ήθελα τη γνώμη σας πάνω σε αυτά,κυρίως για την ποιότητα του Morley συγκριτικά με τα Ernie Ball και αν αξίζει να το προτιμήσω.Δεκτές και εναλλακτικές προτάσεις...Thnx!!! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το morley δεν εχω εμπειρια ομως απο αυτα της ernie ball προτιμω (και αγορασα) τελικα αυτο:

 

http://www.thomann.de/gr/boss_fv500h.htm (η το low impedance αναλογως τη χρηση που θα του κανεις....η τιμη ειναι η ιδια και εις το Ελλαδα)

 

Eιναι εξισου ανθεκτικο (αν οχι ανθεκτικοτερο) αλλοιωνει λιγοτερο τον ηχο, και εχει μερικα πολυ καλα features οπως ρυθμιζομενη σκληροτητα, και κατι πολυ χρησιμο ακομα....μπορεις να ρυθμισεις ποιο θα ειναι το minimum volume με το πεταλι τελειως κλειστο.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

απο τα τρια που αναφερεις εχω δουλεψει το τριτο, και μου αφησε τις καλυτερες εντυπωσεις (ειναι βεβαια και το ακριβοτερο). εγω εχω καταληξει να παιζω με αυτο ομως

 

http://www.jimdunlop.com/index.php?page=products/pip&id=271&pmh=products/p_and_e_detail

(στην αμερικη το βλεπω να παιζει γυρω στα 100$)

 

που ειναι και volume και wah, οποτε εχεις δυο σε ενα. καποια στιγμη αλλαξα και το ποντεσιομετρο οποτε εγινε πιο πριμο το wah (τα dunlop παραειναι μπασα για τον καθαρο funky στρατοκαστερε ηχο που μου αρεσει). απο αποψη ποιοτητας κατασκευης και ανθεκτικοτητας βεβαια η τριτη επιλογη σου (που λεγαμε παραπανω) μου φαινεται καλυτερη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thnx a lot guys!!!Fenderiarhs,το Boss είναι απ'ότι βλέπω μια αρκετά καλή και δελεαστική περίπτωση.Με ποια κριτήρια όμως θα επιλέξω ανάμεσα σε High και Low impedance???(Sorry για τη χαζή αυτή ερώτηση  :-\αλλά όπως είπα είμαι νέος και δεν τα κατέχω τα κόλπα... ;D)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thnx a lot guys!!!Fenderiarhs,το Boss είναι απ'ότι βλέπω μια αρκετά καλή και δελεαστική περίπτωση.Με ποια κριτήρια όμως θα επιλέξω ανάμεσα σε High και Low impedance???(Sorry για τη χαζή αυτή ερώτηση  :-\αλλά όπως είπα είμαι νέος και δεν τα κατέχω τα κόλπα... ;D)

 

Το high impedance μπαίνει αμέσως μετά την κιθάρα και πρίν απο τα πεταλάκια ή την προενίσχυση και παίζει καλλίτερα με passive μαγνήτες. Συνήθως η χρήση του στο σημείο αυτό είναι για να αλλάζει την ενταση του σήματος καθαρίζοντας το overdrive/distortion, αυτό δλδ που κάνει και το volume της κιθάρας, αλλα κάπως πιο αποτελεσματικά και με το πόδι.

 

Το Low μπαίνει μετά απο κάποιο πεταλάκι, συνήθως πρίν απο τα delay/reverb ετσι ώστε όταν χαμηλώνεις την ένταση να μην κόβονται οι "ουρες" απο τα delay.

Επίσης μπορούν να χρησιμοποιηθούν και σαν expression pedal σε keyboard ή πολυεφφε.

 

Είναι οι πιο τυπικές θέσεις αλλα όχι και υποχρεωτικές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν σκοπευεις να το βαλεις πρωτο στην αλυσιδα του ηχου σου (πριν τα dist/od........οποτε καθαριζεις το σημα σου....οπω ς ακριβως θα εκανες με το volume knob της κιθαρας σου) παρε αυτο που εχει την ιδια impedance με την κιθαρα σου.....high impedance αν η κιθαρα σου ειναι passive, low impedance αν ειναι active. Αν το βαλεις μεσα στην αλυσιδα (συνηθως μετα τα dist/od οποτε απλως θα αυξομειωνεις την ενταση και οχι την ποσοτητα της παραμορφωσης) προτιμησε το low impedance

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου