Προς το περιεχόμενο

Συνδεση πεταλιερας με πεταλακι


theokal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

κοιτα ειναι μια καλη πατεντα και ενας τροπος να αποφυγεις τα πολλα εξοδα.....φαντασου να πρεπει να παρεις ενα delay ,chorus ,flanger ,απο την αρχη δεν λεει....απο την αλλη αυτος ο τροπος θα σου επιρρεασει αναποφευκτα τον ηχο του πεταλιου σου....βεβαια εξαρταται και τι πεταλι θα βαλεις.Εαν βαλεις κανενα metal zone,κανενα sd-1 (digitech και το λουρι της μανας)  τοτε μιλαμε οτι θα βαλεις τζιτζικια στα τζιτζικια οποτε δεν θα σε χαλασει το παντρεμα ;D

αν ομως βαλεις κανενα σοβαρο πεταλι (αυτο το κρινει το αυτι-εμπειρια και η τσεπη σου) τοτε θα καταλαβεις οτι το παντρεμα επιρρεαζει τον ηχο δυστυχως... :-\

αυτο το παντρεμα παντως θα ελυνε τα χερια σε πολλους απο εμας και θα σε γλιτωνε και απο λεφτα αλλα δυστυχως δεν δουλευει παντα τουλαχιστον απο αυτα που εχω δοκιμασει εγω..

 

p.s Παντως αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι ενω ειχα να παιξω χρονια με πολυεφφε της boss και πιστευα οτι το ηχητικο αποτελεσμα στα γκαζια θα ειχε βελτιωθει....απογοητευτηκα πληρως  ::)

παντως αν δεν εισαι ψυχακιας με τον ηχο και το ποσο αυθεντικος ακουγεται μην μπεις στο τρυπακι να πουλας κατι το οποιο για τα δικα σου αυτια ειναι ενταξει(αν και απο οτι εγραψες δεν ειναι πια ενταξει) ;)

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 35
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

κατι αντιστοιχο κανω εγω αλλα με αναλογικα chorus,delay

 

εντελως πληροφοριακα μπορεις να μας πεις με ΠΟΙΑ ακριβως?

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη οπως εγραψα δεν θελω προς το παρων να αλλαξω την πεταλιερα επειδη βολευομαι για αυτα που παιζω επσαχνα εναν τροπο να συνδεσω πεταλι πανω στην πεταλιερα!σκεφτομουν να την εχω bypass την πεταλιερα και να συνδεσω ενα ds1 αλλα και παλι δεν ξερω τι 8α βγει.σκεφτομουν κ πως μπορω να εχω κ τα εφε αφου με βολευουν.απλα αποτι καταλαβαινω 8ελει πειραματισμους και χρονο :)

 

τα εφε της πεταλιερας ειναι οκ για μενα τα distortion ειναι χαλια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

τα εφε της πεταλιερας ειναι οκ για μενα τα distortion ειναι χαλια!

 

συμφωνω!!! ομως και ακομα με τα preamp της απενεργοποιειμενα....την κανει την ζημια!σκεφτομουν κι εγω οταν ειχα την gt-8 να κανω κατι παρ' ομοιο με εσενα, δηλ. να παρω ενα καλο λαμπατο distortion 200-300 ευρω αλλα και παλι δεν θα επερνα τον ηχο 100%.

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον για να μη τρελλαθεις απο την παρα-πληροφορηση (και με τις 2 εννοιες.. ;D).

 

Μπορεις ΑΝΕΤΑ να βαλεις μπροστα απο την GT6 σου οποιοδηποτε ....σοβαρο..ή ...μη ;D σοβαρο πεταλι (ξερεις απο αυτα τα...παλιο  ΒOSS που εδω και...αιωνες χρησιμοποιουν χιλαιδες κιθαριστες απο τον Santana & τον Edge μεχρι τους CLASH & τους RADIOHEAD.... :)) "βρωμας" με ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ αποτελεσματα.

 

Ουσιαστικα αν το καλοσκεφτεις δεν υπαρχει κιθαριστας που να παιζει με εφε και να μην..."χρωματιζει με...ψηφιακιλα :o" την εξοδο του σηματος του μια και ΟΛΟΙ χρησιμοποιουν καποιας μορφης DIGITAL DELAY στο τελος της αλυσιδας τους..

 

Η GT6 εχει εξαιρετικα delay (και modulations) & ειναι κριμα να πανε χαμενα (φτανει βεβαια να τα χρησιμοποιεις/προγραμματιζεις ΣΩΣΤΑ) οποτε ΧΑΛΑΡΑ με μερικα πεταλια "βρωμας" μπορεις να βγαλεις πολυ καλο ηχο.

 

Και μη ξεχνας τις περισσοτερες φορες για τον κακο ηχο δεν φταιει το μηχανημα αλλα ο..χρηστης.. ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Theokal, τελικά δοκίμασες να το συνδέσεις στη λούπα του ενισχυτή?

Όσο για τη σύνδεση σε σείρα, Superfunk (και όποιος άλλος γνωρίζει), μπορείς να "φτιάξεις" ήχο τελείως στεγνό και απλά να έχεις ενεργοποιημένο πχ ένα delay?

Στην ουσία να είναι bypass+delay.

Ρωτάω, γιατί όταν δούλευα την GT-3, αν έφτιαχνα έναν "ήχο" τελείως στεγνό (δηλαδή με κανένα εφέ πάνω και καμία προσομοίωση καμπίνας/ενισχυτή), ο ήχος ήταν λίγο αλλοιωμένος σε σχέση με το bypass της πεταλιέρας. Μήπως δηλαδή, αν ισχύει αυτό που λέω και στην GT-6, χάνεις το tone του ενισχυτή σου, που στην τελική είναι και ένα από τα ζητούμενα (δεν ξερω για τον theokal, πάντως για μένα είναι!  ;D)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μπορεις ΑΝΕΤΑ να βαλεις μπροστα απο την GT6 σου οποιοδηποτε ....σοβαρο..ή ...μη ;D σοβαρο πεταλι (ξερεις απο αυτα τα...παλιο  ΒOSS που εδω και...αιωνες χρησιμοποιουν χιλαιδες κιθαριστες απο τον Santana & τον Edge μεχρι τους CLASH & τους RADIOHEAD.... :)) "βρωμας" με ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ αποτελεσματα.

 

Άντε μπράβο γιατί είχα αρχίσει να "τρελαίνομαι" λίγο για τα Boss. Έχω εδώ και αιώνες το Phaser, το ΗΜ2 και το Distortion της Boss και νομίζω πως είναι από τα πλέον αξιόπιστα για τα χρήματά τους. Τώρα δε νομίζω ότι η "τζιτζικίλα" των ψηφιακών πολυεφφέ συγκρίνεται με τον ήχο τους. Δεν θέλω να είμαι απόλυτος, απλώς καταγράφω την εμπειρία μου. Εν πάσει περιπτώσει δεν νομίζω ότι η τζιτζικίλα θα είναι αποτέλεσμα του να βάλεις "μπροστά" ένα boss overdrive, αλλά μάλλον των συνολικών ρυθμίσεων και της πεταλιέρας. Εξάλλου όπως λες και εσύ η πεταλιέρα έχει μία ψηφιακούρα από μόνη της. Τι να κάνει το Boss? Εκτός αν κυκλοφόρησε το ksetzitzikaizer και δεν το ξέρω :P

 

 

Υπογραφή....Πρίφτης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μη ξεχνας τις περισσοτερες φορες για τον κακο ηχο δεν φταιει το μηχανημα αλλα ο..χρηστης.. ;)

 

+1. Ακόμα και η φτηνή RP80 έχει ωραίο ήχο αν την ρυθμίσεις σωστά...

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον για να μη τρελλαθεις απο την παρα-πληροφορηση (και με τις 2 εννοιες.. ;D).

 

Μπορεις ΑΝΕΤΑ να βαλεις μπροστα απο την GT6 σου οποιοδηποτε ....σοβαρο..ή ...μη ;D σοβαρο πεταλι (ξερεις απο αυτα τα...παλιο  ΒOSS που εδω και...αιωνες χρησιμοποιουν χιλαιδες κιθαριστες απο τον Santana & τον Edge μεχρι τους CLASH & τους RADIOHEAD.... :)) "βρωμας" με ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ αποτελεσματα.

 

 

Άντε μπράβο γιατί είχα αρχίσει να "τρελαίνομαι" λίγο για τα Boss. Έχω εδώ και αιώνες το Phaser, το ΗΜ2 και το Distortion της Boss και νομίζω πως είναι από τα πλέον αξιόπιστα για τα χρήματά τους. Τώρα δε νομίζω ότι η "τζιτζικίλα" των ψηφιακών πολυεφφέ συγκρίνεται με τον ήχο τους. Δεν θέλω να είμαι απόλυτος, απλώς καταγράφω την εμπειρία μου. Εν πάσει περιπτώσει δεν νομίζω ότι η τζιτζικίλα θα είναι αποτέλεσμα του να βάλεις "μπροστά" ένα boss overdrive, αλλά μάλλον των συνολικών ρυθμίσεων και της πεταλιέρας. Εξάλλου όπως λες και εσύ η πεταλιέρα έχει μία ψηφιακούρα από μόνη της. Τι να κάνει το Boss? Εκτός αν κυκλοφόρησε το ksetzitzikaizer και δεν το ξέρω

:P

Υ.Γ. Sorry για το διπλό post παιδιά

 

Υπογραφή....Πρίφτης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου