Προς το περιεχόμενο

Home Recording


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν θέλω να συνδέσω καμία συσκευή που να ελέγχεται μέσω software κατευθείαν πάνω στα ηχεία μου. Θέλω το γενικό έλεγχο του volume να τον έχω σε fader της κονσόλας και όχι σε εικονικό fader της κάρτας ήχου ή των windows.

 

OK, δεκτό, τότε μπορείς να κάνεις αυτό που είπε ο boody.

 

Aυτό που σκέφτομαι να κάνω είναι να συνδέσω τα 6 όργανα σε 6 αντίστοιχα stripes της κονσόλας (mono ch 1 έως 6)

 

Μονοφωνικά;; γιατι άραγε;

 

Με αυτόν τον τρόπο γίνεται εγγραφή αλλά εδώ μπαίνει το πρόβλημα που έλεγα προηγουμένως σχετικά με το multi-track recording του Sequencer. Πιο συγκεκριμένα αν πχ στο Track 1 του sequencer έχω πχ τύμπανα και στο Track 2 θέλω να γράψω κιθάρες τότε το Τrack 2 θα γράφει ό,τι έρχεται στην stereo line in της κάρτας διότι πέρα απο τις κιθάρες που θα παίξω, στη line in θα ξαναφτάσουν τα τύμπανα εφόσον ακούγονται playback απο την έξοδο της κάρτας ήχου μου η οποία έρχεται στην είσοδο 15-16 της κονσόλας μου.

 

Ότι και να ηχογραφηθεί εισερχόμενο απο τον μίκτη θα είναι.. μιξαρισμένο ήδη. Κι εδώ ξεκινάν οι πατέντες, μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα sub-groups, γκρουπάρεις όλα τα synths, τα στέλνεις σε ένα sub-group και την έξοδο αυτού στην κάρτα ήχου, οπότε επιλέγοντας ή απο-επιλέγοντας τα synths από το sub-group ηχογραφείται το αντίστοιχο synth. Στο cubase, μόλις γίνει στερεοφωνικά η ηχογράφηση στα κανάλια 1, 2 το κάνεις cut και paste στα κανάλια 3, 4, οπότε ελευθερώνεται το 1 και το 2 για να ηχογραφήσεις κάτι άλλο. Δεν ξέρω πόσο βολικό είναι για σένα, απλά δίνω ιδέες που μου έρχονται τώρα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο cubase, μόλις γίνει στερεοφωνικά η ηχογράφηση στα κανάλια 1, 2 το κάνεις cut και paste στα κανάλια 3, 4, οπότε ελευθερώνεται το 1 και το 2 για να ηχογραφήσεις κάτι άλλο.

 

Δεν είναι εκεί το θέμα όμως...αλλά στο playback της κάρτας ήχου η οποία εμπίπτει σε βρόγχο εφόσον συνδέεται σαν είσοδος ξανά. Δεν είναι το πρόβλημα η διαχείριση των tracks του Sequencer.

 

Anyway η λύση βρέθηκε...thanks.

 

Μονοφωνικά;; γιατι άραγε;

 

2 από τα 6 synth μου έχουν mono output oπότε θέλοντας και μη...

 

Για τα υπόλοιπα μπορώ να κάνω και stereo σύνδεση αλλά στέλνοντας L/MONO και R σε 2 mono channels κάνοντας το ανάλογο panning.

 

Εχω κακές εμπειρίες απο stereo inputs που έχουν υπερβολική προενίσχυση και ευαίσθητο gain και επίσης θεωρώ καλύτερο να έχω 2 gain pots 2 σειρές 4 band equalizers και 2 faders αν και σε ορισμένες περιπτώσεις ακούγεται υπερβολικό.

 

Πάντως σε γενικές γραμμές το γεγονός οτι έγραψα οτι θα τα συνδέσω μονοφωνικά δε σημαίνει απαραίτητα οτι είμαι εναντίον του stereo...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου