Προς το περιεχόμενο

H Microsoft μας συστήνει τον... Gmail Man!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

H πιο πρόσφατη δυσφήμιση της κ. Microsoft κατά της Google, η οποία δεν μπορώ να πω πως δεν θίγει ορισμένα κακώς κείμενα... τουλάχιστον είναι χιουμοριστική. Απολαύστε:

 

Gmail Man

 

Σημείωση: ειρωνικό πως το hosting γίνεται στο Youtube (ιδιοκτησίας... Google).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εδώ "κολλάει" το "είπε ο γά'ι'δαρος τον πετεινό κεφάλα"...

 

Κατά τα άλλα,το δυστύχημα είναι πως εκατομμύρια (αφελών) ανθρώπων παγκοσμίως,έχουν την απαίτηση να βρίσκονται on-line 24/7,ενώ συγχρόνως έχουν την ψευδαίσθηση πως απολαμβάνουν του δικαιώματος της προστασίας προσωπικών δεδομένων και άλλων "ωραίων"...Είναι να γελάει κανείς με την αφέλειά τους.

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημείωση: ειρωνικό πως το hosting γίνεται στο Youtube (ιδιοκτησίας... Google).

Δουρειος ιππος  ;)

 

προσωπικα το μονο που με χαλαει στο gmail ειναι να γραφω το PS σωστα και να πρεπει να το ξαναγραψω καμια 10αρια φορες με captcha επειδη δεν μπισταει με τιποτα ;D

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ "κολλάει" το "είπε ο γά'ι'δαρος τον πετεινό κεφάλα"...

Αν και έχεις δίκιο ότι η Microsoft είναι far from innocent σε θέματα συλλογής προσωπικών δεδομένων, η Google είναι μάλλον πιο "επιθετική" σε αυτό τον τομέα και χρησιμοποιεί τα δεδομένα αυτά με πιο ανεξέλεγκτο τρόπο. Οπότε καλώς τρώει κράξιμο.

 

Το βασικό εν προκειμένω είναι ότι η Google προσφέρει εδώ και χρόνια ένα δυνατό πακέτο υπηρεσιών για corporate mail και ήδη υπάρχουν ένα σωρό πολυεθνικά μαγαζιά που έχουν προτιμήσει το πακέτο αυτό έναντι των παραδοσιακών συστημάτων (όπως τον Exchange και το Outlook της Microsoft).

Δεν ξέρω αν είναι απαραίτητα καλό αυτό, πάντως κάπως αργά το θυμήθηκε η Microsoft να χτυπήσει τις cloud-based λύσεις και τώρα θα δυσκολευτεί να ανακτήσει το χαμένο έδαφος.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Μessalion: δεν σε καταλαβαίνω...

 

@FatalV: όχι ιδιαίτερα κρύα... κάπως προπαγανδιστική ναι. Αλλά ξέρουν να χτυπούν εκεί που πονάει. Αν και μου κάνει εντύπωση η ελευθερία - ηθική και νομική - που έχουν στην δημιουργία αρνητικής διαφήμισης.

 

@S9F: το δικαίωμα στην ιδιωτικότητα και στο απόρρητο των προσωπικών μας δεδομένων είναι αναφαίρετο. Σε καμία περίπτωση δεν εξυπακούεται πως πρέπει να θεωρήσουμε απόλυτα φυσιολογική τη θυσία του κατόπιν οποιασδήποτε απαίτησης να είμαστε ονλάιν, είτε 24/7, είτε μια ώρα το εξάμηνο. Μάλιστα, υπάρχουν καταπατητές και υπέρμαχοι και στα δυο στρατόπεδα (ιδιωτικό και κρατικό), και μάχες δίνονται κάθε μέρα για αυτό.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H πιο πρόσφατη δυσφήμιση της κ. Microsoft κατά της Google, η οποία δεν μπορώ να πω πως δεν θίγει ορισμένα κακώς κείμενα... τουλάχιστον είναι χιουμοριστική. Απολαύστε:

 

 

Σημείωση: ειρωνικό πως το hosting γίνεται στο Youtube (ιδιοκτησίας... Google).

 

Ποιός είπε ότι το (πολύ) μεγάλο κεφάλαιο δεν μπορεί να τρολλάρεται μεταξύ του??

Μόνο εμάς θα τρολλάρουν???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Μessalion: δεν σε καταλαβαίνω...

φυσικα θα αναφερεσαι στο μετά κειμενο απο τον χαρακτηρισμο μου ως "δουρειο ιππο"

 

εννοω οτι εφοσον ξερω οτι το gmail δεν ειναι και οτι πιο αξιπιστο για τα προσωπικα μου δεδομενα δεν το χρησημοποιω για τιποτα παραπανω απο διαφημησεις και ανεφερα ενα προβλημα που συχνα συναντω - οτι πολλες φορες ενω βαζω το password μου σωστα,κατα εναν περιεργο λογο αυτο δεν το δεχεται με αποτελεσμα μετα απο 3 προσπαθειες να σου βγαζει να ξαναβαλεις τον κωδικο με την συμμετοχη captcha οπου και εκει δεν πετυχαινει παρα μονο μετα απο καμια 8-10 φορες...

 

επισης δεν ειναι η πρωτη φορα που η Microsoft εχει κανει κατα μετωπον επιθεση ονομαστικα και σε αλλες εταιριες - αναφορικα θυμαμαι πριν απο 2 χρονια περιπου οταν ο firefox βραβευθηκε ως ο πιο "πολυκατεβασμενος" browser τοτε ο CEO της microsoft ειχε βγει δημοσια και ειχε πει οτι το βραβειο βασιζεται σε ψεμματα γιατι οσοι κατεβασαν τον firefox χρησημοποιησαν τον internet explorer για να τον κατεβασουν

 

γενικα η Microsoft ακομα νομιζει πως ειναι παιδακι του νηπιαγωγειου και πως αμα καποιος τις κλεψει ενα μολυβι απο τα 100αδες που εχει θα πρεπει να τον χτυπησει και να τον βρισει (τουλαχιστον αυτη την εντυπωση μου δινει)

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

@FatalV: όχι ιδιαίτερα κρύα... κάπως προπαγανδιστική ναι. Αλλά ξέρουν να χτυπούν εκεί που πονάει. Αν και μου κάνει εντύπωση η ελευθερία - ηθική και νομική - που έχουν στην δημιουργία αρνητικής διαφήμισης.

 

 

Αυτό ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ το σκεφτόμουν και εγώ σε 2η φάση. Είναι αλήθεια πως αγγίζει τα όρια της απροκάλυπτης δυσφήμισης.

 

Αλλά λογικά στην Αμερική, ποιος μιλά για ελευθερία; :)

(εννοώ, πως ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ η στενή έννοια της λέξης ''ελευθερία'', είναι πέρα για πέρα ''προστατευμένη'' εκεί)

 

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοω οτι εφοσον ξερω οτι το gmail δεν ειναι και οτι πιο αξιπιστο για τα προσωπικα μου δεδομενα

 

Για να πούμε και του στραβού το δίκιο, το Gmail μπορεί να σκανάρεται από την μηχανή της Google και πιθανότατα να λογοκρίνεται όπως κάνει πχ. σε Κίνα, Ιράν κλπ. αλλά αν θυμάμαι καλά ήταν το πρώτο που εφάρμοσε κρυπτογράφηση SSL στο ευρείας απήχησης δωρεάν mail του, μετά βέβαια το περίφημο Hushmail που υπάρχει και σήμερα, και που από την αρχή (καμιά 12ριά χρόνια τώρα) το θυμάμαι να αποτελεί στόχο διώξεων επειδή δεν θυσίαζε το απόρρητό του.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου