Προς το περιεχόμενο

Προβλημε με Ενισχυτη/Ηχεια και Ρευμα ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια.Προσφατα μετακομισα και αφου εστησα τα πραγματα στον καινουριο χωρο παρατηρησα το εξης : Τα ηχεια του υπολογιστη (κατι φτωχα πλην τιμια ηχειακια που το λογοτυπο της μαρκας εχει σβηστει) οταν απλως ειναι στην πριζα,ανεξαρτητα απο το αν ο υπολογιστης ειναι ανοιχτος/κλειστος κανουν ενα εκνευριστικοτατο 'μπζζζζ'.

 

Να πω την αληθεια μου,δεν με ενοχλουσε τοσο γιατι ουτως η αλλως για αλλαγμα ειναι και φανταστηκα πως τα παιξανε.

 

Χτες ομως το απογευμα καταλαβα οτι το ΑΚΡΙΒΩΣ ιδιο πραγμα συμβαινει και με τονενισχυτη μου (Randall RG75 Plus) μονο ομως στο Gain καναλι,στο καθαρο δεν κανει αυτο το 'μπζζζ'.

 

Σκεφτηκα λοιπον με το μικρο μου το μυαλο οτι μαλλον το ρευμα πρεπει να το κανει αυτο,αλλα πως το φιαχνω???

 

Εχετε παθει εσεις τιποτα παρομοιο,και αν ναι,πως το φιαχνουμε ρε παιδες γιατι εχω αρχισει να νομιζω οτι μετακομισα σε μελισσι απο το πολυ το 'μπζζζ'.

My way...or the Highway

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεφτηκα λοιπον με το μικρο μου το μυαλο οτι μαλλον το ρευμα πρεπει να το κανει αυτο,αλλα πως το φιαχνω???

Δεν το φτιάχνεις εσύ για να μπορείς να είσαι εδώ και να συζητάμε ωραία ;D

Φωνάζεις ηλεκτρολόγο και σου ελέγχει τις φάσεις και τις γειώσεις.

 

Και ναι είναι ένα αρκετά συνηθισμένο φαινόμενο ειδικά σε παλιά ή κακοφτιαγμένα σπίτια.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το φτιάχνεις εσύ για να μπορείς να είσαι εδώ και να συζητάμε ωραία ;D

Φωνάζεις ηλεκτρολόγο και σου ελέγχει τις φάσεις και τις γειώσεις.

 

Καλα ναι,αυτο δεν το συζηταμε.

 

Το αλλο που ξεχασα να πω ειναι οτι (σχετικα με τα ηχεια) μια το κανουν,μια οχι.Εχω αρχισει και σαλταρω  >:(

My way...or the Highway

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αλλο που ξεχασα να πω ειναι οτι (σχετικα με τα ηχεια) μια το κανουν,μια οχι.Εχω αρχισει και σαλταρω  >:(

Σαφώς και μπορεί να προέρχεται από βλάβη στα ηχεία, αλλά αν μιλάμε για το ρεύμα τότε παίζει ρόλο τι έχει πάνω η γραμμή που παίρνει ρεύμα.

 

Δεν θέλω να σε τρομοκρατήσω, αλλά αν έχει έντονο πρόβλημα με γειώσεις το σπίτι (γενικά), καλό θα ήταν να μην ανοίγει ούτε ο υπολογιστής αν μιλάμε για desktop, μέχρι να έρθει ο ηλεκτρολόγος να το κοιτάξει.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαφώς και μπορεί να προέρχεται από βλάβη στα ηχεία, αλλά αν μιλάμε για το ρεύμα τότε παίζει ρόλο τι έχει πάνω η γραμμή που παίρνει ρεύμα.

 

Δεν θέλω να σε τρομοκρατήσω, αλλά αν έχει έντονο πρόβλημα με γειώσεις το σπίτι (γενικά), καλό θα ήταν να μην ανοίγει ούτε ο υπολογιστής αν μιλάμε για desktop, μέχρι να έρθει ο ηλεκτρολόγος να το κοιτάξει.

 

 

Κοιτα γενικα προβλημα δεν υπαρχει,ολα τα ηλεκρικα/ηλεκτρινικα μια χαρα δουλευουνε.Αλλα επειδη ειναι παλιο το κτηριο και δεν ξερω αν εχει ΟΛΟ γειωση η μονο συγκεκριμενα μερη (στα παλια σπιτια συνηθως βαζανε μονο στην κουζινα) θα δοκιμασω τα ηχεια και τον ενισχυτη και σε αλλα δωματια.Αμα κανουνε παντου τον ιδιο θωρθβο μαλλον θα ξυλωθω... :-\

My way...or the Highway

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν βγάλεις τα ηχειακια από τον κλειστό  υπολογιστή  εξακολουθεί να ακούγεται ο θόρυβος?, έχεις λάμπα με ρυθμιστή φωτεινότητας (dimmer) κοντά ? Οικονομικές λάμπες ? (μερικές φορές κάνουν θόρυβο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οικονομικές λάμπες ? (μερικές φορές κάνουν θόρυβο)

Οι οικονομικές λάμπες δεν κάνουν θόρυβο, τσεκαρισμένο.

Έχω μία 30W στο δωμάτιο και μία 6W σε πορτατίφ πάνω απ'τον ενισχυτή και κοντά στα μόνιτορ και δεν ακούω τίποτα σε θόρυβο.

 

Από dimmer ναι μπορεί.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν βγάλεις τα ηχειακια από τον κλειστό  υπολογιστή  εξακολουθεί να ακούγεται ο θόρυβος?, έχεις λάμπα με ρυθμιστή φωτεινότητας (dimmer) κοντά ? Οικονομικές λάμπες ? (μερικές φορές κάνουν θόρυβο)

 

Ναι ακουγεται,γι αυτο και σκεφτηκα οτι το ρευμα μαλλον την κανει τη δουλεια.Αλλα ουτε dimmer εχω ουτε λαμπεσ.

 

Μαλλον γειωση δεν εχω  :P

My way...or the Highway

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Χθές αντιμετώπισα το ίδιο θέμα με ενισχυτή και ηχεία του σπιτιού όταν είναι σε λειτουργία το κλιματιστικό.

Μόλις το κλείνω οι ενισχυτές παίζουν κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθές αντιμετώπισα το ίδιο θέμα με ενισχυτή και ηχεία του σπιτιού όταν είναι σε λειτουργία το κλιματιστικό.

Μόλις το κλείνω οι ενισχυτές παίζουν κανονικά.

 

Είναι λογικό! Το bzzz που λέμε είναι ουσιαστικά αρμονικές συχνότητες πάνω απ τα 50ΗΖ που μπαίνουν στην εγκατάσταση του σπιτιού ως θόρυβος όταν λειτουργούν φορτία(συσκευές) με switching τροφοδοτικό (a/c, κινητήρες, λάμπες φθορίου, PC, ηλεκτρονικά κλπ). Άρα κρατάμε μακριά τον ενισχυτή από αυτά και σε άλλη πρίζα οπωσδήποτε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου