Προς το περιεχόμενο

Tele partscaster project


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους και καλή χρονιά!

Σκέφτομαι να φτιάξω μια tele από την εξής

 

http://www.musicstore.de/is-bin/INTERSHOP.enfinity/WFS/MusicStore-MusicStoreShop-Site/en_EN/-/EUR/ViewProductDetail-Start;pgid=TOZgS6SfaObm00000000000000004fcHFw_c?CatalogVideo=&ProductUUID=o8XVqHzlKlUAAAESGh5_Z_G4&CatalogCategoryID=QFLVqHzlznEAAAEVHR1Wf70R&JumpTo=OfferList

 

(Jack & Danny YC-TL Natural Tele-Shape)

 

Επειδή δεν έχω ποτέ ξανακάνει κάτι τέτοιο θα ήθελα τα φώτα και την υπομονή σας!

Το τελικό configuration της κιθάρας θα θελα να έχει ώς εξής

 

1. maple neck & fretboard

2. (κατά πάσα πιθανότητα) humbucker bridge και single coil neck pups

3. tremolo (αλλά όχι floyd rose !)

4. κλειδιά που να μην ξεκουρδίζουν εύκολα λόγω του (3). By the way είναι απαραίτητο να είναι locking?

 

Γενικώς έχει κάποιος πείρα με τις συγκεκριμένες J&D ? Τί άλλο θα πρεπε να αλλάξω εκτός από τα παραπάνω για να είναι αξιοπρεπής η κιθάρα?

Έχω σκοπό να της κάνω ένα καλό βάψιμο και να γίνει (σταδιακά) η βασική μου κιθάρα οπότε δεν πάω για πειραματισμούς σε ειδικούς ήχους αλλά για κάτι καλό.

Το budget για τα mods δεν θα θελα να ξεφύγει πάνω από 300€ (χωρίς την J&D).

Οποιαδήποτε άποψη είναι ευπρόσδεκτη!

Ευχαριστώ,

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

καπου 300 ευρω θα σου βγουν τα υλικα συν 99 η κιθαρα ε?

αρα 400! ο μαστορας που θα πας να τα κανεις αυτα θα σου παρει καμια 200αρα!

γιατι θελεις να σκαψεις το σωμα για τρεμολο! κοστιζει αυτο οπως κ για την brigde θεση για να μπει ο μαγνητης! ;)

ειμαστε στα 600 πες

αντε κ το βαψιμο! καμια 300αρα θα τα σκασεις

εγω σου λεω οτι στο τελος θα εχεις δωσει κανα 1000ρικο κ το αποτελεσμα δεν θα ξερουμε εαν οντως θα ειναι ικανοποιητικο!

εγω φιλε θα περιμενα θα μαζευα μερικα ακομα κ θα επαιρνα μια κιθαρα που στανταρ θα εβγαινε πολυ καλυτερη απο μια "¨περιεργα" τροποποιημενη κιθαρα!

 

επισης μπορεις να παρεις κανα παρτ απο rockinger σιγα σιγα που ειναι κ πιο λογικες τιμες αλλα ειναι κ πιο ποιοτικα γιατι εμενα αυτη η κιθαρα(χωρις να την εχω παιξει ποτε) μου κανει πιο πολυ για τζακοκατασταση! γενικα κανε λιγο υπομονη μαζεψε μερικα λεφτα για να παρεις κατι που θα βγει καλυτερο!

 

ελπιζω να καταλαβαινεις τι θελω να πω! :)

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν ευχαριστώ για την απάντηση!

Βασικά σκεφτόμουν να βάλω single coil sized humbucker ωστε να μην χρειαστεί σκάψιμο για τον bridge μαγνήτη.

Όσον αφορά το tremolo επειδή δεν είμαι 100% σίγουρος : χρειάζονται όλα τα είδη tremolo σκάψιμο? Ακόμα και τα bigsby?

Για rockinger το σκεφτόμουν έτσι κι αλλιώς, οι τιμές τους μου φαίνονται λογικές, ειδικά εαν τα parts ανταποκρίνονται σε ποιότητα.

Καταλαβαίνω τι θες να πεις αλλά από την άλλη στο set up που ψάχνω δεν έχω βρει κάτι σε αυτήν την κατηγορία τιμών, ακόμα και πάνω από 600 € (εκτός από ebay φυσικά αλλά έχω κάποιες αμφιβολίες για την ποιότητα που θα βρω μπροστά μου - βλέπε φύκια=μεταξωτές κορδέλες ;) ).

Εαν έχεις κάτι υπόψη σου βέβαια πες μου να το ψάξω.

Και πάλι ευχαριστώ,

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες να κάνεις μια rockinger ,δες εδώ

 

www.guitars.gr

 

Θα σου κοστίσει λιγότερο απο την τιμή των υλικών που βλέπεις στο rockinger,γιατι ο Σταυρος παίρνει τα υλικά φθηνότερα λόγω μαγαζιου.

Πχ όταν έψαχνα εγώ φτιαξαμε μια κιθάρα στα χαρτια,και το κόστος υλικών είχε βγεί 800 ευρά και μου την έδινε έτοιμη,συναρμολογημένη σεταρισμένη με 700.

 

 

Πάρε ένα τηλέφωνο ή στείλε ένα mail ,θα σου βγεί γύρω στο 600 κανονικά,αντε πες με το bigsby κλπ ίσως και κανα 700..

Αλλά η κιθάρα θα είναι turbo...πολύ καλύτερη απο ότι φτιαξεις με αυτη που κοιτας.

 

Το bigsby δε θέλει σκάψιμο και ταιριάζει πολύ σε τελε,οπότε είναι ωραια ιδέα.

Και μπορεις να βάλεις ότι μαγνήτες θες,και haeusell που να στους φτιαξει στα μέτρα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 για τον Σταυρο. Ειχα φτιαξει μια strat καποτε, και ηταν τελεια συναρμολογημενη κ σεταρισμενη!

Επισης για Θεσσαλονικη, αν σκοπευεις να κανεις τροποποιησεις σε ηδη υπαρχουσα κιθαρα, τσεκαρε τον Παναγιωτη, δεν ξερω που βρισκεται  αλλα συνεργαζεται με το καταστημα Ζαχος, Ιωαννου Μιχαηλ 1, στην Ναυαρινου απεναντι απ τον Κινηματογραφο βακουρα.

;) Good luck!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλά και εμένα η επόμενη ηλεκτρική (που μαλλον θα αργήσει ,προεχει ενισχυτής πετάλια κλασσική) θα είναι μια πολύ ιδιαιτερη strat απο το Σταυρο,μια που εμπνέυστηκα το καλοκαίρι στη Βαρκελώνη βλέποντας μια κιθάρα του dylan

 

Α και για να μην είμαστε τελειως off topic,νομίζω ότι τα κλασσικά vintage κλειδια θα σε κρατήσουν αν περνάς σωστα΄τις χορδές και δε κάνεις κατάχρηση το τρέμολο...ο deadendmind που έχει παρόμοια τέλε θα ξέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι στιγμής μπορώ να πω ότι με κατατοπίσατε αρκετά!

Μήπως μπορείτε να προτείνετε κάποια κλειδιά που να ταιριάζουν σε αυτήν την περίπτωση? Γενικώς δεν προβλέπεται να καταχραστώ το τρέμολο και με τις χορδές προσέχω έτσι και αλλιώς.

Επίσης, κατά τη γνώμη σας ποια άλλα μέρη της κιθάρας εκτός από μπράτσο, tuners, μαγνήτες και γέφυρα θα πρεπε να αλλάξουν στην J&D για να μην έχω προβλήματα?

Thanks again!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν ευχαριστώ για την απάντηση!

Βασικά σκεφτόμουν να βάλω single coil sized humbucker ωστε να μην χρειαστεί σκάψιμο για τον bridge μαγνήτη.

Όσον αφορά το tremolo επειδή δεν είμαι 100% σίγουρος : χρειάζονται όλα τα είδη tremolo σκάψιμο? Ακόμα και τα bigsby?

Για rockinger το σκεφτόμουν έτσι κι αλλιώς, οι τιμές τους μου φαίνονται λογικές, ειδικά εαν τα parts ανταποκρίνονται σε ποιότητα.

Καταλαβαίνω τι θες να πεις αλλά από την άλλη στο set up που ψάχνω δεν έχω βρει κάτι σε αυτήν την κατηγορία τιμών, ακόμα και πάνω από 600 € (εκτός από ebay φυσικά αλλά έχω κάποιες αμφιβολίες για την ποιότητα που θα βρω μπροστά μου - βλέπε φύκια=μεταξωτές κορδέλες ;) ).

Εαν έχεις κάτι υπόψη σου βέβαια πες μου να το ψάξω.

Και πάλι ευχαριστώ,

 

 

για singlecoil hum δεν θες σκαψιμο! αμα βαλεις bigzby tremolo ουτε τοτε θελεις απλος το γ@μιδι κωστιζει 189euro!

κοιταξε αφου θες ενα "ιδιαιτερο" οργανο σου προτεινο αυτο που ειπε ο φιλος odis13!  γιατι πολυ απλα θα παρεις οτι πληρωσεις(ασε που προσωπικα πιστευω οτι το αποτελσμα θα ειναι πολυ καλο σε σχεση με τα φραγκα που θα δωσεις γιατι οπως εχω πει κ σε αλλο τοπικ εχω παιξει οργανα που φτιαχτηκαν απο rockinger parts με πολυ καλο Hardwear k pickups κ παιζανε ΘΕΙΚΑ!)

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. maple neck & fretboard

2. (κατά πάσα πιθανότητα) humbucker bridge και single coil neck pups

3. tremolo (αλλά όχι floyd rose !)

4. κλειδιά που να μην ξεκουρδίζουν εύκολα λόγω του (3). By the way είναι απαραίτητο να είναι locking?

 

 

Αφηνοντας εξω το βαψιμο (το οποιο κοστιζει απο τιποτα,αν το κανεις μονος σου,εως 300 ευρω (τωρα γιατι να δωσεις 300 ευρω για να βαψεις ενα σωμα των ...30 ευρω δεν μπορω να καταλαβω...) αν στο κανει μαστορας...

 

μπορεις καταρχας βαζοντας αυτο το τρεμολο (το οποιο ειναι καλυτερο απο το Bigsby κατα την ταπεινη μου γνωμη μια και οι χορδες μπαινουν πολυ ευκολα εν αντιθεση με τον εφιαλτη των Bigsby...)

 

http://www.rockinger.com/index.php?cat=WG073&product=3625C

 

και εναν οποιονδηποτε απο τους δεκαδες διπλους μαγνητες σε cassing κλασσικου τελε μαγνητη & ενα σετακι lock κλειδια (gotoh,spertzel,schaller κτλ) τα οποια βοηθανε με το Bigsby να πλησιασεις τον στοχο σου...

 

Παραπανω χρηματα για μια τετοια κιθαρα δεν θα εδινα προσωπικα,δυστυχως σε αυτα τα επιπεδα τιμων το σημαντικοτερο κομματι της κιθαρας (δηλ. το ΜΠΡΑΤΣΟ) δεν ...λεει και πολυ (και δυστυχως δεν μπορεις να εισαι σιγουρος αν καποιο ποιοτικο replacement μπρατσο ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ στο σωμα αυτο μια και οι κινεζοι πολλες φορες τις φτιαχνουν με...δικα τους templates.....)

 

Oποτε στην τελικη σου προτεινω να κανεις αυτο που σου προτεινουν και τα αλλα παιδια δηλ. ενα τηλεφωνο στο Σταυρο.... ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου