Προς το περιεχόμενο

Recording Help assistance ......


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά χαρά φίλοι μου και πάλι.

 

Θα ήθελα τη γνώμη των ειδικών σχετικά με το εξής θέμα. Είμαι drummer και έχω ένα χώρο για τη μελέτη μου - recording. Οταν θέλω να ηχογραφήσω πρέπει πάντα μα πάντα να καλώ έναν φίλο για να πατάει το record - stop στο PC για να ξεκινάει - σταματάει η εγγραφή. αυτό θα μου πείτε ότι είναι παρίγορο γιατί έχω έτσι έναν λόγο να βρίσκομαι με τους φίλους μου  ;D

 

Υπάρχει τρόπος νατο αυτοματοποιήσω αυτό για παράδειγμα ένα foot switch θα ήταν ιδανικό που να ξεκινάει και να σταματάει τη διαδικασία;

 

Υπόψην ότι ο χώρος είναι περιορισμένος και το PC ή το πληκτρολόγιο δεν μπορώ να τα έχω κοντά μου.

 

Εχετε κάτι υπόψην ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα το αφήσεις να ηχογραφεί και θα πας άνετα άνετα στα ντραμς σου να παίξεις, όταν τελιώσεις, πας στο pc ξανά, κάνεις stop, πας στην κυματομορφή και αρχίζεις το κόψιμο. Αυτό μπορείς να το κάνεις με κάποιο sequencer πχ cubase,live,κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορείς να πάρεις ένα bluetooth ποντίκι το οποίο θα παίρνεις δίπλα σου στο set?

 

Το κακό είναι ότι δεν έχω οπτική επαφή με την οθόνη για να έχω ποντίκι και πλικτρολόγιο συν του ότι δεν έχω και το χώρο να τα βάλω. Σκεφτόμουν κάτι προγραμματιζόμενο να πατάω με το πόδι για έναρξη και μετά για τέλος.

 

Για το να αφήσω να γράφει και μετα να κόψω σε θέμα μελέτης παίζει και κάπως έτσι το κάνω αλλά στην ηχογράφιση των τραγουδιών αυτό δεν παίζει γιατί μπορεί να μήν έχω αρκετό χρόνο μπροστά μου από το να πατήσω το record μέχρι να ξεκινήσει η περιοχή που θέλω να γράψω.

 

Ευχαριστώ πάντως για τις ιδέες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mε ποιο daw δουλευεις? Eγω στο live που παιζω εχω κανει assign καποια midi κουμπια και τα χρησιμοποιώ για pause,rec,play...

 

Με κατι τετοιο πιστευω πως θα κανεις την δουλειά σου...

 

http://www.behringer.com/BCN44/index.cfm?lang=eng

 

Aλλά δεν μπορώ να καταλαβω απο αυτα που λεει αν εχει μονο ροτορες ή και κουμπια...Τσεκαρε το παντως

 

 

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησημοποιώ το Sonar για DAW.

 

Το κακό είναι ότ στο site της Behringer δεν βγάζει καθόλου την Ελλάδα και αυτό μάλλον πάει πρός κατάργιση. Οπως κάνανε και με την DDX3216.

 

Κάποτε κυκλοφορούσαν midi πεταλάκια για program switching με ένα ή δύο switches. αυτό θα ήταν το ιδανικό πιστεύω αλλά όσο και να επαξα δεν βρήκα κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

αυτό: http://www.presonus.com/pr_faderport.html

νομίζω ότι θά ναι η λύση στο πρόβλημα σου...

προσφέρει πλην των άλλων και foot switch

για punch-in/out στο recording...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το να αφήσω να γράφει και μετα να κόψω σε θέμα μελέτης παίζει και κάπως έτσι το κάνω αλλά στην ηχογράφιση των τραγουδιών αυτό δεν παίζει γιατί μπορεί να μήν έχω αρκετό χρόνο μπροστά μου από το να πατήσω το record μέχρι να ξεκινήσει η περιοχή που θέλω να γράψω.

 

Μπορείς πάλι να μαρκάρεις την περιοχή στην οποία θέλεις να γράψεις (είτε αυτή είναι η αρχή ή κάποιο σημείο στη μέση του κομματιού) και να υπολογίσεις με τη βοήθεια του quantize τη χρονική απόσταση σε μέτρα του σημείου που θες να γράψεις απο τη στιγμή που θα πατήσεις το record button. Bάλε κι ενα pre-count για όσα μέτρα θες (τόσα ώστε να προλάβεις να φτάσεις μέχρι το drums σετ σου και να πάρεις και το feeling του tempo)

 

Προσοχή μην σπάσεις τίποτα!! :) :) :)

 

Φιλικά Νίκος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με το γεγονος οτι δεν βγαζει ελλαδα...

Στο site του Στολλα υπαρχει:

http://www.stollas.com/viewproduct.asp?ProductID=6403

 

Δυστυχω εριξα μια ματια και το μονο οικονομικό που βρηκα ηταν αυτό...Κοιτα 20 euro κανει εγω θα σου ελεγα να το τσιμπησεις αν σου κανει εχει καλως...αλλιώς το βαζεις διπλα απο το πληκτρολογιο σου στον υπολογιστή και το χρησιμοποιείς διαφορετικά...

 

Αλλή ιδεα που θα σου προτεινα ειναι να σκεφτεις αν χρειαζεσαι καποιο μικρο midi κλαβιέ (πληκτρο)....και να παιξεις απο εκει...ή καποια pads μια και εισαι drummer...(τπτ akai mpd ή κατι τετοιο http://www.thomann.de/gr/alesis_control_pad.htm)...

 

Διαλεξε και αγορασε... ;)

 

 

EDIT:

 

Θες να μας πεις και σε τι τιμές το ψάχνεις το controller?

 

 

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με μια γρήγορη ματιά βρήκα και το Fireone της Tascam με footswitch ποθ κανει αυτή τη δουλειά.

 

Θα δώ ποιό θα πάρω από τα δύο σε κάνα μήνα που θα υπάρχει το budget. αν και μάλλον στην Tascam τείνω για να εχω και κάρτα ήχου για το laptop.

 

Ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια.

 

Θα ποστάρω ενα τελικό post με το τί πηρα και τη συνδεσμολογία προς βοήθεια τον όποιων άλλων θέλουν να κάνου κάτι παρόμοιο.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου