Προς το περιεχόμενο

Που μπορώ να βρώ μεγάλες βάσεις τοίχου για κιθάρες?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι 3 ηλεκτρικες, 1 μπάσο, 1 ακουστική και 1 ούτι, αλλα καθόλου χώρος στο σπίτι! Στις βάσεις και στα πατώματα πιάνουν χώρο. Άρα... Πρέπει να κρεμαστούν στον τοίχο!

Έχω δει κάτι βάσεις στ στόλλα, αλλα είναι μονές! Για ένα όργανο δηλαδή. Και κάθε μία έχει 2 βίδες. Και δεν θέλω να δώσω 6*10= 60 ευρώ, ούτε να γεμίσω τον τοίχο με 12 βίδες και ούπα!  ;D

 

Έχω δει στα καταστήματα που πουλάνε κιθάρες, ότι τις κρεμάνε με συνεχόμενες βάσεις. Μονοκόματη, για πολλά όργανα. Έτσι και πιο φτηνά θα είναι, και 2-3 βίδες στ τοίχο και πιο νοικοκυρεμένα.

Δεν ξέρω όμως που να τις βρώ! Ξέρει κανείς που μπορώ να αγοράσω στην Αθήνα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Θα παρεις οσες βασεις θελεις , θα τις βιδωσεις σε μια ταβλα αναλογου μηκους

και θα κρεμασεις την ταβλα με δυο βιδες  :-\

 

καλυτερα θα ειναι να παρεις φαρδεια ταβλα και να βιδωσεις τις βασεις ζικ-ζακ

(σαν καρδιογραφημα) ωστε να μην βγει πολυ μακρια σε μηκος

...γηρασκω αει διδασκομενος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα παρεις οσες βασεις θελεις , θα τις βιδωσεις σε μια ταβλα αναλογου μηκους

και θα κρεμασεις την ταβλα με δυο βιδες  :-\

 

καλυτερα θα ειναι να παρεις φαρδεια ταβλα και να βιδωσεις τις βασεις ζικ-ζακ

(σαν καρδιογραφημα) ωστε να μην βγει πολυ μακρια σε μηκος

 

Δεν έχεις και άδικο, αλλα θα μου κοστίσει αυτό!!! 6 βάσεις + την τάβλα. Και δεν είναι ό,τι πιο κομψό! Αφού υπάρχει αυτό που ζητάω!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε νομιζω ετοιμο να σου κοστισει λιγοτερα !!!!

οπωσ σου ειπανε μια ταβλιτσα βαζεις πανω τισ βασουλες για τα οργανα και ολο μαζι το μονταρεις

στον τοιχο σου με 2 σιδερενια ουπα (8 ή 10) και καθαρησες !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή δεν το γλιτώνω το 60άρι? Δεν μου φαίνεται όμως ακριβή η λύση που έχουν στα καταστήματα που πουλάνε κιθάρες. Αμα ρωτήσω σε κανένα απο αυτά θα μου πούν το μυστικό λέτε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα και στα μαγαζιά διχάλες έχουν τοποθετημένες στη σειρά... Αυτό με την τάβλα είναι το καλύτερο.

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ''μυστικο'' ειναι ιδιοκατασκευη στον σιδερα της γειτονια σου ....αστο καλυτερα

μετα θα θελει και βαψιμο.

Με τις ταβλες θα κανεις την δουλεια σου με το μικροτερο δυνατον κοστος και εαν εισαι μερακλης , θα ειναι και πολυ ομορφο.

Εχεις 2 επιλογες ''παρουσιασης''  η πρωτη χρησιμοποιει μια ταβλα (ετοιμη , πλανισμενη, εχει το practiker η' το dys κοντα σου) περιπου 10-15 ποντους πλατος και 1,8-2 παχος , μηκος , δες ποσο θελεις . Σε αυτη βαζεις βασεις τετοιου τυπου

http://www.thomann.de/gr/km_16235.htm

Στην δευτερη επιλογη χρησιμοποιεις 2 ταβλες  , την μια κατω απο την αλλη , σε

τοση αποσταση , οση  χρειαζετε ωστε το σωμα της επανω κρεμασμενης κιθαρας

να πεφτει αναμεσα απο τα μπρατσα των δυο απο κατω κιθαρων και βεβαια ψηλοτερα απο το σωμα τους.  Σε αυτες βαζεις βασεις τετοιου τυπου

http://www.thomann.de/gr/km_16280_gitarrenwandhalter.htm

 

Φυσικα το ξυλο το περνας με βερνικη ,ειτε αχρωμο ειτε στο χρωμα που θα δενει

με τον χωρο

 

Αντε θα ειναι και με τα ''χερακια'' σου , θα το δειχνεις και στις φιλες σου και θα

λενε , πωπω τι χρυσοχερης αντρας ειναι αυτος  :D :D

...γηρασκω αει διδασκομενος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερα έχω να λένε Χρυσοψω...(ροπερύφανος) παρά χρυσοχέρης!  ;D ;D ;D

Κοιτα ο θωμάς ρε γμτ. Μέχρι κ στ κρεμαστάρια τοίχου καλύτερες τιμές έχει. Ο Στόλλας έχει κατι κρεμασταρια, τα οποία φαίνονται ψιλοάθλια και κάνουν και 10 ευρώ. Αλλα για τέτοια ποσα δεν αξίζει να πληρώσεις μεταφορικά και πιστωτικές και φασαρια για το θωμά.

 

Thanx αγαπητέ dkall. Και εγώ το βλέπω για ιδιοκατασκευή, αλλα τώρα δεν υπάρχει χρόνος για τέτοια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα θες κρεμαστάρια ,έχει ο ντουκας κάτι ωραια που κλειδώνουν και είναι και με βάση απο ξύλο για να φαινονται μέγκλα,10 ευρά ,τα βιδώνεις σε μια τάβλα και έχεις και κρεμάστρα για τις παντόφλες σου.

 

Δε ξέρω για χρυσοχέρη,πάντως το ΛΑΜΠΡΟΣΤΖΙΤΖΙ στο Λεξάριθμο βγάζει αποτέλεσμα "Χρυσουλα".No kidding.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου