Προς το περιεχόμενο

Που μπορώ να βρώ μεγάλες βάσεις τοίχου για κιθάρες?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολύ καλή ιδέα, και σίγουρα θα δείχνει και όμορφος ο τοίχος.

 

Όσον αφορά στα pros:

1. εξοικονόμηση ζωτικού χώρου.

2. όμορφη παράθεση των μουσικών οργάνων μας

3. ..................(συμπληρώστε)

μέχρι εδώ συμφωνούμε πιστεύω όλοι

 

Στα cons;;

1. Οι πιθανότητες να χτυπιούνται συνέχεια τα όργανα μεταξύ τους και στον τοίχο πόσο μεγάλες είναι;

2. Είναι σωστό να στηρίζονται τα όργανα από το headstock; Αν όχι, έχει επιπτώσεις περισσότερο σε α)bolt on, β) set-neck ή σε γ) neck-thru (όσοι έχετε...)

3. ..................(συμπληρώστε)

 

 

Υ.Γ. (καλά θα μου πείτε, "τόσο αδέξιος είσαι βρε αδερφέ μου :P", ;όχι βέβαια, αλλά αν έχεις σκοπό την μισή μέρα, κάθε μέρα, βάλε-βγάλε τα όργανα από τον τοίχο εε στατιστικά σε βάθος χρόνου, δεν θα έχουν περισσότερα χτυπήματα;

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλύτερα έχω να λένε Χρυσοψω...(ροπερύφανος) παρά χρυσοχέρης!  ;D ;D ;D

Κοιτα ο θωμάς ρε γμτ. Μέχρι κ στ κρεμαστάρια τοίχου καλύτερες τιμές έχει. Ο Στόλλας έχει κατι κρεμασταρια, τα οποία φαίνονται ψιλοάθλια και κάνουν και 10 ευρώ. Αλλα για τέτοια ποσα δεν αξίζει να πληρώσεις μεταφορικά και πιστωτικές και φασαρια για το θωμά.

 

Κι όμως αξίζει! Μόνο και μόνο για να πας στον άλλον και να του πεις "εγώ τα πήρα από εκεί στα μισά λεφτά, άμα θες κατέβαζε τιμές."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει τι να κάνουμε στιν ελλαδα που είμαστε...

 

Θεωρώ υπερβολλή το φελό! Λίγο προσοχή θέλει...  Δεν στήνομε βιτρίνα! Η σωστή λύση είναι ένα κουτί, βε κρυστάλλινη γυάλυνη βιτρίνα και φωτισμό απο κάτω. Να δείξει το όργανο ρε παιδί μου...  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες αργότερα...

Τελικά βρέθηκε λύση στο λαμπροπρόβλημα. Μιας και τα όργανα έγιναν 6 (3 ηλεκτρικές, 1 μπάσο, 1 ακουστική και 1 μπουζούκι) έψαχνα λύση στο πρόβλημα απεγνωσμένα και έπεσα πάνω σε αυτό:

 

http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?cPath=4_41_4107&products_id=2177

 

Στα λεφτά βγήκε 36 ευρώ (35 έχει στο Νάκα χωρίς μεταφορικά την διπλή βάση) οπότε σκέφτηκα να το δοκιμάσω.

 

Οι σκέψεις μου ήταν πολύ αρνητικές καθώς δεν βρήκα ούτε μια φώτο στ ιντερνετ που να έχει όργανα πάνω! Δεν μπορούσα όμως να κάνω αλλιώς καθώς είναι μόνο μια γωνία διαθέσιμη. Σκέφτηκα να την κάνω λοιπόν και ό,τι βγεί.

 

Ήρθε λοιπόν σήμερα και ομολογώ ότι ήταν μια ευχαριστη έκπληξη. Αρκετά καλή κατασκευή, τα έβαλα όλα πάνω και ούτε που γέρνει/κουνάει/τρίζει. Ιδού μερικές φώτο:

 

17092008024.jpg

17092008023.jpg

17092008022.jpg

 

Φυσικά δεν είναι όλα άψογα... Για να βγάλεις ένα όργανο απο τα κάτω πρέπει να είσαι αρκετά προσεχτικός να μην χτυπήσει το σώμα των πάνω (γι αυτό οι ηλεκτρικές πάνω που έχουν μικρότερο σώμα)

Αλλά αυτό γίνεται πολύ άνετα θυσία για το χώρο. Σε μια γωνίτσα που είχα 2 κιθάρες με μια βάση, έβαλα 6 όργανα και με την κατάληλη γιρλάντα τα χριστούγεννα γίνεται ένα πολύ καλτ χριστουγεννιάτικο δέντρο. Όσοι έχετε πολλά όργανα και λίγο χώρο σκεφτήτε το πολύ σοβαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου