Προς το περιεχόμενο

roland gr-20 help


OlvaR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

για σας παιδια προσφατα αγορασα το GR-20...αλλα θελω να κανο μια ερωτηση οσον αφορα τιν συνδεση του μεσο midi in /out  στο pc ..υπαρχει τροπος να παιξω με midi ιχους που εχω μεσα στο cubase η απο αλλα plug ins που εχω μεσα σε αφτο? και αν ναι πως γινετε? οποιαδηποτε πληροφορια ειναι χρησιμη αρα θελω να ακουσω οτιδιποτε εχετε να πειτε οσον αφορα το θεμα και το gr-20 γενικοτερα....ευχαριστω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρειαζεσαι ενα Midi interface για το PC οπως τα παρακατω:

http://www.thomann.de/gr/cat.html?gf=midi_interfaces&oa=pra

http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?cPath=2_22_2207&products_id=972

http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?cPath=2_22_2207&products_id=396

 

Αν εχεις ηδη κατι τετοιο (και το εσεις συνδεσει με το GR-20), τοτε πρεπει απλα να φτιαξεις ενα νεο

midi track στο cubase, να ορισεις ως input στο track το Midi interface σου και ως output οποιο VST plugin

εχεις φορτωσει στο rack του cubase.

 

Αυτα τα ολιγα και συνοπτικα προς το παρων, με προϋποθεση να ξερεις τα βασικα του cubase και του MIDI. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω prodmaster βασικα εχω την καρτα ηχου soundblaster x-fi elite prο που ειχε μαζι κονσολα με midi in/out αρα πιστευω θα συνδεθει εκει...θα το δοκιμασω οταν μπορεσω και θα ποσταρω να πω τι καταφερα....μια ερωτηση εσυ το εχεις συνδεσει και σου δουλευει κανονικα? γιατι ενας γνωστος μου ειχε ενα προβλημα ..μου ειπε οτι εκει που παιζει ξαφνηκα "κολαει" ο ηχος και παιζει συνεχομενα χωρις να ξεκολαει (ο ηχος, το pc kai to cubase  δουλευουν κανονικα)....ειχες καποιο προβλημα παρομοιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ειχα το GI-20.Το "κολλημα" που σου ανεφερε ο φιλος σου μπορει να οφειλεται σε συγκεκριμενο

vst Plugin ή ακομα και στο pc του.Αλλη εκδοχη ειναι να μενει καποια εντολη "note-on" στον αερα χωρις

να ακολουθειται απο "Note-off" και γι'αυτο μπορει να φταιει το GR ή απλα η ρυθμιση του sensitivity.

Μην αγχωνεσαι προκαταβολικα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον ολα οκ συνδεσα δουλευουν μια χαρα δεν ηταν οσο δυσκολο οσο το ειχα φανταστει...αλα τωρα πρεπει να φτιαξω το latency ....οποιος ξερει τι πρεπει να ρυθμησω για να χαμηλοσω το latency ας ποσταρει...ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιστεύω ότι δεν υπάρχει περίπτωση να καταφέρεις καλό latency με creative κια εγώ που έχω μια supremefx της μητρικής(είναι καινούργιο το pc μου)δεν έχω καταφέρει να πετύχω χαμηλό latency στο ableton live.Βέβαια εγώ συνδέω αρμόνιο αλλά πιστεύω ότι είναι το ίδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα δεν νομιζω πως ειναι της καρτας...δεν εχο γενικο latency αλλα μονο οταν παιζο με το roland αρα καποια ρυθμιση πιστευω ειναι ειτε μεσα απο το cubase ειτε απο το gr-20

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου