Προς το περιεχόμενο

My custom Shop Strat


marathon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

...ΘΑ το πώ αλλά μην αρχίσουμε να μαλώνουμε. Καλή η Strat αλλά δεν είναι Gibson!. Βέβαια θεωρώ το πείραμα σχεδόν τέλειο και θα προχωρήσω και σε μία Tele (με Fishman Bridge, Noiseless Vintage μαγνήτες και Bigsby B6 Vibrato Tailpiece) με ακόμα πιό επαναστατική εμφάνιση. Δουλεύω σε ένα project εκτύπωσης πάνω σε ξύλα με πολύ καλά μέχρι τώρα αποτελέσματα.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

...ΘΑ το πώ αλλά μην αρχίσουμε να μαλώνουμε. Καλή η Strat αλλά δεν είναι Gibson!.

 

ουτε κ η gibson strat! ;)

εγω γουσταρω κ τα δυο το ιδιο το καθενα για αυτο που προσφερει!

 

ασχετο αλλα σε ενα μαθημα βλεπει η μαθητρια μου την κιθαρα μια Fender strat k  μου λεει: " ρε σ τι γραφει εκει ΜΕΝΤΕΣ?" χαχαχαχαχαχα

 

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ουτε κ η gibson strat!

Δεν το λέω από τη πλευρά του όργανου (γι αυτό άλλωστε την έφτιαξα, θεωρώ τους συγκεκριμένους single coils το βασικό και ανεπανάληπτο ήχο της Strat) αλλά σαν "έπιπλο". Οι Gibson ήταν και είναι ΕΠΙΠΛΑΡΕΣ. Χαίρεσαι τα λεφτά που δίνεις. Όσο για τις Fender...είδες πήρα όλα τα original parts...δεν έχει καλύτερα και πάλι τα κουμπιά θα είναι πλαστικά το λούστρο δεν είναι το ίδιο...Επαναλαμβάνω τις κρίνω σαν ποιότητα κατασκευής.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλο το ενα και αλλο το αλλο ομως.. :)

 

Ειναι σαν να συγκρινεις ενα αυτοκινητο F1 με μια Rolls Royce & να λες οτι η Rolls Royce ειναι καλυτερη επειδη εχει δερματινα καθισματα και air condition!! :) :)

 

Αλλη φιλοσοφια εχει το ενα οργανο (παναπλη επαναστατικη/φουτουριστικη κατασκευη και η μοναδικη κιθαρα που εκτιθεται στο μουσειο μοντερνας τεχνης στη Νεα Υορκη) και αλλο το αλλο (απλα η μεταφορα της παραδοσιακης τεχνικης κατασκευης archtop κιθαρων σε solid body κιθαρες) ;)

 

Η μεγαλοφυϊα του Leo ηταν ακριβως αυτη εφηύρε μια modular bolt on κιθαρα η οποια αλλαξε μεχρι και την ιστορια της μουσικης (χωρις τις solid body κιθαρες που πρωτος μαζικα εβγαλε στην αγορα απλα το ροκ δεν θα υπηρχε...(δεν ηταν βεβαια αυτος που πρωτοφτιαξε solid body κιθαρα αλλα ο Adolf Rickenbacker)

 

Δεν εισαι βεβαια ο πρωτος που προσεχει την ..διαφορετικοτητα της κατασκευης του Fender ,οταν πρωτοβγηκαν οι κιθαρες του στην αγορα ολοι τις κοροϊδευαν και τις ..φωναζαν "toilet seats with necks"... :)

 

Η ιστορια ομως απεδειξε οτι η δικη του κατασκευη θα γινονταν συνωνυμο της ηλεκτρικης κιθαρας για τον περισσοτερο κοσμο (ζητα απο ενα 3χρονο παιδακι να σου ζωγραφισει μια ηλεκτρικη κιθαρα και κατι σαν strat θα σου φτιαξει! :))

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Sf δεν διαφωνώ καθόλου μαζί σου (περιγράφω απλά το συναίσθημα που προκαλεί μια Strat σε κάποιο που μιά ζωή παίζει με Gibson)...ο τύπος έφτιαξε το απόλυτο συναρμολογούμενο...πάω τώρα να φτιάξω και για μια κακάσχημη Tele...τι μαγνήτες προτείνεις για ένα κλασικό, "βλάχικο" ήχο του Τέξας?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Του Nashville εννοεις... :)

 

Οποιονδηποτε κλασσικο low output μαγνητη ΜΕ BASEPLATE...(ετσι θα μπορεις να βγαλεις ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ηχο θες και οχι μονο "βλαχικο") μακρια απο "καυτους" μαγνητες απλα δεν κανουν για tele.

 

οι καλυτεροι φτηνοι ειναι οι GFS

μεσαιας κατηγοριας οι Fender 52 ri & oι DIMARZIO Twang King

ακριβοι οι Lindy Fralin,Lollar,Voodoo ,Hausel & Seymour Duncan Antiquity

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι σαν να συγκρινεις ενα αυτοκινητο F1 με μια Rolls Royce & να λες οτι η Rolls Royce ειναι καλυτερη επειδη εχει δερματινα καθισματα και air condition!! :) :)

 

Aκριβως..........η αντιπαραβολη ταιριαζει απολυτα.....................

 

 

 

 

και φυσικα δεν υπαρχει αμφιβολια οτι καλυτερο αυτοκινητο ειναι η F1  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

bluezlick αυτο που λες δεν ειναι τιποτα.εμενα που ηρθε στο μαγαζι ενα παληκαρακι κ μου λεει ειχα παρει απο σας μια ηλεκτρακουστικη sevendays...σκεφτομαι κ εγω τι μου λεει τωρα αυτος κ γυρναει κ μου κανει,να το γραφει επανω σε εκεινον τον ενισχυτη και μου δειχνει το logo της φεντερ...

fender k agios o theos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι καλυτεροι φτηνοι ειναι οι GFS

μεσαιας κατηγοριας οι Fender 52 ri & oι DIMARZIO Twang King

ακριβοι οι Lindy Fralin,Lollar,Voodoo ,Hausel & Seymour Duncan Antiquity

 

Strat-wise, επαιξα με GFS και τους βρηκα ...τραγικους  :o

Ενα "πεπλο" χαμηλομεσαιων πασπαλισμενο με εναν "αφρο" απο πριμα για σαλτσα... Με drive ο "αφρος" υπερτονιζεται και νιωθεις οτι καπου στο δωματιο πεταει μια μυγα...  ;D  ;D  ;D

 

ΟΚ, για φθηνοι ειναι ...τελειοι, αλλα το φθηνο το πληρωνεις ακριβο τελικα (γιατι θα καταλαβεις συντομα οτι δε σου κανουν κ θα ξαναπαρεις αλλους της προκοπης...)

 

Τουναντιον, οι Lollar (tweed) τους οποιους και εχω (...), τους βρισκω super.

Οχι επειδη υποστηριζω την επενδυση μου... Απλα ειναι πολυ καλοι μαγνητες!

 

Οι Fralin (vintage hot/real 54's/blues special) δεν με συγκινησαν ιδιαιτερα, πaρολο που ειναι πολυ καλοι ηχητικα.

Απλα δεν τους βρηκα τοοοσο ξεχωριστους. (για μενα)

Και τους επαιξα σε διαφορους συνδυασμους σωματων/μανικιων.

 

Και οι Antiquities ειναι ωραιοτατοι. (και απ'οτι εχω ακουσει σε tele ειναι super)

 

Αυτα επαναλαμβανω ισχυουν για strat και ειναι ΚΑΘΑΡΑ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΕΣ γνωμες. Απλα πιστευω οτι οι αναλογιες τηρουνται εν μερει και στην ...γηραια κυρια (tele), οσον αφορα στην ΠΟΙΟΤΗΤΑ/τιμη κατα κυριο λογο.

 

Ηχητικα, οτι σε βολευει ειναι το καλυτερο και μην ακους κανεναν...

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

bluezlick αυτο που λες δεν ειναι τιποτα.εμενα που ηρθε στο μαγαζι ενα παληκαρακι κ μου λεει ειχα παρει απο σας μια ηλεκτρακουστικη sevendays...σκεφτομαι κ εγω τι μου λεει τωρα αυτος κ γυρναει κ μου κανει,να το γραφει επανω σε εκεινον τον ενισχυτη και μου δειχνει το logo της φεντερ...

 

εδω που τα λεμε δεν ειχε και αδικο το παιδι...

 

οι fender ειναι για να τις παιζεις 24 hours a day, 7 days a week....  ;D  ;D  ;D

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου