Προς το περιεχόμενο

M-audio Firewire 410


KOTS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σου,

 

Δεν εχω ασχοληθεί με την εν λόγω κάρτα αλλά κρίνοντας απο την τιμή της λίγο φθηνότερα σου βγαίνει η FireOne της Tacam.

 

Ελπίζω να βοήθησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι εξαιρετικη καρτα ηχου και οι προενισχυτες της απιστευτα καλοι για την τιμη της ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δουλευω nuendo και γενικα θα αποκτησω και αλλα 2 συνθ τουλαχιστον στο μελλον. Προφανως θα χρειαστω κονσολα ετσι?

 

Γενικα εχει τη δυνατοτητα απο πλευρα ποιοτητας ηχου να κανει ενα κομματι να στεκεται καλα διπλα σε αλλες καλες παραγωγες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δουλευω nuendo και γενικα θα αποκτησω και αλλα 2 συνθ τουλαχιστον στο μελλον. Προφανως θα χρειαστω κονσολα ετσι?

 

γιατι δεν ξαχνεις κατι με περισσοτερες εισοδους?

κεραυνοπουλο εν δραση!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει υπόψην και αυτό:

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=7783.0

 

Ελπίζω βέβαια να μην πετύχεις σε ελαττωματικό μοντέλο.

Γενικά σε εγγραφή είναι αρκετά ποιοτική. Οι προενισχυτές της είναι μεν

αξιόλογοι αλλά όχι και απίστευτοι σε σχέση με την τιμή της. Είναι

όμως πολύ ισορρπημένοι σε όλο το φάσμα. Αυτή είναι η δικιά μου

προσωπική άποψη.

 

Σε αναπαραγωγή νομίζω ότι για τα χρήματά της είναι πραγματικά απίστευτη. ;D

 

Πάντως όλοι ξεκινάμε από μια κάρτα με ενσωματωμένους προενισχυτές και καταλήγουμε

στο να πάρουμε ξεχωριστή προενίσχυση η οποία δεν είναι και κατ' ανάγκη πολύ πιο ακριβή συνολικά.

Για παράδειγμα ο Tube Pre της Presonus που είναι στα 100+ ευρώ αν και μονοκάναλος

έχει πολύ καλύτερο ήχο από αυτούς της m-audio (Έχω και δείγμα αν θέλετε να ακούσετε και εσείς..!).

 

Ψάξε δηλαδή αν μπορείς να πληρώσεις λίγο παραπάνω και να πάρεις μια πιο φθηνή κάρτα και

έναν καλό εξωτερικό προενισχυτή. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια η καρτα ειναι ηδη αγορασμενη. Απλα ηθελα και τη γνωμη σας για να διασταυρωσω τις καλες γνωμες που μου ειπαν. Απλα προφανως -ξαναρωταω- θα πρεπει να παρω κονσολα? 

 

εχει παρα πολλα outputs αυτη η καρτα. Που χρησιμευουν ολα αυτα τοσα πολλα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια η καρτα ειναι ηδη αγορασμενη. Απλα ηθελα και τη γνωμη σας για να διασταυρωσω τις καλες γνωμες που μου ειπαν. Απλα προφανως -ξαναρωταω- θα πρεπει να παρω κονσολα? 

 

εχει παρα πολλα outputs αυτη η καρτα. Που χρησιμευουν ολα αυτα τοσα πολλα?

 

Συνήθως δύο θα χρησιμοποιείς μιας και το πιο πιθανό είναι να κάνεις στερεοφωνικές μίξεις.

Τώρα τα παραπάνω κανάλια μπορούν να χρησιμοποιηθούν τόσο σε surround μίξη (5.1 πχ)

καθώς και σε home cinema αφού θα μπορείς να τροφοδοτείς είτε τον πολυκάναλο ενισχυτή

και μετά τα κλασσικά hifi ηχεία σου, είτε 5.1 αυτοενισχυόμενα ηχεία για να έχεις

το πολυκάναλο ήχο ταινιών ;)

 

Από εκεί και πέρα μπορούν να σου φανούνε χρήσιμες σε ένα live όπου κάθε έξοδο μπορείς

να στέλνεις πχ σε μόνιτορ ηχειάκι δίπλα σου, άλλες δύο στην κονσόλα του PA κτλ. Γενικά πολλές

χρήσεις ανάλογα με την φαντασία του καθενός και τις ανάγκες του...

 

Τώρα στο ερώτημά σου αν θέλεις κονσόλα, αν θέλεις να ηχογραφείς ταυτόχορνα πάνω από δύο

κανάλια τότε ναι, θέλεις κονσόλα. Μετά βέβαια όπως έκανες την μίξη στην κονσόλα έτσι θα παραμένει

ηχογραφημένη και δεν θα μπορείς να την πειράξεις (εντάσεις για κάθε κανάλι, εφέ κτλ..).

 

Πραγματικά εύχομαι να έχεις πετύχει μη προβληματικό μοντέλο και να την ευχαριστηθείς!

Έχει εξαιρετικά σταθερούς drivers και το hardware panel της την καθιστά ιδιαίτερα εύχριστη

σε σχέση πχ με το software panel της emu 1212m που έχω τώρα.

 

Καλές εγγραφές!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου