Προς το περιεχόμενο

JBL EON 15 G2 (Peaks)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε όλους

 

Ανοίγω το συγκεκριμένο θέμα το οποίο απευθύνεται σε χρήστες των ηχείων που αναφέρονται στον τίτλο ή ακόμα και σε χρήστες που αντιμετωπίζουν το πρόβλημα που περιγράφω ακολούθως με άλλα αυτοενισχυόμενα ηχεία.

 

Το πρόβλημα είναι οτι σε τυχαία χρονικά διαστήματα τα ηχεία βγάζουν τον κλασσικό ήχο peakαρίσματος.

Αυτό συμβαίνει είτε με το ανοιγοκλείσιμο κάποιας ηλεκτρικής συσκευής ή διακόπτη για τα φώτα.

 

Αρκετές μάλιστα φορές συμβαίνει χωρίς κάποιον προφανή λόγο.

 

Στο ανοιγοκλείσιμο των φώτων ή κάποιας συσκευής το peak δεν είναι τόσο μεγάλο αλλά έχουν υπάρξει φορές (εκείνες που λέγαμε χωρίς προφανή λόγο) που το peak είναι τεράστιο και σου δίνει και μια γερή δόση τρομάρας-ξαφνιάσματος!!

 

Επίσης όταν ανοίγω διακόπτη που ελέγχει φωτιστικό φθορισμού ο θόρυβος είναι μεν μικρότερης έντασης αλλα διαρκεί περισσότερο και συγκεκριμένα μέχρι η διάταξη της λάμπας φθορισμού να ολοκληρώσει την εκκένωση (αποπνικτικό πηνίο-starter-κυκλοφορία αερίου).

 

Γνωρίζω άλλους 4 κατόχους των συγκεκριμένων ηχείων που αντιμετωπίζουν παρόμοια προβλήματα.

 

Να πω οτι πέρα απο μουσικός είμαι και ηλεκτρολόγος μηχανικός και θα ήθελα να εμβαθύνουμε λίγο. Ο χώρος που τα έχω συνδεδεμένα έχει τριφασική παροχή 3x35 + Oυδέτερος + Γείωση αλλά όπως γνωρίζετε σε αστικά κέντρα η γείωση σε σπίτια δεκαετίας 80 και πριν δεν γινόταν ανεξάρτητα σε χάλκινη ράβδο αλλά στο δίκτυο ύδρευσης.

 

Ακούω τα σχόλιά σας και το συζητάμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης να αναφέρω οτι φίλος ηχολήπτης μου είπε οτι αντιμετωπίζει σε δουλειές του τέτοια προβλήματα με JBL.

 

Ισχύει κάτι τέτοιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο τρόπος που έχω στημένο το set up μου είναι : Oργανα και έξοδος κάρτας ήχου στο mixer, main του mixer στα 2 ηχεία και 2 sub outs του μίκτη στην είσοδο της κάρτας ήχου.

 

Προσπαθώντας να απομονώσω το πρόβλημα σύνδεσα τα ηχεία με όλους τους δυνατούς τρόπους.

 

1.Κάρτα ήχου κατευθείαν στα ηχεία παρακάμπτοντας το μίκτη μήπως και το πρόβλημα είναι στις προενισχύσεις.

2.Όργανα πάνω στα ηχεία κατευθείαν

 

Δεν υπήρχε καμία αλλαγή. Το πρόβλημα παρέμενε ως έχει άρα ολος ο εξοπλισμός μου (όργανα, μίκτης, κάρτα ήχου, και καλώδια τα οποία φτιάξαμε και ελέγξαμε μετρώντας τα με επαγγελματία στο είδος) είναι ok.

 

Εκανα ακόμα και το εξής. Απσύνδεσα τα xlr καλώδια που έρχονται απο το μίκτη και ανοιξα τα ηχεία χωρίς να παίρνουν σήμα απο πουθενά.

 

Ακόμα και σε αυτήν την περίπτωση με το ανοιγοκλείσιμο διακοπτών που βρίσκονται στη γραμμή απο την οποία παίρνουν τα ηχεία έχω αιχμές και πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εκανα ακόμα και το εξής. Απσύνδεσα τα xlr καλώδια που έρχονται απο το μίκτη και ανοιξα τα ηχεία χωρίς να παίρνουν σήμα απο πουθενά.

 

Ακόμα και σε αυτήν την περίπτωση με το ανοιγοκλείσιμο διακοπτών που βρίσκονται στη γραμμή απο την οποία παίρνουν τα ηχεία έχω αιχμές και πάλι.

 

Γεια σου Νικο και χρονια καλα.

 

Η αποψη μου ειναι οτι το προβλημα οφειλεται στο τροφοδοτικο τους μια και με βαση αυτα που εκανες

εχεις πραγματικα απομονωσει τα ηχεια απο το υπολοιπο συστημα.

Σε ολες τις παλαιοτερες εφαρμογες ενα βαρυ και ακριβο εξαρτημα αναλαμβανε την πρωτογεννη προσαρμογη

της τροφοδοσιας.Ο υπεροχος μετασχηματισταρας που ομως παραλληλα λειτουργουσε και ως πολυ καλο

φιλτρο ως προς τα spark ark κλπ. Σημερα αυτο απουσιαζει και ενω τα συγχρονα τροφοδοτικα εχουν λυσει

πολλα προβληματα εξομαλυνσης και σταθεροποιησης των παραγομενων τασεων εχουν αφησει ανοικτο το

δρομο προς τα φαινομενα που αναφερεις.

Απο την αλλη σε οτι αφορα τις γειωσεις γνωριζεις πολυ καλα τη συμπεριφορα των βρογχων γειωσεων

οπως το γεγονος οτι η υπαρξη της γειωσης εχει να κανει με την προστασια και οχι με την ως φιλτρο λειτουργια.

 

Προτεινω λοιπον να κανεις μια δοκιμη παρεμβαλοντας εναν μετ/στη x1 (220/220) στα.. (ποσα τραβανε τα JBL?..

150..-200?..) βαλε εσυ 250w και χωρις γη.

 

Κανε τη δοκιμη σου και τα ξαναλεμε

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αδερφε απο τον τροπο που περιγραφεις το προβλημα μαλλον εχεις προβλημα γειωσης...κι εγω ηλεκτρολογος ειμαι  :P

 

Ειχα προβλημα βομβου με εναν ενισχυτη 120 W καποτε και το ελυσα με τον εξης απλο τροπο .......Πηρα τον δραπανο κι εκανα μια τρυπα στον τοιχο διπλα ακριβως απο την πριζα που τροφοδοτουσα τον ενισχυτη....εβαλα χαλκινο ουπα και μια πολυ μακρυα βιδα στην οποια προσαρμοσα με ακροδεκτη 2,5 καλωδιο γειωσης ...το οποιο μετα ενωσα με την γειωση της πριζας...ο βομβος εξαφανιστηκε τελειως.

 

Αν δεν λυθει κι ετσι το προβλημα μπορει το προβλημα να ειναι εσωτερικα μεσα στα ηχεια ...να μην κανει καλη επαφη καποια γειωση ή να εχει οξειδωθει.

 

Αν θελεις δοκιμασε να τεσταρεις τα ηχεια σε καποια ηλεκτρικη εγκατασταση με ρευματοδοτες ισχυος (δηλαδη σε καποιο επαγγελματικο μαγαζι με μηχανηματα ισχυος, πχ σιδερωτηριο,μαγειριο, κλπ) ...αν στο παρουσιαζει και σε εκεινους τους ρευματοδοτες , σου προτεινω να πας σε καποιον ειδικο ετσι ωστε να λυθει το προβλημα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

Θέλω να αναφέρω το γεγονός οτι εγώ και οι γνωστοί μου που έγραψα παραπάνω πήραμε τα ηχεία στα τέλη Νοεμβρίου. Είναι καινούρια και εφόσον το πρόβλημα υπάρχει σε όλα τα ηχεία μου φαίνεται κάπως παράξενο εως αδύνατο να υπάρχει αστοχία τροφοδοτικού σε όλα. Σε δεύτερη φάση νομίζω οτι τα τροφοδοτικά τους (που είναι εσωτερικά--τα ηχεία συνδέονται με απλό τριπολικό καλώδιο) διαθέτουν απο μόνα τους αυτομετασχηματιστή (220/220)σαν αυτόν που προτείνει ο φίλος digisilence. H ονομαστική ισχύς που αποδίδει το κάθε ηχείο είναι 400W RMS αλλά αυτό δεν έχει να κάνει με την ισχύ που καταναλώνει απο το δίκτυο την οποία ο κατασκευαστής δυστυχώς δεν αναφέρει. Τα ηχεία βέβαια διαθέτουν και διατάξεις προστασίας σε περίπτωση υπερτασης και υπερφόρτισης αλλά δεν ξέρω αν πρόκειται για optocouplers ή άλλα παρόμοια κυκλώματα. Σε γενικές γραμμές μου φαίνεται αδιανόητο ένα ηχείο των 700€ να έχει τόση προχειρότητα κατασκευαστικά όσον αφορά το τροφοδοτικό του. Πόσο μάλιστα εφόσον έχει σχεδιαστεί και για PA καταστάσεις που δεν επικρατούν και οι ιδανικές συνθήκες παροχής πόσο μάλλον σταθερότητας τάσης

 

Όσον αφορά αυτό που λέει ο chorrer είναι σαν να πήρε έναν κλάδο γείωσης απο την πρίζα του και να την "φύτεψε" στον τοίχο. Παρόλο που έλυσε το πρόβλημα του δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να γίνει αυτό. Όπως έγραψα και παραπάνω τα ηχεία είναι καινούρια και δεν νομίζω να εχουν οξειδωθεί σε όλα (6 στον αριθμό) οι επαφές γείωσης. Επίσης όλοι οι ρευματοδότες στoυς οποίους τέσταρα τα ηχεία στο σπίτι μου είναι ρευματοδότες ισχύος, 16Α

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Δεν ειπα για αστοχια. Δεν ειπα αυτομετασχηματιστη (δεν ειναι το ιδιο) Δεν εχουν μετασχηματιστη

Μπορεις να βγαλεις 400w με καταναλωση 175w :o :o

Eκανα ψαχουλεμα και σου επισυναπτω τα spec

 

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Δεν ειπα για αστοχια. Δεν ειπα αυτομετασχηματιστη (δεν ειναι το ιδιο) Δεν εχουν μετασχηματιστη

 

Όσον αφορά τον αυτομετασχηματιστή έχεις απόλυτο δίκιο...(μ@λ@κί@ μου που το ανέφερα ως αυτομετασχηματιστή εκ παραδρομής αλλά εννοούσα αυτό που εννοούσες κι εσύ δηλαδή 1:1)

 

Πως είσαι σίγουρος οτι δεν έχουν μετασχηματιστή 1:1 μέσα?

 

Μπορεις να βγαλεις 400w με καταναλωση 175w :o :o

 

Και μένα μου φάνηκε περίεργο αλλά προφανώς δεν πρόκειται για ισχύ με την ίδια αναφορά σύγκρισης. Δες και μόνος σου οτι στα specs αναφέρεται Amplifier Power LF 300W και Amplifier Power HF 100W σύνολο 400W δηλαδή.

 

Σε γενικές γραμμές αυτό που θέλω να πω είναι οτι τα ηχεία είναι μάλλον απίθανο να έχουν πρόβλημα. Οπως προανέφερα και τα 6 παρουσιάζουν αυτή τη συμπεριφορά. Όσο για τα earth loops νομίζω οτι αυτά δεν ευθύνονται για τα peaks (αιχμές) αλλά για hum συνεχή θόρυβο (φύσημα κτλ).΄

 

Και επίσης earthloops δημιουργούνται όταν συνδέεις πάνω απο μια γειωμένες συσκευές στο ίδιο κύκλωμα audio. Αν έφταιγαν τα earthloops δεν θα λυνόταν το πρόβλημα όταν δοκίμασα με το ηχείο συνδεδεμένο μόνο του χωρίς να οδηγείται απο κανένα σήμα?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα watt ... τι να πω. Υποψιαζομαι μπαρουφα. Τωρα βεβαια θα μου πεις JBL... οπως και να εχει ζηταει 175.

Παμε στο προβλημα.

Σε καμια περιπτωση δεν λεω οτι το τροφοδοτικο εχει σφαλμα. Προσπαθω να σου εξηγησω τον λογο για τον

οποιο ΟΛΑ τα συγχρονα παλμοτροφοδοτικα ειναι πιο ευαισθητα απο τα συμβατικα στα προβληματα

της παροχης. Οσο για τα ''earth loops'' θες να φανταστω οτι εχεις αλλη γραμμη γειωσεως για την ηλ κουζινα

τον φουρνο μικροκυματων, το ψυγειο και δεν ξερω ποσες αλλες συσκευες εχουν γη και ειναι πανω στο ιδιο καλωδιο?

Συγκεντρσοουυυ.... ;) ;)

 

 

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου