Προς το περιεχόμενο

JBL EON 15 G2 (Peaks)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν είναι μπαρούφα τα Watt...

 

Aναφέρονται σε αυτό που "πιο ελεύθερα" λένε στην πιάτσα "Μουσικά ή Ηχητικά Watt" και αναφέρεται στο ηχείο. Αλλιώς θα είχαμε λύσει το ενεργειακό.

 

Για τα earth loops ξαναλέω οτι ναι μεν επηρεάζουν αλλά σε AUDIO εφαρμογή ο βρόγχος επηρεάζει πρακτικά όταν παραπάνω απο 2 ΑUDIO συσκευές συνδέονται μαζί. (Πχ κονσόλα με αυτοενισχυόμενο ή deck με ενισχυτή κ.ο.κ). Τόνισα το AUDIO σε παραπάνω post

 

Δεν λέμε κάτι διαφορετικό αν και το πρόβλημα δεν οφείλεται σε earth loop. Δεν έχω hum/noise αλλά αιχμές.

 

Συγκεντρωμένος είμαι... :) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης παρατήρησα και κάτι άλλο που το περιγράφω ακολούθως. Δεν νομίζω οτι σχετίζεται με τις αιχμές αλλά ίσως δώσει παραπάνω στοιχεία.

 

Λοιπόν απο την κονσόλα (main out) ξεκινούν 2 xlr τα οποία καταλήγουν φυσικά στα 2 ηχεία.

 

Το Right καλώδιο είναι 5m ενώ το Left είναι 15m. To μεν Right καλώδιο φτάνει στο ηχείο εκμεταλλευόμενο σχεδόν όλο το μήκος του αφήνοντας 80cm "μπόσικα"

 

Το δε Left xlr είναι 15 μέτρα. Το ηχείο στο οποίο καταλήγει απέχει τη διπλάσια απόσταση απο την κονσόλα απο αυτήν που απέχει το Right ηχείο. Ακόμα κι έτσι όμως το μήκος των 15m του καλωδίου φτάνει και περισσεύει. Να πω επίσης οτι το xlr που πάει στο Left ηχείο αναχωρεί απο την κονσόλα και μπάινει σε εξωτερικό κανάλι (ΜΟΝΟ ΤΟΥ) το οποίο έχω κολλήσει στον τοίχο και φτάνει μέχρι το ηχείο.Στη συνέχεια βγαίνει απο το κανάλι και δίνει στο ηχείο (κρατώντας βέβαια γύρω στα 70-80 cm "μπόσικα" για μικρές μετακινήσεις του ηχείου.) Με αυτόν τον τρόπο απο τα 15m του καλωδίου τα 9m είναι μέσα στο κανάλι, τα 1,6m είναι "μπόσικα" (εκτός καναλιού 80cm για το ηχείο και 80cm για την κονσόλα) και τα υπόλοιπα 4,4m τα έχω κάνει κουλούρα, τα έχω δέσει με ταινία και βρίσκονται πίσω απο το έπιπλό-stand της κονσόλας για να μην επικρατεί ο γνωστός χαμός με τα καλώδια. Σημειώνω εδώ επειδή δεν το ανέφερα παραπάνω οτι το Right καλώδιο xlr δεν πάει μέσω εξωτερικού καναλιού στo Right ηχείο και ούτε γίνεται κουλούρα πουθενά διότι είναι ακριβώς όσο πρέπει.

 

Αφού περιέγραψα τη διαδρομή σας παραθέτω παρακάτω τι γίνεται με το Left ηχείο που παίρνει απο το μακρύ καλώδιο xlr. Θα περιγράψω τι γίνεται σε τρεις καταστάσεις όσο πιο αναλυτικά γίνεται για να έχετε ξεκάθαρη εικόνα.

 

1η Κατάσταση:

Left XLR και Right XLR συνδεδεμένα. Κονσόλα ΟΝ και ηχεία (Left και Right) ON.

Παρατήρηση: Όλα λειτουργούν ok ακόμα και στη μέγιστη ένταση.

 

2η Κατάσταση:

Left XLR και Right XLR συνδεδεμένα. Κονσόλα OFF και ηχεία (Left και Right) ON.

Παρατήρηση: To Right ηχείο λειτουργεί μια χαρά. Το Left ηχείο εμφανίζει συνεχή θόρυβο απο τη μέση ένταση και πάνω. Υπενθυμίζω η κονσόλα είναι OFF.

 

3η Κατάσταση:

Left XLR μη συνδεδεμένο και Right XLR συνδεδεμένο ή μη συνδεδεμένο (Δεν πάιζει ρόλο). Κονσόλα OFF ή ON (Δεν παίζει ρόλο εφόσον το Left xlr δεν είναι συνδεδεμένο στο ηχείο)

και ηχεία (Left και Right) ON.

Παρατήρηση: Και τα 2 ηχεία δεν εμφανίζουν καθόλου θόρυβο ακόμα και στη μέγιστη ένταση όπως ήταν φυσικά αναμενόμενο.

 

Αυτό που με προβληματίζει είναι γιατι παίρνω θόρυβο στο Left ηχείο όταν έχω το xlr μεν συνδεδεμένο αλλά η κονσόλα είναι κλειστή και γιατί όταν ανοίγω την κονσόλα ο θόρυβος εξαφανίζεται!! Θα μου πείτε..."ok που είναι το πρόβλημα αφού πάντα δουλεύεις με την κονσόλα ON άρα δεν έχεις θόρυβο" αλλά ρωτάω γιατί είναι απορίας άξιο.

 

Να συμπληρώσω οτι έκανα και τράμπα τα ηχεία για να δω αν ο θόρυβος ήταν λόγω του ηχείου αλλά διαπίστωσα οτι όποιο ηχείο πάρει απο το Left xlr εμφανίζει θόρυβο όταν η κονσόλα είναι OFF ενώ κανένα απο τα 2 δεν εμφανίζει θόρυβο αν πάρει απο το Right xlr.

 

Πριν κάνω οποιαδήποτε αλλαγή θα ήθελα να ρωτήσω τη γνώμη σας γιατί το πρόβλημα του συνεχή θορύβου εμφανίζεται μόνο όταν η κονσόλα είναι κλειστή αφενός και γιατί μόνο στο Left ηχείο αφετέρου.

 

Μήπως έχει να κάνει με το γεγονός οτι το Left xlr έχει ένα μέρος του τυλιγμένο σε κουλούρα?

Θέλω πριν δοκιμάσω να κάνω οτιδήποτε να έχει μια λογική εξήγηση. Έβαλα κανάλια και συμμάζεψα το χώρο για να έχω όσο το δυνατό πιο νοικοκυρεμένο το setup μου και μόνο που σκέφτομαι οτι πρέπει να αλλάξω πάλι το καλώδιο με πιάνει κάτι...Ο σκοπός μου ήταν να έχω σταθερές συνδέσεις στο σπίτι και κάθε φορά που θέλω τα ηχεία ή την κονσόλα για έξω να τα αποσυνδέω, και να παίρνω μόνο τις συσκευές μαζί μου έχοντας άλλα καλώδια παροχής και signal για έξω. Καταλαβαίνετε λοιπόν γιατί δεν θέλω να κάνω πάλι μετακομίσεις πριν να έχω μια λογική εξήγηση ή προσέγγιση.

 

Kαμία ιδέα για το τι μπορεί να φταίει?

 

Ευχαριστώ Προκαταβολικά

 

Νίκος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου