Προς το περιεχόμενο

H πρωτη μου Stratocaster...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χθες, η "πρωτη" μου ειχε ...γενεθλια!    :o

 

Συμπληρωσε 17 χρονια στην κατοχη μου (την καημενη!)

 

Τοτε, ηταν μια American Standard του 1990. Δυστυχως δεν εχω φωτογραφιες απο την εντελως αρχικη της μορφη (τοτε δεν ειχε ...photobucket)

 

Εχω ομως μεταγενεστερες, αφοτου εχω περασει το σετ των Texas Specials, αλλα παλι οχι με ολοκληρη την κιθαρα...

 

Neckjoint.jpg

 

Bridge.jpg

 

Pots.jpg

 

Headstock.jpg

 

Neckplatemirror.jpg

 

Τα χρονια περασαν... και ηρθε το alder σωμα του Warmoth (εξ'ου και alderbody...)

 

Refret, vintage tuners / string trees, bone nut και να:

 

With_alderB.jpg

 

Μετα, ξανασυναρμολογηθηκε στο παλιο σωμα (poplar) αλλα με vintage bridge (Fender+Callaham), Warmoth pickguard, Seymour Duncan SSL-1 και RS ηλεκτρικα. Εβγαλα το satin απο το μανικι και μπηκε Nitro και spaghetti decals...

 

Εβγαλα κι ενα κιλο μπογια απο το bathtub route και η κιθαρα ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΘΗΚΕ!!!

 

Θυμαμαι, εσπαζα κομματια Poly με παχος οσο δυο πενες heavy μαζι ! ! ! :o :o :o

 

Α ρε μαζικη παραγωγη!....

 

 

Και εν τελει εγινε ετσι:

 

Black_mpl2.jpg

 

Black_mpl1.jpg

 

 

Σε καποια φαση, της περασα δοκιμαστικα το μανικι της Warmoth με το brazilian fretboard...

 

Blackbraz.jpg

 

 

Τι εχει τραβηξει η κακομοιρα στα χερια μου, δε λεγεται... (απο απειρα setup και μετατροπες)

 

Αλλα τωρα, 17 χρονια μετα, ειναι στην καλυτερη της παικτικη (και αισθητικη κατ'εμε) φαση!

 

Οπως και να το κανουμε, ο χρονος αφηνει "κατι" στα οργανα...  ;)

 

Aν δεν ειχε κι αυτο το λεπτο και 9.5" radius μανικι...

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 35
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

.....μου θυμισες την δικια μου πρωτη στρατ της ιδιας περιπου περιοδου (93) η οποια παρα τα swimming pool routing ,  ta veneer στο σωμα (ηταν sunburst), και την ταλαιπωρια στην οποια την υπεβαλλα στα πρωτα πετρινα κιθαριστικα μου χρονια  ;D ;D ηταν μια παρα πολυ καλη κιθαρα.......δυστυχως σε μια κριση G.A.S προ 2 μηνων και αφου με υπηρετησε επι 15 συναπτα ετη επωληθη...........

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραια κιθαρα... Το flame στο 2ο μανικι ειναι αψογο! Θελω κ εγω..!

:D

 

για τέηκ ε κλόουσερ λούκ...   ;D

 

White_rw2.jpg

 

Head_back.jpg

 

Plate.jpg

 

Αν και δεν τρελαινομαι για flame μανικια, αυτο ειναι οντως εντυπωσιακο.

 

Ειναι "δωρο" του ιδιου του Paul Warmoth επειδη ενα που ειχα παραγγειλει τοτε αργησε απελπιστικα και τελικα αποδειχτηκε οτι ειχε γινει λαθος, οποτε με "αποζημιωσαν" μ'αυτο εδω. Ειναι ΑΑΑ q/sawn flame maple με Brazilian R/W, 6105 και boatneck profile. Φυσικα total vintage...

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.....μου θυμισες την δικια μου πρωτη στρατ της ιδιας περιπου περιοδου (93) η οποια παρα τα swimming pool routing ,  ta veneer στο σωμα (ηταν sunburst), και την ταλαιπωρια στην οποια την υπεβαλλα στα πρωτα πετρινα κιθαριστικα μου χρονια  ;D ;D ηταν μια παρα πολυ καλη κιθαρα.......δυστυχως σε μια κριση G.A.S προ 2 μηνων και αφου με υπηρετησε επι 15 συναπτα ετη επωληθη...........

 

η δικια μου δεν προκειται να πωληθει γιατι εχει μεγαλη συναισθηματικη αξια...

 

αλλα παιζει και πολυ καλα πλεον. (παλια ηταν λιγο χαλια εδω που τα λεμε...)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγκινητικό  :'( :'( :'(

 

το'χουν αυτο τα παλια οργανα...    ;)

 

Κολυκλα είναι...

 

Και είναι και... συνομήλική μου!!! :D

 

χεχε.... μη μου λες τετοια γιατι συνειδητοποιω καποια πραματα....  ;D

 

Ωραία κιθαριά.επίσης και ο ενισχυτής ο fender πίσω πολυ αλήτης μου φαίνεται..

 

εχει κι αυτος πολλα στην "καμπουρα" του, αν και στα χερια μου ...μαλλον ξεκουραζεται...  ;D

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιο πραμα να πειρματατίζεσαι με τις μετατροπές.... Αυτο εχουμε πάιδες να κανουμε, οι γκομενες αλλάζουν χρωμα μαλλιών συνεχώς και δεν τους αρέσει ποτέ. Εμείς βγάζουμε το άχτι μας στις μετατροπές....Μονο που αυτές εχουν ενα κεφάλι, ενω εμείς συνεχώς και περισσότερς κιθάρες.... ;) ;) ;) Πάντως η πρώτη κιθάρα δεν δίνεται με τίποτα, ειναι συλλεκτικό κομμάτι. Εγω την εχω δανείσει στο μικρό μου ξαδερφάκι να μπει στα κόλπα αλλά θα την πάρω πίσω. Μια squier strat ειναι, με απαράδεκτο μανίκι που σκεβρώνει συνεχώς τιποτα σπουδαίο αλλα την αγαπώ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου