Προς το περιεχόμενο

Talkbox και μικρόφωνο


kontras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

να ρωτησω και εγω κατι επειδη ψηνομαι να παρω ενα τωρα.

 

με το rocktron banshee δεν θα χρειαστω να εχω δευτερο ενισχυτη και δουλευει απλα σαν πεταλακι? δηλαδη το παταω και παιζω κατευθιαν?

και αμα το βαλω τελευταιο στην σειρα απο τα πεταλια μου θα μπορω να του βαλω και εφε?

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δες και αυτό που δεν χρειάζεται σωλήνα. Συνδέται το μικρόφωνο επάνω σε αυτό και στέλνει το σήμα ή στον ενισχυτή ή στο PA.

Πολύ καλό ηχητικά και επιπλέον έχει και άλλα "κολπάκια" για φωνή

 

 

Μπορείς να το βρείς μόνο μεταχειρισμένο πλέον,γιατί το έχει καταργήσει η Digitech

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα Talking box είναι, και η χρήση του ακριβώς ίδια,απλά  ο τύπος στο video δεν το χειρίζεται καλά.(ήταν τυχαία η επιλογή του video απλά για να δείς το μηχάνημα) Δες κάποιο άλλο που ακούγεται καλύτερα.

 

Στη χρήση (ειδικά σε live) είναι πιο πρακτικό απ'οτι αυτά με το σωλήνα,και δεν απαιτεί ιδιαίτερο στήσιμο,δεν βάζεις πλαστικό σωλήνα (γεμάτο μύκητες) στο στομα σου, γιατι κυριολεκτικά πρέπει να βάλεις το σωλήνα στο στόμα σου και να σχηματίσεις τις λέξεις,ενώ στο digitech απλά μιλάς στο μικρόφωνο και όταν είναι απενεργοποιημένο το εφφέ τραγουδάς κανονικά.

 

Εγώ σ'αυτά με το σωλήνα χρησιμοποιούσα 2 μικρόφωνα,ένα για το talking και ενα άλλο για τραγούδι,γιατί θέλει δικές του ρυθμίσεις για ν'ακουστεί. Με  το Digitech έχω γλυτώσει όλα αυτά τα μπερδέματα.

 

Τώρα αν θες οπωσδήποτε με σωλήνα.....περι ορεξεως...  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αααααααααα  ;D

 

ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες!

εχεις γενικα να μου δωσεις καποιος συνβουλες γενικα για τα Talk box?

ποιο ειχες?

ποιο μικροφωνο χρησιμοποιουσες και πως το ρυθμιζες?

ειναι ευκολο οσο φαινεται στην χρηση(το παραδοσιακο με τον σωληνα)?

 

γενικα δωσμου τα φωτα σου!  ;D

ευχαριστω πολυ!

 

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν είμαι σε θέση να δίνω συμβουλές,μπορώ να σου πώ όμως τη γνώμη μου και την όποια εμπειρία έχω χρησιμοποιώντας τα.

 

Τώρα χρησιμοποιώ το talking του Axe-Fx, πριν πάρω το Axe-Fx χρησιμοποιούσα το Digitech (αν και πιο σπάνια,ακόμη το χρησιμοποιώ), και πριν πάρω το Digitech, χρησιμοποιούσα το Dunlop (Heil) και ελάχιστες φορές χρησιμοποίησα το Danelectro "Free speech" (εντελώς χάλια).

 

Πρακτικά μιλώντας,

το talking  του Axe-Fx μ'εξυπηρετεί γιατί  δεν χρειάζεται τίποτε άλλο απ'το να φτιάξω ένα preset,δεν χρειάζεται μικρόφωνο αφου είναι auto,το ακούω απ'τον ενισχυτή μου, δεν με απασχολεί απ'το να παίζω κιθάρα.

 

Μειονέκτημα ότι ακούγονται μόνο προκαθορισμένα  φωνήεντα.

 

Μην νομίζεις όμως ότι στα κλασσικά talking box μπορείς να σχηματίσεις όλες τις λέξεις αφου έχεις σωλήνα μέσα στο στόμα που εμποδίζει να το κάνεις και καταλήγεις τις περισσότερες φορές να σχηματίζεις μόνο φωνήεντα.(οτι κάνει το Axe-Fx δηλαδή)

 

Επιπλέον είναι μπελαλίδικα αφού,

 

A/ απαιτούν δικό τους ηχητικό σύστημα αν θες ν'ακούγεται σωστα, με μια εναλλακτική λύση συμβιβαστική όμως, να συνδεθείς απ'ευθείας PA, με ότι καλό ή κακό έχει αυτό στους χώρους που παίζεις

 

B/ Για λόγους υγιεινής πρέπει να φροντίζεις το σωλήνα μετά απο κάθε χρήση (πλύσιμο μέσα-έξω,αποθήκευση)

 

Μικρόφωνο χρησιμοποιούσα SM 57,ενισχυτή ακουστικής κιθάρας Unico, και μετά στο PA

 

 

 

Το καλύτερο για μένα όπως ήδη εχω πεί απο αυτά που χρησιμοποιούσα είναι το Talker της Digitech, γιατί δεν χρειαζεται σωλήνα (έτσι έχεις δυνατότητα να πείς οποια λέξη θέλεις = ελευθερία),

 

δεν χρειάζεται αν τραγουδάς 2ο μικρόφωνο,γιατί όταν κάνεις bypass το εφφέ το μικροφωνο λειτουργεί σε normal status,

 

δεν χρειάζεται δικό του ηχητικό σύστημα αφου οταν είναι ενεργοποιημένο το εφφέ,μπορείς να το στείλεις ταυτόχρονα, στον ενισχυτή σου για ν'ακούς εσύ,και PA για ν'ακούει ο κόσμος

 

το μέγεθός του σου επιτρέπει να το εντάξεις στο pedalboard  σου αν έχεις (θέλει όμως δική του τροφοδοσία), σε σειρά με άλλα πετάλια δεν αλλοιώνει τον ήχο (είναι true bypass)

 

Σχετικά με τις ρυθμίσεις δεν έχω να σου πω κάτι ιδιαίτερο, είναι ανάλογα τα μηχανήματα που θα τα συνδέσεις, λίγο περισσότερο gain στο μικρόφωνο αν χρησιμοποιείς σωλήνα,

 

να σου πω οτι λειτουργούν καλυτερα με boost πριν ή overdrive ήχους ( με καθαρό ήχο είναι πιο αδύναμο το εφφέ και όχι τόσο ευκρινές)

 

να σχηματίζεις όσο γίνεται πιο απλές λέξεις και σχετικά αργά για να μπορεί το μηχάνημα να τις αποδώσει καθαρά

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Καλησπέρα παιδιά κι από μένα, δυόμισι χρόνια μετά την τελευταία απάντηση, και καμιά πενταετία μετά το άνοιγμα του thread!! ;D

 

Επειδή με ενδιαφέρει κι εμένα, ας συνοψίσουμε:

- Dunlop Heil Talk Box (χωρίς προενίσχυση, πρέπει να περάσει από ενισχυτή)

- MXR M 222 Talkbox (νομίζω ΜΕ δική του προενίσχυση;)

- Rocktron Banshee Talkbox (δική του προενίσχυση)

- Digitech Talker (no tube, έχει προενίσχυση; δε βγαίνει πια - μόνο μεταχειρισμένο βρίσκεται)

- Danelectro DTB-1 Free Speech (ψιλοχάλια απ'ό,τι είπε κάποιος φίλος)

- S.Talker (προενίσχυση;)

 

Τα είπα σωστά μέχρι εδώ;;!!

 

Αν ναι, οι πιο ειδήμονες τι προτείνετε απ'όλα αυτά; Σχέση ποιότητας/τιμής κλπ κλπ;;

Επίσης: Επειδή κάτι κάπου διάβασα περί "μέταλ ήχου" για το Roctron, πώς είναι δυνατόν να ειδικεύεται σε πιο σκληρό ή σε πιο μαλακό ήχο το κάθε πετάλι, τη στιγμή που ουσιαστικά ό,τι του παίξεις βγάζει;;!!

 

Θενξ προκαταβολικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Τι έγινε ρε παιδιά; Οκτώβρης κοντεύει, ακόμα στις παραλίες είστε; Γυρίστε επιτέλους να με φωτίσετε! Μ'έχει πιάσει καούρα για talkbox!!

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk - now Free

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου