Προς το περιεχόμενο

Telecaster - δίλημμα


spy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kι εγώ προσανατολίζομαι από παλαιότερη πρότασή σου σε Antiquity, αλλά πρόσφατα άκουσα και κάτι άλλο.... Kinman τους λένε και μου άρεσαν κι αυτοί πολύ.... οπότε βλέπουμε

 

 

Οι αγαπημενοι μου μονοι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 87
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κι εγώ σε strat τους άκουσα.... αλλά δεν θέλω να πατήσω καμμιά φλούδα..... στην Tele....

Εξάλλου η γνώμη του SF για μένα μετράει....

 

Πάντως καλύτερους μαγνήτες μονούς από τους επετειακούς της LACE δεν έχω ακούσει κι ας έχω βάλει σχεδόν τα πάντα σε Strat.

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για noiseless tele μαγνητη  καλυτερα να παρεις αυτους www.billlawrence.com ειναι κατα την ταπεινη μου γνωμη κλασεις ανωτεροι των Kinman & κανουν και το 1/3 των χρηματων .....

 

+137 ;D

 

Από όταν έβαλα τον Keystone στην Tele 50s μου δεν μπορώ να παίξω με άλλη κιθάρα* :):)

 

 

ΥΓ: Spy ΚΙ ΑΛΛΑ f-holes θες? ;)

 

*Ναι ναι είμαι υπερβολικός αλλά πράγματι ο Keystone ΣΚΟΤΩΝΕΙ!!!!!!!

 

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Παντως κακα τα ψεμματα αν ο μαγνητης δεν ειναι πραγματικα μονος αυθεντικο ηχο τελε δεν βγαζεις.....

 

 

Ποιος ειναι δηλ ο ''αυθεντικος'' ηχος ΤΕΛΕ ? 

Κυκλοφορουν  60 χρονια  , 150.000 κιθαρες με 150.000 διαφορετικους μαγνητες  , που παιζουν σε 150.000 διαφορετικους

ενισχυτες  ,  ποιος αυθεντικος και ποιος γιαλαντζι ??

 

Παρεπιπτoντως και στις 2 ΤΕΛΕ μου εχω Kinman οπου οχι μονο παιζουν καλυτερα απο τους οριτζιναλ  αλλα εχω ....και ηχο στο neck !!

...γηρασκω αει διδασκομενος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαπιστώνω με λύπη μου ότι από την τωρινή - μικρή - συλλογή μου από κιθάρες λείπει απελπιστικά μία Telecaster.

 

Το ίδιο αισθανόμουνα και εγω πρίν απο δυό μήνες και κατάληξα να πάρω μια Baja Tele. Είναι ουσιαστικά η μοναδική tele που έχω παίξει για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα απο μια δοκιμή σε μαγαζί.

 

Εχει πάρα πολύ ωραίο ήχο, που δεν ξέρω αν είναι ο κλασικός τελε, αλλα εμένα μου αρέσει όπως είναι. Περασε βέβαια λίγος καιρός να ξεπεράσω το κόλλημά μου με τον strat ήχο  :o

Επίσης εχει ένα εξαιρετικά βολικό και ξεκούραστο μπράτσο.

Και η τιμή ήταν μια χαρά.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενας ειναι ο αυθεντικος ηχος της tele,αυτος που θελουν οσοι παιζουν με κλασσικες μονοπηνιακιες τελε απο τοτε που ηταν..βρεφη (εγω π.χ) :) :)

 

Για μενα αυτον τον ηχο μονο μαγνητες του τυπου 50s,60s & 70s (δηλ. ΜΟΝΟΙ.με χαμηλο output και BASEPLATE ) τον βγαζουν (απλα απο εκει και περα αλλαζει ο ηχος μεταξυ των δεκαετιων οποτε εχουμε να κανουμε επιλογη απο 3 κλασσικες δεκαετιες)...στα δικα μου αυτια που εχουν συνηθισει ..αιωνες τωρα αυτον τον ηχο κανενας "hum canceling" μαγνητης δεν μου ακουγεται ''σωστα" (ωραιος μπορει να ειναι "σωστος" δεν ειναι αν καταλαβαινεις τι θες να σου πω...)

 

Απο εκει και περα περι ορεξεως κολοκυθοπιττα,εδω υπαρχουν ανθρωποι που ΕΠΕΣΤΡΕΨΑΝ στον dealer stratocaster γιατι ειχε...βζζζζζζ στις θεσεις 1,3 & 5.... :) :)

 

Εχει πάρα πολύ ωραίο ήχο, που δεν ξέρω αν είναι ο κλασικός τελε

 

πιο κλασσικος δεν γινεται. ;)

 

αλλα εχω ....και ηχο στο neck !!

 

ΤΙ???????????Εχει νεκ μαγνητη η τελεκαστερ???? :) :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχουν ανθρωποι που ΕΠΕΣΤΡΕΨΑΝ στον dealer stratocaster γιατι ειχε...βζζζζζζ στις θεσεις 1,3 & 5.... :) :)

 

 

αίσχος!!! βββζζζζζ στις 1-3-5???????!!!!!  ;D ;D ;D :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΥΓ: Spy ΚΙ ΑΛΛΑ f-holes θες? ;)

 

Έχω μόνο 4. Πολλά είναι; Και επαναλαμβάνω, αν η Μπάχα-Τέλε διατίθετο και σε άλλα χρώματα, θα μπορούσα να ζήσω χωρίς αλλο ένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H δικια μου παντως (τραυματικη) εμπειρια ηταν το απιστευτο βζζζζζζ

που εβγαζε ο (low outpout) υποτιθετε αρκετα καλος  52 Reis , χωρις

να αναφερω τις νυχτεριδες και αραχνες που μαζευτηκαν εξω απο το

παραθυρο με αποτελεσμα να παιζω με το tone στο ....3  και ολα αυτα βεβαια σε ''καθαρους'' ενισχυτες .

Εαν αυτος ειναι ο ''σωστος''  ηχος ,  μαλλον  λαθος ψωνισα  , ευτυχως  οι Kinman ισοροπησαν τα πραγματα ....

...γηρασκω αει διδασκομενος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μόνο 4. Πολλά είναι; Και επαναλαμβάνω, αν η Μπάχα-Τέλε διατίθετο και σε άλλα χρώματα, θα μπορούσα να ζήσω χωρίς αλλο ένα.

 

Εγώ θα σου πρότεινα πάντως να πάρεις σαν πρώτη Tele (γιατί σίγουρα θα θες κι άλλη μετά ;D) μια καρα-tele και όχι Thinline...

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου