Προς το περιεχόμενο

Telecaster - δίλημμα


spy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το see through finish παρεα με το double binding και το μεταλλικο top του τριθεσιου μου δημιουργουν ενα αισθημα ολοκληρωσης.... :D...(οριστε ,παραμιλαω παλι!  ::) )...σε καλο σου deadendmind νυχτιατικα!! ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 87
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Οι μεξικανικες Thinline  ειναι εξαιρετικες κιθαρες (αφου βεβαια οπωσδηποτε αλλαξεις τους απαραδεκτους μαγνητες τους)

 

Μπορεις ευκολα να τις βρεις στο ebay ή σε αμερικανικα gear forums  γυρω στα 500 δολλαρια μεταχειρισμενες...  ;)

 

Βεβαια θα συμφωνησω με τον Dead οτι η καλυτερη λυση ειναι αυτη που προτεινει...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τα σχόλια. Παρότι έχω αντιληφθεί εδώ και καιρό ότι με partscaster μπορεί κανείς να κάνει θαύματα, θέλω να αποφύγω το υπερβολικό ψάξιμο/ψείρισμα και τις μεγάλες αναμονές οπότε θα περιοριστώ σε κιθάρες του εμπορίου. Το κόλλημα με την 69 thinline προέρχεται από το εκπληκτικό κατά τη γνώμη μου natural finish και την αδυναμία που έχω από μικρό παιδί στις f-holes. Επίσης είχα παίξει παλιότερα με μία 72 Thinline MIJ η οποία με ενθουσίασε από πλευράς playability (βέβαια δύσκολα θα έλεγα τη συγκεκριμένη κιθάρα Telecaster... :P)

 

Από τα σχόλια εδώ συμπεραίνω ότι οι μαγνήτες της 69 Thinline μάλλον θα χρειαστούν αλλαγή. Superfunk, έχεις να προτείνεις κάποιο καλό set; Προτεραιότητά μου είναι ο καθαρός ήχος - τον οποίο θα προτιμούσα κάπως πιο "ζεστό" από τον συνηθισμένο ήχο της Tele.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω πως οι μαγνητες Haussel σε συνδυασμο με τους Bare Knuckle  ειναι οι 2 boutique κατασκευαστες μαγνητων με το καλυτερο value for money και με εκπληκτικο αποτελεσμα. Επισης εχω μια ιδιαιτερη συμπαθεια στον Lollar αλλα αυτου πρεπει...να του τα σταξεις! ;D

 

συμφωνω, αλλα μην ξεχνατε και τον Jim Wagner (WCR) http://www.wcrguitar.com/

 

φα-ντα-στι-κοι humbuckers (για τους παλαι ποτε singles του, δε λεμε....)

 

εχω τους crossroads (dead on PAF!!!) καθαροι και αερατοι, οχι μπουκωμενοι και "ασηκωτοι" σαν μερικους μερικους....

 

Αλλα ο Jim γενικως ειναι πολυ δεκτικος τυπος και πολυ συνεργασιμος. Αν του ζητησεις κατι ιδιαιτερο, λογικα θα το κανει.

Δεν ειναι τζαμπα, αλλα ουτε και "φωτια". (τουλαχιστον τοτε που ειχα παρει εγω...)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι κι αλλοιως οι thinline εχουν πιο "ζεστο" ηχο και λιγοτερα μεσαια απο τις solid body.

 

Οποτε με ενα κλασσικο low output set θα εισαι οκ.Εχω προτεινει κατα καιρους καποια σετ αναλογα με το βαλαντιο του καθενος τσεκαρε μεσω του search. ;)

 

Ενα ακομα εξαιρετικο feature των μεξικανικων thinline ειναι το παχυ,ανετο μπρατσο τους.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες κατι standard, aυτα που εχω να σου προτεινω απο μαγνητες:

-50's ηχος, μαζεμενος και σχετικα κομπρεσαρισμενος, με πολυ γλυκα μπασσομεσαια: Haussel Broadcaster set

-70's ηχος, staggered poles, ποιο αερινος ηχος, λιγοτερο κομπρεσσαρισμενος, πολυ γλυκα πριμα:

Haussel 70's tele set.

-Aλητικος ηχος, βρωμια και twang οσο δεν παει, για rolling stones καταστασεις: Bare Knuckle Brown Sugar set (πραγματικα αυτο το σετακι τα σπαει)

 

Μιλαω για τους μαγνητες με τους οποιους εχω προσωπικη εμπειρια, οχι απο reviews φιλους κτλ.. Εχω ακουσει και ενα γαματο σετ lollar αλλα δεν ειχα ποτε στις κιθαρες μου τετοιους μαγνητες οποτε...δεν μπορω να σε βοηθησω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες κατι standard, aυτα που εχω να σου προτεινω απο μαγνητες:

-50's ηχος, μαζεμενος και σχετικα κομπρεσαρισμενος, με πολυ γλυκα μπασσομεσαια: Haussel Broadcaster set

 

Πράγματι, η ιδέα μίας 69 thinline (natural πάντα) με vintageοειδείς μαγνήτες από το θείο Harry με ενθουσιάζει (παρεμπιπτόντως, ένα σετάκι big mag του εν λόγω κυρίου ...ανέστησε μία πεθαμένη MIJ Stratocaster που είχα). Οπότε, απουσία καλύτερης πρότασης - για Fender και για τα συγκεκριμένα λεφτά/γούστα -, μάλλον προς τα εκεί θα κινηθώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλές αγορές spy.Είτε έτοιμη είτε φτιαχτη...

 

Άσχετο αλλά την thinline 72 την έπαιξα και την σκάλισα λίγο γενικώς πέρυσι που την είχε ένας φίλος.Δεν μπορώ να πώ οτι μου άρεσε τπτ πάνω της εκτός απο το f-hole :P.

 

Ο ζούπερφάνκ κάτι ξέρει για τους μαγνήτες των μεξικάνικων κατασκευών.

 

Σαν σκέψη πάντως κοίτα το θέμα του να την κάνεις μόνος σου γιατί αυτή η φωτό που είδα απο τον deadendmind μου άλλαξε τα φώτα και τη γνώμη για τα φεντεροκατασκευάσματα.Μπορούν τελικά να γίνουν ωραιούτσικα με λίγο μεράκι ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι κι αλλοιως οι thinline εχουν πιο "ζεστο" ηχο και λιγοτερα μεσαια απο τις solid body.

 

Οποτε με ενα κλασσικο low output set θα εισαι οκ.Εχω προτεινει κατα καιρους καποια σετ αναλογα με το βαλαντιο του καθενος τσεκαρε μεσω του search. ;)

 

Ενα ακομα εξαιρετικο feature των μεξικανικων thinline ειναι το παχυ,ανετο μπρατσο τους.

 

Kι εγώ προσανατολίζομαι από παλαιότερη πρότασή σου σε Antiquity, αλλά πρόσφατα άκουσα και κάτι άλλο.... Kinman τους λένε και μου άρεσαν κι αυτοί πολύ.... οπότε βλέπουμε

 

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπρρρρρρ...μακρια απο εμας τα hum canceling  κατασκευασματα αυτα :) προσφατα εβαλα ενα σετ στην τελε ενος φιλου μου και κοντεψε να με δειρει λογω του φρικτου ηχου τους,τους αλλαξα παραυτα με ενα σετ antiquities και η κιθαρα ξαναεγινε tele....(αντιθετα ενα σετακι strat που ειχα ακουσει δεν ηταν καθολου ασχημο για hum canceling style βεβαια....)

 

Για noiseless tele μαγνητη  καλυτερα να παρεις αυτους www.billlawrence.com ειναι κατα την ταπεινη μου γνωμη κλασεις ανωτεροι των Kinman & κανουν και το 1/3 των χρηματων .....

 

Παντως κακα τα ψεμματα αν ο μαγνητης δεν ειναι πραγματικα μονος αυθεντικο ηχο τελε δεν βγαζεις.....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου