Προς το περιεχόμενο

buzz feiden or no buzz feiden???


panka

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η διαφορά του Εarvana ακούγεται και σε ακκόρντα πιο κάτω από το 12 (σε μένα, τουλάχιστον...) Δεν το έχω βάλει σε δικές μου αλλά θα μπει σε μια ηλεκτρική μου σε 1-2 μήνες. (Βέβαια, ας μην πιάσουμε την συζήτηση για το τι ακούω και τι όχι γιατί νιώθω κάπως άβολα. Ας υποθέσουμε ότι έχω μια εντύπωση ότι έχω τρομερή ευαισθησία.)

αν θελεις πες μου μερικες πληροφοριες.

που το δοκιμασες?ποιος τεχνητης το εγκατεστησε?απο που θα το αγορασεις?πως σου φανηκε η αισθηση της ταστιερα?κατι διαφορετικο?

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το Earvana το είχαν μερικές κιθάρες σε ένα μαγαζί που ειχα πάει περίπου πριν από 2 χρόνια. Ήταν ήδη εγκατεστημένο. Oταν το παραγγείλω θα το δώσω σε τεχνίτη της εμπιστοσύνης μου. Θα το προμηθευτώ από το ίδιο το σάιτ, https://www.earvana.com/ , --> Products.

 

To πρόβλημα το είχα καταλάβει εδώ και πολύ καιρό, γιατί σχεδόν ποτέ δεν με ικανοποιούσε το κούρδισμα με το κουρδιστήρι. Σε κιθάρες που ήταν ήδη καλά σεταρισμένες (οπότε δεν υπήρχε πρόβλημα από εκεί) ήθελα να ακούγεται τέλεια στο δικό μου αυτί, όμως συνήθως πάντα έβρισκα ατέλειες στη σχέση της Ρε με την Σι και την ψηλή Μι. Οι ατέλειες αυτές υπήρχαν και πιο πάνω αλλά ειδικά στα πρώτα τάστα.

 

Κάποιος είχε ποστάρει ένα βιντεάκι από το YouTube με τον Vai να λέει για εκείνες τις τρελές ταστιέρες με μεταβλητά τάστα (που μοιάζουν σαν να τις σχεδίασε μεθυσμένος). Eίναι αυτό εδώ, και μιλάει για αυτές στο 7:35 και μετά:

 

http://www.youtube.com/watch?v=CYQrpkoDktE

 

Όταν το πρωτοείδα μαζί με την εξήγησή του, μου'ρθε μια αποκάλυψη, ένα ταράκουλο, μια ανατριχίλα βρε παιδί μου!!! Βέβαια, εννοείται ότι δεν θα προχωρήσω σε τόσο δραστικά (και εξαιρετικά αντιαισθητικά) μέτρα γιατί το Earvana έκανε πάρα πολύ καλή δουλειά, και είναι πολύ απλό στην τοποθέτησή του, στην τυχόν μελλοντική αφαίρεσή του και στο concept (σε αντίθεση με το Βuzz Feiten).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως η Tom Anderson μου με Buzz Feiten ακουγεται περισσοτερο "in tune" απο οποαδηποτε αλλη κιθαρα εχω - αλλα οχι "in perfect tune" γιατι η κιθαρα δεν κουρδιζεται τελεια (ας οψεται η διαφορα των οκταβων μεταξυ τους!!!) :) :) :)

 

Τωρα αν ο φιλος δεν την αισθανεται "ανετη" σε lead παιξιματα....ε αυτο κι αν ειναι πρωτακουστο...θα ηθελα να μας πει πως αισθανεται την ταστιερα...μηπως πιο βαρια?!!!...ελεος!!!...δεν επηρεαζεται το playability απο ενα τετοιο συστημα!!!  ;D

 

Ειχα επισης την τυχη και την τιμη να παιξω και με μια κιθαρα (ενος μεγαλου παιχτη) με "fret wave" tuning  και πρεπει να ομολογησω οτι ηταν πολυ κοντα στο perfect tune...παρα το αντιαισθητικο των πρωτων ταστων... :) :) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Ειχα επισης την τυχη και την τιμη να παιξω και με μια κιθαρα (ενος μεγαλου παιχτη) με "fret wave" tuning  και πρεπει να ομολογησω οτι ηταν πολυ κοντα στο perfect tune...παρα το αντιαισθητικο των πρωτων ταστων... :) :) :)

να ρωτησω κατι?εφοσον τα ταστα δεν ειναι ισια πως ειναι δυνατον να μην φαλταρει οταν κανουμε bends?

(μιλαω για το συστημα που εχει ο vai)

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Ειχα επισης την τυχη και την τιμη να παιξω και με μια κιθαρα (ενος μεγαλου παιχτη) με "fret wave" tuning  και πρεπει να ομολογησω οτι ηταν πολυ κοντα στο perfect tune...παρα το αντιαισθητικο των πρωτων ταστων... :) :) :)

να ρωτησω κατι?εφοσον τα ταστα δεν ειναι ισια πως ειναι δυνατον να μην φαλταρει οταν κανουμε bends?

(μιλαω για το συστημα που εχει ο vai)

 

Τα 2 πρωτα ταστα ειναι καμπυλωτα - ετσι δεν επηρεαζει τα bends γιατι δεν κανουμε bends τοσο πανω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εκτός αυτού.... στα bends "οδηγούμε" τη δύναμη που βάζουμε με βάση το αυτί μας προκειμένου να πετύχουμε το συγκεκριμένο διάστημα του bend. Αν είναι "σταβό" το τάστο, απλά θα χρειαστεί να "τραβήξουμε" λίγο λιγότερο (ή λίγο περισσότερο)  :)

(Αναφέρομαι σε αυτές που έχουν καμπύλα τάστα και πιο χαμηλά στην ταστιέρα)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(Αναφέρομαι σε αυτές που έχουν καμπύλα τάστα και πιο χαμηλά στην ταστιέρα)

 

Οουυυπς!!!αυτο δεν το χω δει!!! πιο χαμηλα? δλδ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο οτι ειδα στο βιντεο καποια ταστα (ειδικα τα πρωτα 5) εχουν σχεδον σχημα V

οποτε ειναι λογικο νομιζω πως οταν κανεις bend πχ ενος τονου λογικα θα φαλτσαρει...η τουλαχιστον θελει πολυ προσπαθεια για να συνηθισει κανεις

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

(Αναφέρομαι σε αυτές που έχουν καμπύλα τάστα και πιο χαμηλά στην ταστιέρα)

 

Οουυυπς!!!αυτο δεν το χω δει!!! πιο χαμηλα? δλδ?

Π.χ. δες εδώ http://www.noiz.gr/index.php?topic=152792.0

 

Δεν έχω πιάσει ποτέ κιθάρα που να μην είναι ίσια τα τάστα, αλλά πιστεύω ότι μεγαλύτερο πρόβλημα θα είχα να παίξω γρήγορα* παρά στα bends.

 

Σε σχέση με τα bends, εννοώ ότι αν -για παράδειγμα- θέλεις να τραβήξεις έναν τόνο πάνω, θα συνεχίσεις να τραβάς μέχρι το αυτί σου να σου πει ότι είναι ΟΚ (το διάστημα) ανεξαρτήτως του αν το τάστο έχει "φύγει" πίσω ή μπροστά. Προφανώς, θα χρειαστεί να τραβήξεις τη χορδή σε διαφορετικό βαθμό από ότι με ένα ίσιο τάστο, αλλά το αυτί είναι αυτό που δεν θα επιτρέψει στο bend να φαλτσάρει. 

 

 

(*Όσο γρήγορα παίζω εγώ εν πάσει περιπτώσει. )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου