Προς το περιεχόμενο

Fender Mexican Strats A/B test


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να κάνω μια σειρά καλών A/B τεστ μεταξύ των δυο Fender Mexico που έχω. Μια Standard με Seymour Duncan SSL6/SSL6/JBJr και μια stock Classic 70s. Οι πρώτες σκέψεις μου είναι:

 

α) Ένα clip από κάθε κιθάρα ως έχει.

β) Ένα clip από το καθένα έχοντας ανταλλάξει τα pickguards όπως είναι με τα ηλεκτρικά τους κομπλέ.

 

Μετά πιθανόν να κάνω upgrade το vibrato της Standard με το σετ του Callaham και να ακολουθήσει ένα A/B για πριν και μετά.

 

Για να γίνει σωστά εξαρχής και πιθανώς να βγει κάτι ουσιώδες για όλους μας θέλω να το συζητήσουμε λίγο γιατί είδα από κάτι παρόμοια θέματα του παρελθόντος δεν υπάρχει κοινή βάση. Από εξοπλισμό τώρα έχω αυτά και έναν υπολογιστή με Soundblaster Audigy 24 bit. Μικρόφωνο δεν έχω αλλά λόγω δουλειάς έχω πρόσβαση σε ένα ηχόμετρο ακριβείας (Τύπου 1 για όσους ξέρουνε) με δυνατότητα εγγραφής σε wav 24bit 96kHz. Δεν έχω καμία εμπειρία σε ηχογράφιση ενισχυτή.

 

Πως προτείνετε να γίνει; Εννοείται ότι επιπλέον ιδέες είναι ευπρόσδεκτες ;)

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α) Ένα clip από κάθε κιθάρα ως έχει.

β) Ένα clip από το καθένα έχοντας ανταλλάξει τα pickguards όπως είναι με τα ηλεκτρικά τους κομπλέ.

 

 

 

 

Το δευτερο ισως ειναι λιγο too much...αν δεν βαριεσαι ομως!  ;D                                                               Εγω θα προτεινα να ακουγονται και οι δυο κιθαρες στο ιδιο κλιπ ,η μια μετα την αλλη, για να μπορει ο ακροατης να κανει γρηγορα την συγκριση , χωρις το αυτι του να "προλαβει να ξεχασει"...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολύ καλή η σκέψη σου long!!! ;) συμφωνώ και επαυξάνω μαζί σου...jase, αρχηγέ, εσύ τι πιστεύεις πάνω σε αυτό; 8)

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βεβαίως  ;)

 

Το κλιπ να έχει την μια στις θέσεις 1 έως 5 και μετά την άλλη από 1 έως 5 ή να κάνω αντιστοιχία Θέση 1 (και οι δύο), Θέση 2 (και οι δύο) μέχρι τη Θέση 5?

 

Το να ανταλλάξω τα pickguards είναι η κεντρική μου ιδέα γιατί με ενδιαφέρει πολύ να ακούσω το ηχητικό αποτέλεσμα. Στο κάτω κάτω μερικές βίδες και μια πρόχειρή κόλληση είναι μαζί με μερικά σετ καινούριες χορδές και έλεγχο του σεταπ.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα μολις ειδα οτι η μια "φοραει" duncans οποτε το pickguard swap test ειναι καλη ιδεα.  ;)                          Παντως αν αλλαζεις κιθαρα και σε καθε θεση ετοιμασου για καμποσο edit.. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κλιπ να έχει την μια στις θέσεις 1 έως 5 και μετά την άλλη από 1 έως 5 ή να κάνω αντιστοιχία Θέση 1 (και οι δύο), Θέση 2 (και οι δύο) μέχρι τη Θέση 5?

 

Το καλυτερο θα ειναι ενα προς ενα αντιστοιχια.

 

Ετσι "ακουγονται" αμεσως οι διαφορες.

 

και δεν χρειαζεται να αλλαζεις κιθαρες για καθε ηχογραφηση.

Γραψε με την μια 5 κλιπακια με κενο ενδιαμεσα για να το καταλαβαινεις στο editing, το ιδιο με την αλλη και μετα κοψε-ραψε και βαλε τα αντιστοιχα μαζι.

 

Εχεις παρει το mex set (narrow spacing) του Callaham?

 

σιγουρα θα δεις αποτελεσμα. Ιδιως σε mex...

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό σκεφτόμουν και γω.

 

 

Δεν το έχω πάρει ακόμα γιατί προτίμησα να πάρω ένα NS Wah πρώτα και να το χτυπήσω αργότερα το Callaham σετ.

 

 

Ευχαριστώ πολύ για τις μέχρι τώρα προτάσεις!

 

 

Στο φλέγον ζήτημα της ηχογράφησης δεν έχει κανείς να πει τίποτα; Ο SF έχει γράψει παλιότερα ότι το ιδανικό είναι να έχεις λαμπάτο ενισχυτή, καθαρό κανάλι και να βρεις το sweet spot της κιθάρας. O Fleamail στο ίδιο thread είχε γράψει ότι πρέπει να γράφεται καρφί στην κάρτα ήχου του υπολογιστή. Γενικά στο forum υπάρχουν πολλές διαφορετικές απόψεις.

 

Καμιά πρόταση όσον αφορά τον τύπο (wav/mp3) και την ανάλυση-bitrate του αρχείου;;;

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό σκεφτόμουν και γω.

 

 

Δεν το έχω πάρει ακόμα γιατί προτίμησα να πάρω ένα NS Wah πρώτα και να το χτυπήσω αργότερα το Callaham σετ.

 

 

Ευχαριστώ πολύ για τις μέχρι τώρα προτάσεις!

 

 

Στο φλέγον ζήτημα της ηχογράφησης δεν έχει κανείς να πει τίποτα; Ο SF έχει γράψει παλιότερα ότι το ιδανικό είναι να έχεις λαμπάτο ενισχυτή, καθαρό κανάλι και να βρεις το sweet spot της κιθάρας. O Fleamail στο ίδιο thread είχε γράψει ότι πρέπει να γράφεται καρφί στην κάρτα ήχου του υπολογιστή. Γενικά στο forum υπάρχουν πολλές διαφορετικές απόψεις.

 

Καμιά πρόταση όσον αφορά τον τύπο (wav/mp3) και την ανάλυση-bitrate του αρχείου;;;

 

off topic >> καλο το wah του Jam? τι pot/inductor εχει μεσα? << off topic

 

νομιζω οτι θα συμφωνησω με τον SF. Οι καρτες ηχου κανουν τις κιθαρες να ακουγονται απαισια.

 

Αλλωστε, μονο οι ενισχυτες (για κιθαρες) κανουν τις κιθαρες να ακουγονται καλα (οπως μας αρεσει). Αντικειμενικα, οι κιθαρες ακουγονται χαλια σε οτιδηποτε αλλο μεσο.

 

Προτεινω επισης mp3 λογω πιο "βολικου" μεγεθους, χωρις τρελες συμπιεσεις για να μην χανονται πολυτιμες συχνοτητες. (αν και ο αλγοριθμος συμπιεσης του mp3 δεν "πεταει" και πολυ ακουστες συχνοτητες, σε λογικα παντα επιπεδα...)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Wah το περιμένω αύριο να μου'ρθει και θα το δοκιμάσω την Κυριακή στο στούντιο εκτενέστατα (λέω να κάνω και ένα βίντεο για το testing one, two.. αλλά κάπου κολλάει ο ήχος με το webcam και δεν έχω λύσει το πρόβλημα ακόμα. Τo pot είναι Fulltone, το inductor αν δεν κάνω λάθος είναι το red fasel.

 

 

Έχουμε λοιπόν μια ψήφο για:

 

α) Λαμπάτο καθαρό

β) mp3

 

Πάνω σ'αυτά τώρα. Ο λαμπάτος που έχω είναι ο ΑΝΑΞ με τα 2x12. Πέφτει το θέμα μικροφώνου/ηχογράφησης. Ο φίλτατος (και soon to be happy father) Silot προσφέρθηκε να μου δανείσει μικρόφωνα και αν χρειαστεί ένα Μέσα Μπούζι Studio preamp (τον ευχαριστώ θερμά!). Να το αφήσω 2x12 ή να το κάνω 1x12? Ένα ή παραπάνω μικρόφωνα; Και σε τη θέση(εις)?

 

Για το sweet spot, o ενισχυτής είναι κατοστάρης, με 2 alnico Jensen αμερικάνικα. To tone stage είναι πριν την προενισχύση και οι λάμπες είναι Philips στην προενίσχυση και Edicron στην έξοδο. Νομίζω ότι με το volume στο 3 και τα tone στο 10 και απενεργοποιημένο το bright θα είναι μια χαρά. O ενισχυτής "μιλάει" κάπου στο 5-6 λόγω μασίφ καμπίνας αλλά δεν έχω χώρο ηχογράφησης (ακόμα) για να το τσιτώσω :P

 

Το mp3 λέω να το κάνω 320kbps mono με sampling rate 44.1 kHz, μιας και δεν θα είναι μεγάλης διάρκειας τα αρχεία.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμιά γνώμη κανείς;

 

'Η περιμένετε να τα κάνω όλα σκατά και να μου την πείτε μετά  ;D

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου