Προς το περιεχόμενο

Fender Super 60 τον πήρα τελικά!!!(τον ενισχυτή)Μερικά προβληματάκια...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητοί συνφορουμίτες πλεον είμαι ένας χαρούμενος λαμπάτος άνθρωπος με δύο 6L6  και τρεις 12AX7 να με οδηγούν!!! ;DΤον ενισχυτή τον πήρα 250 τελικά μαζί με footswitch(Αλλά προβληματικά drive ;D ;D) και και δύο Ibanez πετάλια που ο τύπος δεν τα ήθελε και ένα Flanger που μου πούλησε!!!

Λοιπόν...μην έχοντας ποτέ πριν λαμπάτο έχω να πώ ότι είναι απλά ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟΣ

τρομερά όμορφα καθαρά(θα το γυρίσω στις μπαλάντες όπως πάω :D,βρόμικα όπως ακριβώς τα ήθελα,υπεραρκετή ένταση αλλά τεράστιο βάρος(το ξεπρνάμε αυτό όμως λόγω των παραπάνω ;))

Πλεον έχω φτιάξει ήχο και όλα πάνε ΑΨΟΓΑ!!!

Τα μόνα μελανά σημεία της υπόθεσης είναι δύο:

1.Μετά από κάποια ένταση σε συγκεκριμένες νότες τρίχζει κάτι που μοιάζει με ελατήριο και είναι σιγουρα το woofer...πόσο κοστίζει ένα αξιόλογο καινούργιο???

2.Το ποντεσιόμετρο της έντασης παρόλο που βρίσκεται στο μηδεν βγάζει ήχο,υπολογίσιμο μάλιστα...,ενώ μετά το 7,5 σταματάει να αυξάνει την ένταση μήπως έχει τραβηχτρεί πίσω κάτα 2,5 ή λέω μπαρούφες??? ;D

 

            Ένας πολύ χαρούμενος με λαμπάτο ενίσχυτη και αυξημένα πετάλια,

                                        RogerWaters15!!! 8)

..but the sun is eclipsed by the moon...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

1.Μετά από κάποια ένταση σε συγκεκριμένες νότες τρίχζει κάτι που μοιάζει με ελατήριο και είναι σιγουρα το woofer..
πως εισαι σιγουρος οτι φταιει το μεγαφωνο αν δεν τον ανοιξες να τσεκαρεις (καταρχην επειδη δεν θυμαμαι μιλαμε για new η used ενισχυτη?) ....μπορει να συντονιζεται και να τριζει οτιδηποτε...ακομα και ενα κερμα να εχεις αφησει επανω του που λεει ο λογος μπορει να τριζει!  ;)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.Μετά από κάποια ένταση σε συγκεκριμένες νότες τρίχζει κάτι που μοιάζει με ελατήριο και είναι σιγουρα το woofer..
πως εισαι σιγουρος οτι φταιει το μεγαφωνο αν δεν τον ανοιξες να τσεκαρεις (καταρχην επειδη δεν θυμαμαι μιλαμε για new η used ενισχυτη?) ....μπορει να συντονιζεται και να τριζει οτιδηποτε...ακομα και ενα κερμα να εχεις αφησει επανω του που λεει ο λογος μπορει να τριζει!  ;)

 

Έχεις απόλυτο δίκιο!!!Έτσι ακριβώς είναι για αυτό και λύθηκε και δέθηκε σκουπίστηκε καθαρίστηκε βιδώθηκε σφιχτά,δοκιμάστηκε με άλλο μεγάφωνο πάνω από δύο φορές ;D και απέδηξε ότι το μεγάφωνο φταίει!!! :P

Used είναι ο ενίσχυτης.

..but the sun is eclipsed by the moon...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sorry αλλα οταν λες "τριζει κατι..." ο αλλος υποθετει οτι απλα μαντευεις.. :) ;)....                                          Οποτε εισαι για μεγαφωνο....(10αρι φοραει??)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To #1 μου θυμίζει δόνηση του reverb tank...δεν ξέρω αν έχει ο ενισχυτής σου και βαριέμαι να ψάξω γιατί μόλις γύρισα από τη επική Μπυροποσία v2.!  :D

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ποντεσιόμετρο της έντασης παρόλο που βρίσκεται στο μηδεν βγάζει ήχο,υπολογίσιμο μάλιστα...,ενώ μετά το 7,5 σταματάει να αυξάνει την ένταση μήπως έχει τραβηχτρεί πίσω κάτα 2,5 ή λέω μπαρούφες??? Grin

 

ακριβως αυτο εχει συμβει,αρα ξεβιδωνεις το κουπι,"μηδενιζεις" το ποντεσιομετρο εως εκει που δεν βγαινει ηχος και ξαναβιδωνεις το κουμπι με το "0" στο σωστο σημειο. ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ποντεσιόμετρο της έντασης παρόλο που βρίσκεται στο μηδεν βγάζει ήχο,υπολογίσιμο μάλιστα...,ενώ μετά το 7,5 σταματάει να αυξάνει την ένταση μήπως έχει τραβηχτρεί πίσω κάτα 2,5 ή λέω μπαρούφες??? Grin

 

ακριβως αυτο εχει συμβει,αρα ξεβιδωνεις το κουπι,"μηδενιζεις" το ποντεσιομετρο εως εκει που δεν βγαινει ηχος και ξαναβιδωνεις το κουμπι με το "0" στο σωστο σημειο. ;)

 

Thx SuperFunk!!! :) ;)

 

To #1 μου θυμίζει δόνηση του reverb tank...δεν ξέρω αν έχει ο ενισχυτής σου και βαριέμαι να ψάξω γιατί μόλις γύρισα από τη επική Μπυροποσία v2.!  Cheesy

 

Και εμένα αυτό μου θύμισε αλλά το βγάλαμε τελείως και συνέχιζε να τρίζει!!! ;)

sorry αλλα οταν λες "τριζει κατι..." ο αλλος υποθετει οτι απλα μαντευεις.. Smiley Wink....                                          Οποτε εισαι για μεγαφωνο....(10αρι φοραει??)

 

Ok δεν το έθεσα σωστά. ;)12αρι φοράει πόσο περίπου έχουν??? ???

..but the sun is eclipsed by the moon...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Το ποντεσιόμετρο της έντασης παρόλο που βρίσκεται στο μηδεν βγάζει ήχο,υπολογίσιμο μάλιστα...,ενώ μετά το 7,5 σταματάει να αυξάνει την ένταση μήπως έχει τραβηχτρεί πίσω κάτα 2,5 ή λέω μπαρούφες??? Grin

 

ακριβως αυτο εχει συμβει,αρα ξεβιδωνεις το κουπι,"μηδενιζεις" το ποντεσιομετρο εως εκει που δεν βγαινει ηχος και ξαναβιδωνεις το κουμπι με το "0" στο σωστο σημειο. ;)

 

Ρε το προσπάθησα αλλά τίποτα βέβαια ίσως δεν έχω πολυκαταλάβει,Λοιπόν:

Έβγαλα το πλαστικο ποντεσιομετρο και έμεινε το σιδερένιο που ήταν από κάτω το οποίο προσπάθησα να στρίψω αλλά τζίφος... >:(Τι πρέπει να κάνω????

..but the sun is eclipsed by the moon...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβγαλα το πλαστικο ποντεσιομετρο και έμεινε το σιδερένιο που ήταν από κάτω το οποίο προσπάθησα να στρίψω αλλά τζίφος... >:(Τι πρέπει να κάνω????

 

Τι λες βρε αγορίνα μου;

Τι να στρίψεις;

Το ποτενσιόμετρο είναι σφραγισμένο, δεν μπορείς να κάνεις κάτι.

 

Ίσως πρέπει να το αλλάξεις με ενα καινούριο.

Το να μην ανεβάζει ένταση μετά τα 2/3 της διαδρομής του είναι άκρως φυσιολογικό...

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου