Προς το περιεχόμενο

Αποκατάσταση χτυπημάτων σε κιθάρα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα!!Έχω (μεταξύ άλλων) μια Ibanez PG30 (το μοντέλο το παλιό του Gilbert, άσπρο με τα 2 μαύρα F) κατα τη διάρκεια των 9 ετών που βρίσκεται στην κατοχή μου έχει 3 χτυπήματα, ευτυχώς όλα είναι σε σημεία που δεν φαίνονται (Τα 2 απο πίσω και το άλλο στην πίσω μεριά του κάτω strap lock).

Μπορώ να κάνω τοπική επιδιόρθωση (για μόνος μου προς το παρόν συζητάμε...)???Εννοώ να τρίψω με γυαλόχαρτο μόνο τα συγκεκριμένα σημεία, να βάλω ξυλόστοκο, να ψεκάσω ένα άσπρο χρώμα και να λουστράρω?? Παίζει να γίνει καμιά ζημιά, πχ να μην ταιριάξουν τα βερνίκια μεταξύ τους και να χαλάσουν τα πάντα???Σκοπός μου δεν είναι να γίνει έργο τέχνης και να ταιριάξουν τα άσπρα μεταξύ τους, απλά τα συγκεκριμένα σημεία να μην είναι πλέον καθόλου ορατά...

Ευχαριστώ!!!

I can change one note and make you cry

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζει να γίνει καμιά ζημιά, πχ να μην ταιριάξουν τα βερνίκια μεταξύ τους και να χαλάσουν τα πάντα???

Eάν δεν το έχεις ξανακάνει...κατά 99% ;)

 

και να λουστράρω

από περιέργεια...πώς θα λουστράρεις?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, εννοούσα να ψεκάσω το clear coat απο πάνω με πιστόλι...

 

Επίσης, πως να βρώ πως θα ταιριάξουν??Παίζει ακόμα και ίδιο να είναι (πχ νιτρο) λόγω παλαιότητας ή φθοράς πχ να κάνει ζημιά?Δεν θέλω να ψεκάσω όλη την κιθάρα, απλά τα 2-3 σημεία...

I can change one note and make you cry

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω αλλοι πληρωνου 3χιλιαρα για ...χτυπημενες κιθαρες και εσυ θες αποκατασταση?? ;D

 

http://www.guitarvillage.co.uk/productdetail.aspx?pid=9420&c=110

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, εννοούσα να ψεκάσω το clear coat απο πάνω με πιστόλι...

Για να βάψεις με πιστόλι, πρέπει να αναμίξεις μόνος σου τα συστατικά, να ξέρεις να δουλεύεις γρήγορα γιατί εάν είναι πολυουρεθάνη χαλάει σε 20-30 λεπτά κλπ, κλπ...Ένα από τα πιό δύσκολα κομμάτια στην όλη φάση είναι το λουστράρισμα και για την ακρίβεια το γυάλισμα, γιατί θέλει γνώσεις και εργαλεία. Πχ. εάν η κιθάρα σου έχει νίτρο (που δεν το νομίζω), θέλει ακόμα προσοχή και στη ταχύτητα της βούρτσας για να μην καεί το λούστρο...

Εάν η κιθάρα σου είναι καλή και (επαναλαμβάνω), δεν το έχεις ξανακάνει...τί να σου πώ!

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να βάψεις με πιστόλι, πρέπει να αναμίξεις μόνος σου τα συστατικά, να ξέρεις να δουλεύεις γρήγορα γιατί εάν είναι πολυουρεθάνη χαλάει σε 20-30 λεπτά κλπ, κλπ...Ένα από τα πιό δύσκολα κομμάτια στην όλη φάση είναι το λουστράρισμα και για την ακρίβεια το γυάλισμα, γιατί θέλει γνώσεις και εργαλεία. Πχ. εάν η κιθάρα σου έχει νίτρο (που δεν το νομίζω), θέλει ακόμα προσοχή και στη ταχύτητα της βούρτσας για να μην καεί το λούστρο...

Εάν η κιθάρα σου είναι καλή και (επαναλαμβάνω), δεν το έχεις ξανακάνει...τί να σου πώ!

Κοίτα, σε κιθάρα δεν το έχω ξανακάνει...Έχω έτοιμο όμως το πειραματόζωο του Τhomann  :P για να δω πως θα βγεί εκει πάνω... Εννοείται ότι αν δεν είμαι 100% σίγουρος, κάποια στιγμή θα την πάω σε κάποιο μάστορα..!!Απλά θέλω να δώ πόσο δύσκολο είναι να γίνει απο εμένα, προκειμένου να μη δώσω τόσα λεφτά για 3 χτυπήματα!!

I can change one note and make you cry

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω αλλοι πληρωνου 3χιλιαρα για ...χτυπημενες κιθαρες και εσυ θες αποκατασταση?? ;D

 

http://www.guitarvillage.co.uk/productdetail.aspx?pid=9420&c=110

Αυτή την απορία την είχα πάντα...Γιατί να δώσει κάποιος λεφτά για να πάρει μια κιθάρα τέτοια??Σαν μερικούς που παίρνουν χρησιμοποιημένα βιβλία για τη βιβλιοθήκη τους, για να μοιάζει ότι τα έχουν λιώσει στο διάβασμα!!!! ;D ;D

I can change one note and make you cry

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον ιδιο λογο που καποιος αγοραζει ενα ξεβαμμενο τζην...δεν του αρεσει δηλ.η οψη του καινουργιου... ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εϊχα πάει μια american standard για σετάρισμα στον Τζίμη. Τότε υπηρετούσα στο γκρήκ άρμη Ναύπλιο band. Του λέω θέλω σετάρισμα , μπλά μπλά μήπως μπορείς να μου επιδιορθώσεις και αυτό το χτύπημα? Με ρωτάει που το έκανες και είναι τόσο βαθύ? Στο μεταλλικό κρεβάτι του στρατού του λέω. Και δεν θες να έχεις σαν ενθύμιο απο το στρατό το χτύπηματάκι μου λέει? Η απάντηση σε αυτή την ερώτηση ήρθε πριν ένα χρόνο που πούλησα την κιθάρα...

to make a long story short είναι ταλαιπωρία και για τον μάστορα.

Είναι χτυπήματα που έφτασαν ξύλο οι επιφανειακές ζημιές στο χρώμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, σε κιθάρα δεν το έχω ξανακάνει...Έχω έτοιμο όμως το πειραματόζωο του Τhomann  :P για να δω πως θα βγεί εκει πάνω...

Έτσι μπράβο... ;) ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου