Προς το περιεχόμενο

Pod HD500 vs Boss GT-10 vs Digitech RP-1000


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδη ειναι αδικο να συγρινουμε το Pod HD500 με αλλα ακριβοτερα του κατα πολυ, ας το συγκρίνουμε με κατι αντιστοιχο.

Οποιος εχει αποψη ας την καταθεσει και αμα υπαρχουν και ντοκουμεντα ακομα καλυτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όλα καλά ειναι...

 

διάβασε το μανουαλ εξονυχιστικά και αν δεις οτι σε βολεύει χρηστικά και απο άποψης features, τότε είσαι μέσα...

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεταξύ των 3

 

-Ήχος: 1/ GT10, 2/ Pod HD500, 3/RP 1000

 

-Ευκολία χρήσης:1/ GT10, 2/RP 1000, 3/ Pod HD500

(για κάποιους η GT φαίνεται δύσκολη,εγω έχω συνηθίσει εδώ και πολλά χρόνια τη "λογική" της BOSS,και μου φαίνεται εύκολη,και τα άλλα όμως είναι οκ.

 

-Portability: 1/RP 1000, 2/ POD HD 500, 3/GT10

 

-Feautures:1/ GT10, 2/ Pod HD500, 3/RP 1000

 

-Εμφάνιση: (;D) 1/RP 1000, 2/ POD HD 500, 3/GT10

 

Εδώ, είναι ενα audio clip,απο έναν Lead sound που είχα φτιάξει παλιότερα με την GT10 ,συνδεδεμένη στη λούπα του Marshall Anniversary combo,με EL34 τελικό στάδιο,μεγάφωνο VHT 100,μικρόφωνο SM57 off axis,με κιθάρα Vigier Excalibur Custom.

 

Αν βρω το ίδιο backing track,θα φτιάξω αν έχω χρόνο, και με το POD.Την RP 1000 (δυστυχώς και τη GT  :()την πούλησα  πριν 2 μήνες.

BOSS_GT_10_LEAD_1.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Φίλε grorig εκτός από άρρωστος GASάκιας, όπως ακούω είσαι και εξαίρετος παίκτης! Μπράβο! (και μάλιστα έχω και μια υποψία για το ποιος είσαι "εκεί έξω"  ;D)

 

Μου φαίνεται ότι το GT-10 γενικά έχει το μεγαλύτερο κοινό μεταξύ heavy και fusion παικτών. Συμφωνείς μ'αυτό? Και αν ναι, οφείλεται στην "φιλοσοφία" του ηχητικά?

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που μπορουμε να πουμε πλεον ειναι οτι με κατι τετοια μηχανηματα  κανουμε μια ηχογραφηση με εναν ηχο αξιοπρεπεστατο και που πολλες φορες αν δεν εισαι πολυ γνωστης  μπερδευεαι οτι η ταδε ηχογραφηση εχει γινει με εξοπλισμο των 800-1000 ευρω ( κιθαρα πεταλιερα λαπτοπ ) . Η ψηφιακη τεχνολογια πλεον μας δινει πολλες χαρες σε αντιθεση με τα παλιοτερα χρονια που δεν...

Μεταξύ των 3

 

-Ήχος: 1/ GT10, 2/ Pod HD500, 3/RP 1000

 

 

 

Εισαι σιγουρος οτι  η gt-10 υπερτερει εναντι της rp και σε μεταλοκαταστασεις ? πως ακριβως ειναι ? εχει φανταζομαι προσωμειωσεις ενυσχητων ετσι ? το κλιπ που εγραψες τι προσωμειωση ειχες βαλει ? ωραιο παιξιμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε grorig εκτός από άρρωστος GASάκιας, όπως ακούω είσαι και εξαίρετος παίκτης! Μπράβο! (και μάλιστα έχω και μια υποψία για το ποιος είσαι "εκεί έξω"  ;D)

 

Φίλε TGL,μάλλον η περίπτωσή μου είναι GAP (όπου P= psychosis), και η συνηθισμένη δικαιολογία που λέω γι’αυτό είναι ότι είμαι ανήσυχο πνεύμα και όλα γίνονται στο πλαίσιο της αναζήτησης. ;D

 

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια .Θεωρώ σίγουρο όπως και με άλλα παιδιά εδώ στο Noiz,ότι θα έχουμε συναντηθεί σε κάποιο απ’τα γνωστά μουσικά-κιθαριστικά στέκια ή σε  live.

 

Μου φαίνεται ότι το GT-10 γενικά έχει το μεγαλύτερο κοινό μεταξύ heavy και fusion παικτών. Συμφωνείς μ'αυτό? Και αν ναι, οφείλεται στην "φιλοσοφία" του ηχητικά?

 

Δεν μπορώ να πω με βεβαιότητα ότι ισχύει ή όχι κάτι τέτοιο,γιατί δεν το’χω ψάξει προς αυτήν την κατεύθυνση

 

Πιστεύω όμως ότι οι σχεδιαστές αυτών των μηχανημάτων,προσπαθούν να πιάσουν τη μεγαλύτερη δυνατή γκάμα χρηστών, ανεξαρτήτου είδους.

 

Κατά την άποψή μου, όλες οι πεταλιέρες, έχουν ήχους που  είναι κατάλληλοι για κάποιο συγκεκριμένο είδος μουσικής,κι εξυπηρετούν το γούστο και τις προσωπικές ανάγκες του χρήστη. Ας τ’ονομάσουμε αυτό για ευκολία  "hot spot"

 

Εγώ βρίσκω λοιπόν περισσότερα "hot spots" στη GT10,απ’ότι στην  RP1000 ,σίγουρα απ’τα προηγούμενα POD, για το HD 500 δεν έχω ακόμη ολοκληρωμένη εικόνα, οπότε δεν μπορώ να πώ  με σιγουριά.

 

Την GT10,για ν’απαντήσω και στον φίλο aris17561,

 

Εισαι σιγουρος οτι  η gt-10 υπερτερει εναντι της rp και σε μεταλοκαταστασεις ? πως ακριβως ειναι ? εχει φανταζομαι προσωμειωσεις ενυσχητων ετσι ? το κλιπ που εγραψες τι προσωμειωση ειχες βαλει ? ωραιο παιξιμο

 

την αξιολογώ με μια πιο ολοκληρωμένη "διάθεση" και όχι μόνο στις μεταλοκαταστάσεις όπως το λες.

 

Σε επίπεδο προσομοιώσεων,όλες  καλές είναι για μένα αφού.... καμία  δεν καταφέρνει ν’ ακουστεί  όπως τα πρωτότυπα. ;D Θεωρώ ότι ο ήχος της GT10 ανεξάρτητα για πιο είδος θέλεις να τη χρησιμοποιήσεις,είναι πιο "φιλικός" και συχνοτικά πιο ισοροπημένος.

 

Η προσομοίωση είναι Fat Drive (Matchless)

 

Αυτο που μπορουμε να πουμε πλεον ειναι οτι με κατι τετοια μηχανηματα  κανουμε μια ηχογραφηση με εναν ηχο αξιοπρεπεστατο και που πολλες φορες αν δεν εισαι πολυ γνωστης  μπερδευεαι οτι η ταδε ηχογραφηση εχει γινει με εξοπλισμο των 800-1000 ευρω ( κιθαρα πεταλιερα λαπτοπ ) . Η ψηφιακη τεχνολογια πλεον μας δινει πολλες χαρες σε αντιθεση με τα παλιοτερα χρονια που δεν...

 

Θα μου επιτρέψεις να πώ, ότι αυτό δεν είναι ασφαλές συμπέρασμα . Ο καλός ήχος και παλιά και τώρα είναι ακριβός,και όποιος ενδιαφέρεται δίνει αυτά τα χρήματα που αναφέρεις ή και περισσότερα, μόνο για κάρτα ήχου.

 

Το "αξιοπρεπές" ο καθένας το ορίζει διαφορετικά

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Θα μου επιτρέψεις να πώ, ότι αυτό δεν είναι ασφαλές συμπέρασμα . Ο καλός ήχος και παλιά και τώρα είναι ακριβός,και όποιος ενδιαφέρεται δίνει αυτά τα χρήματα που αναφέρεις ή και περισσότερα, μόνο για κάρτα ήχου.

 

Το "αξιοπρεπές" ο καθένας το ορίζει διαφορετικά

 

 

Παντα υπαρχει κατι καλυτερο αλλα σημερα με εναν προσιτο εξοπλισμο μπορεις να κανεις παραγωγες που παλια ηθελες το Sierra νοικιασμενο για ενα μηνα!!! ;D

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντα υπαρχει κατι καλυτερο αλλα σημερα με εναν προσιτο εξοπλισμο μπορεις να κανεις παραγωγες που παλια ηθελες το Sierra νοικιασμενο για ενα μηνα!!! ;D

 

Και βάλε. ;D

 

Συμφωνώ στο "προσιτός εξοπλισμός" για να κάνει κάποιος μια παραγωγή,μάλιστα αν έχει ταλέντο, ξέρει  πως να τον χρησιμοποιήσει,και να τον αξιοποιήσει με τον καλύτερο δυνατο τρόπο,μπορεί να κάνει super παραγωγές,που θα ήθελες "9 μήνες" νοικιασμένο το sierra ;D.

 

Άλλο όμως το "προσιτός εξοπλισμός" και άλλο το 800-1000Ε  που ορίζει για εξοπλισμό ηχογράφησης ο φίλος aris17561,συμπεριλαμβανομένου και της κιθάρας  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και βάλε. ;D

 

Συμφωνώ στο "προσιτός εξοπλισμός" για να κάνει κάποιος μια παραγωγή,μάλιστα αν έχει ταλέντο, ξέρει  πως να τον χρησιμοποιήσει,και να τον αξιοποιήσει με τον καλύτερο δυνατο τρόπο,μπορεί να κάνει super παραγωγές,που θα ήθελες "9 μήνες" νοικιασμένο το sierra ;D.

 

Άλλο όμως το "προσιτός εξοπλισμός" και άλλο το 800-1000Ε  που ορίζει για εξοπλισμό ηχογράφησης ο φίλος aris17561,συμπεριλαμβανομένου και της κιθάρας  :)

 

ενταξει απο το νοιζ φανταζομαι οτι ολοι θα εχουν μια κιθαρα ενα λαπτοπ-σταθερο υπολογιστη και μια πεταλιερα... 800-1000 ολα μαζι με τον υπολογιστη την κιθαρα ... δεν ειναι πολλα... δηλαδη πολλα ειναι αλλα οσοι το γουσταρουν το αθλημα πιστευω τα εχουν δωσει αυτα τα χρηματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες αργότερα...

Παιδια επαναφερω το θεμα μπας και εχουμε τιποτα νεοτερο σχετικα μιας και εχει περασει καιρος απο τοτε και λογικα θα εχει βγει καποιο συμπερασμα (αν και ειναι υποκειμενικο το τι αρεσει στον καθε ενα)....το ενδιαφερον για εμενα κυριως μεταξυ POD HD500 & RP1000...αυτο δηλαδη ειναι το δικο μου ερωτημα για μελλοντικη αγορα...αν καποιος δεν βαριεται ας γραψει κατι περισσοτερο να μαθαινουμε και εμεις που εχουμε λιγοτερη εμπειρια με τα μπλιμπλικια ;D

 

Να'στε καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου