Προς το περιεχόμενο

Virus TI Snow


johnnyk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νimrod7 λαθος μου δεν ειχα δει το link που εγραψες.Παρολα αυτα μπορουμε δηλαδη να το παραγγειλουμε σε αυτη την τιμη?Ειναι εγκυρο το συγκεκριμενο καταστημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

Λες ο Dave Smith να μην ξερει τι κανει βγαζοντας το poly evolver,prophet8,mono evolver και τωρα να ετοιμαζεται το BoomChik.

 

 

 

Έχω την εντύπωση πως τα μηχανήματα αυτά είναι Analog και όχι Virtual Analog.  ::) ???

 

 

edit...

 

 

The return of a legend or the beginning of a new era?

The Prophet '08 is an eight-voice synthesizer

with a 100% analog signal path.

 

http://www.davesmithinstruments.com/products/p8/

 

:)

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

# Two analog oscillators per voice.

# Classic Curtis analog low-pass filters.

 

Αναλογικες γεννητριες,αναλογικα φιλτρα με ψηφιακο χειρισμο.

Σιγουρα οχι 100% analog αλλα πιο πολυ απο VA στο οποιο ειναι ψηφιακος χειρισμος και ψηφιακες γεννητριες.

Ο λογος για τον οποιο εμπλεκεται το ψηφιακο ειναι για velocity,aftertouch,midi synchronizing,Για ευκολιες στη λειτουργικοτητα.

Εγω φιλε ixnilati δεν ειμαι της αποψης αναλογικα και τελος...Προσπαθω να ειμαι οσο πιο αντικειμενικος γινεται,απλα οταν ακουσω καποιο lead πιο ζεστο και πιο ιδιαιτερο απο το siel mono,καποιο pad καλυτερο απο το oberheim ob8 και καποιο bass καλυτερο απο minimoog,και ολα αυτα σε καποιο va η σε software,θα ειναι τεραστια ευτυχια για μενα και σου δινω το noizadiko λογω μου οτι δεν θα ξαναμιλησω για αναλογικα.... ::) ::) ;D ;D

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας ξεκινησω με το καλη χρονια αν και λιγο καθυστερημενα.

Λοιπον εμενα προσωπικα μου κινησε το ενδιαφερον  το snow για τους εξης λογους.

1.Ιδια μηχανη ηxou με το TI.

2.Μικρο πολυ και βολικο

3.Ευελπιστω σε μια τιμη μεταξυ 800-1000ευρω

4.Πολυ χρησιμο για μουσικους που παιζουνε με Laptop.

 

Ta knobs σιγουρα ειναι λιγα, αλλα αποτι βλεπω ειναι full assignable,που μπορεις να οδηγησεις οποια παραμετρο θελεις.Απο τη στιγμη που το editor ειναι παιχνιδακι στο pc.

Ειναι το κατα ποσο δινεις τα παραπανω χρηματα για περισσοτερα knobs.

Τωρα κατι το οποιο μπορει να διαφωνησουνε πολλοι μαζι μου...

Θεωρω οτι περαν των πλεονεκτηματων που εχει το ti 80 polyphony,total integration,tap tempo(το πιο σημαντικο για live) to virus c εχει πιο ζεστο ηχο και καλυτερη ατακα..Επισης την ιδια αποψη εχουν πολλοι φιλοι μου οι οποιοι ειχανε το c και πηγανε στο ΤΙ.Αρα μηπως ειναι καλυτερο ενα μεταχειρισμενο c desktop με ολα του τα knobs (700-800) απο ενα ti snow?

 

Αποτι φαινεται η access,η waldorf,η korg εχουν κανει την κινηση τους στα μικρα και βολικα VA.

 

Εμπρος λοιπον καλη μου Clavia,περιμενω το nord wave summer rack micro edition!!!

;) ;) ;) :D :D ;D ;D ;D :o :o

 

Παιδιά το snow είναι επιεικός απαράδεκτο . Θα κοστίσει 1100 εύρω περίπου.

 

http://www.gearjunkies.com/news_info.php?news_id=2552

 

και είναι πολύ πισω σε σχέση με το   blofeld

 

Για του εξή λόγους

 

Snow 6 slot modulation matrix < Blofeld 16 slots

Snow 2 Envelops < Blofeld 4 with alot more types than snow

Snow small screen < Blofeld much bigger screen

Snow 4 part< Blofeld 16 parts

Snow 500 editable presets< Blofeld 1000 presets

 

Ασε που σε αυτήν την τιμη αγοράζει 4 blofelds

 

Προφανώς η access χτυπά την τιμή λόγω της τεράστιας επιτυχίας του virus. Eγώ προτιμώ χιλιες φορές το VIRUS TI desktop.

 

Στον ιχνηλάτη

 

Το software ειναι το μέλλον τελεία και πάυλα αλλά στο θέμα Hardware Interface είναι ακόμα πολύ πίσω και θέλει δουλεια. Για αυτό ο κόσμος αγοράζει ακόμα hard synths.   Ας κάνουμε όλoι εμπάρκο στο δύσχρηστο mouse και στους τρομερά ελλειπής midi controllers. 

 

 

Suggested retail price is: �1100.- (Incl. 19% MwSt) / $1.350,00

 

1,350.00 USD

 

=

 

905.525 EUR

United States Dollars   Euro

1 USD = 0.670759 EUR   1 EUR = 1.49085 USD

 

Και ειναι suggested  retail price.

Μπορει να ερθει 1100 οπως λες μπορει ομως να ερθει και 800.

Δεν διαφωνω μαζι σου οτι μπορει να ειναι πολυ ακριβο,αλλα καθεσαι και μου συγκρινεις μια μηχανη synth που οι περισσοτεροι εχουμε ακουσει,με μια μηχανη που ειναι σε ελλειψη και ο thomann ακομα εχει εικονα απο υπολογιστη.Μην συγκρινεις κατι απο τα specifications,ακουσε το πρωτα.

Για μενα τα waldorf ητανε καταπληκτικα μηχανηματα,το Q ητανε και θα ειναι ενα απο τα καλυτερα VA που εχουνε κυκλοφορησει.Τωρα ομως η εταιρεια λειτουργει με νεα διευθυνση και δεν ξερω τι εχει αλλαξει στο τεχνικο τμημα...Πραγματικα ελπιζω το blofeld να τα σπαει γιατι η τιμη του ειναι καταπληκτικη...Αναμενουμε..

 

Οσο για τα hardware  και τα software που λες εν μερη συμφωνω.Τα software οσον αφορα τα sample based synths για φυσικους ηχους σιγουρα ειναι το μελλον.Για τα analog modelling εχουνε πολλα ψωμια ακομα...

Λες ο Dave Smith να μην ξερει τι κανει βγαζοντας το poly evolver,prophet8,mono evolver και τωρα να ετοιμαζεται το BoomChik.

 

Και οσον αφορα το φιλο Nimrod7 με αυτα τα χρηματα παιρνεις το desktop και οχι to polar.

 

ειμαι απο εκείνους τους ανθρώπους που δεν πιστεύω στον ήχο των συνθ , το θεωρώ ασήμαντο θέμα για κάποιον που έτσι και αλλιώς δημιουργεί δικούς του ήχους. Εξάλλου δεν θέλω οι ήχοι μου να ακούγονται όυτε waldorf, moog, prophet, cs-80 θέλω να έχουν την δική μου προσωπικότητα, οτιδήποτε λοιπόν χρωματίζει τον ήχο , για τους άλλους μπόρει να είναι σούπερ κούλ για μένα είναι εμπόδιο. Εχω σιχαθεί να ακούω για φατ και ξεφατ, όλοι κυνηγάνε το σουπερ αναλογικό , ή το supersaw ή ότι άλλο σουπερ υπάρχει μα αποτέλεσμα ότι ακούω να μου φαίνεται ίδιο .Βέβαια δεν αμφισβητώ την προσπάθεια κάποιοι που καταβάλουν να δημιουργούν αλλά όταν κυνηγάς το στερεότυπο τότε δεν μπορείς να μιλάς και για πρωτοτυπία.

 

Η αλήθεια είναι ότι μόλις άρχισα να δημιουργώ δικούς μου ήχους. Το κομμάτι που δουλεύω τώρα θα είναι 100% δικοί μου ήχοι μόνο με το MOTIF ES6. Δεν με ενδιαφέρει αν το σύνθ λέγεται virus , blofeld ή κατσαρόλα. Με ενδιαφέρει να μπορεί να κάνει πολλαπλό layering , αν δεν μπορεί βολεύομαι μια χαρά με το μοτιφάκι. Στα 1100 ευρώ , 4 layers είναι πολύ δύσκολο να ικανοποιήσουν την ανάγκη μου για ενορχηστρικούς ηλεκτρονικούς ήχους . Εγώ το είπα άν είχα λεφτά το VIRUS TI keyboard το αγόραζα αμέσως , ποτέ το snow όμως. Γιατι και το MicroKorg είχα και το έδωσα χώρις δισταγμό μιας και ήταν ξεκάθαρο οτι δεν με κάλυπτε στούς ήχους που θέλω.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kilon μου αρεσει αυτο που λες για πρωτοτυπια ηχων.

Με οποιοδηποτε synth μπορεις να φτιαξεις κατι καλο και κατι δικο σου.

Πολυ καλα κανεις και τη βρισκεις με το motif.Απλα σκεψου οτι αυτο το fat και το warm που εχεις βαρεθει να ακους να συζηταμε οπως προειπες παει και στα γουστα του καθενος.

Επισης το οτι συζηταμε για το moog,το blofeld,το virus δεν σημαινει οτι θελουμε να αντιγραψουμε τον ηχο τους.Αλλα συμφωνα με τις δυνατοτητες που μας δινουν αυτα τα μηχανηματα να κανουμε και εμεις το δικο μας..

Οταν τελειωσεις το κομματι σου αν εχεις ορεξη καντο και ενα upload να το ακουσουμε!!! ;D

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νimrod7 λαθος μου δεν ειχα δει το link που εγραψες.Παρολα αυτα μπορουμε δηλαδη να το παραγγειλουμε σε αυτη την τιμη?Ειναι εγκυρο το συγκεκριμενο καταστημα?

 

Φυσικά, εχω παραγγείλει απο κει. Είναι απο τα ποιό γνωστά καταστήματα στην Αγγλία.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νimrod7 λαθος μου δεν ειχα δει το link που εγραψες.Παρολα αυτα μπορουμε δηλαδη να το παραγγειλουμε σε αυτη την τιμη?Ειναι εγκυρο το συγκεκριμενο καταστημα?

 

 

 

Φυσικά, εχω παραγγείλει απο κει. Είναι απο τα ποιό γνωστά καταστήματα στην Αγγλία.

 

 

 

Ευχαριστω πολυ για την πληροφορια...

;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά τώρα είδα τυχαία τη τιμή κάνοντας μια γύρα στα προιόντα του thomann. 1059 ναι δε κάνω λάθος

http://www.thomann.de/gr/access_virus_ti_snow.htm

δείτε το και μόνοι σας. :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά τώρα είδα τυχαία τη τιμή κάνοντας μια γύρα στα προιόντα του thomann. 1059 ναι δε κάνω λάθος

http://www.thomann.de/gr/access_virus_ti_snow.htm

δείτε το και μόνοι σας. :o

 

ελπίζω να είναι μεγάλη εμπορική αποτυχία,τόση ώστε να πέσει η τιμή του τουλάχιστον 300 ευρώ τους επόμενους μήνες...  >:(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου